Zwiększenie ekspresji rodziny małych guanozynowych białek wiążących trifosforany, białek rab, podczas indukowanego różnicowania fagocytów.

Rab jest nowo zidentyfikowaną rodziną małych białek G, które wykazują 35-70% homologii z drożdżami Sec4p i Ypt1p zaangażowanymi w regulację szlaku sekrecyjnego. Dojrzałe fagocyty wykazują funkcje wymagające zorganizowanego ruchu wewnątrzkomórkowego i z tego powodu zakwestionowaliśmy, czy różnicowanie fagocytów może korelować ze zwiększoną ekspresją białek rab. Królicze antysurowice wzbudzone przeciwko rekombinowanym białkom rab1Ap, 2p, 4p i 6p były w stanie wykryć odpowiadające białka w ludzkiej białkowej linii komórkowej U937 monoblastów. Gdy komórki te indukowano w celu różnicowania w komórki podobne do monocytów / makrofagów, wykazujące funkcjonalną charakterystykę normalnego fagocytów, rab1Ap, 2p, 4p i 6p były zwiększone, co korelowało ze wzrostem transkryptów rab. Za pomocą sondy rab5 obserwowano również zwiększoną ekspresję genu rab5 w zróżnicowanych komórkach. Podobnie, różnicowanie ludzkiej linii białaczkowej mieloblastów HL60 wzdłuż szlaków monocytów lub granulocytów indukowało zwiększoną ekspresję białek rab. Białka Rab wykryto również w ludzkich neutrofilach i w pęcherzykowych makrofagach pęcherzyków płucnych. Ponieważ degranulacja jest jedną z funkcji fagocytów nabytych w późnym stadium różnicowania, badaliśmy, czy białka rab będą zaangażowane w ten proces. Chociaż białka rab były ściśle związane z błoną, żaden z nich nie został wykryty w granulkach specyficznych lub azulhilowych oczyszczonych z ludzkich neutrofili. Zwiększona ekspresja białek rab w dojrzałych fagocytach sugeruje, że mogą one promować funkcje wysoko rozwinięte w tych komórkach
[podobne: sonomed opole, złamanie monteggia, milurit skutki uboczne ]