Zmiana priorytetu dopasowania HLA w transplantacji nerek

Roberts i jego współpracownicy (wydanie 5 lutego) donoszą, że dopasowanie w locus HLA-DR ma znaczący wpływ na przeżycie przeszczepów nerki ze zwłok, podczas gdy dopasowanie w loci HLA-A i B ma tylko niewielkie skutki. Stwierdzili, że przydział nerek od dawców nieżyjących powinien opierać się na dopasowaniu HLA-DR, co pozwoliłoby zmniejszyć istniejące nierównowagi rasowe. Ten wniosek jest w pełni zgodny z ustaleniami jednoośrodkowego badania zgłoszonego przez jednego z nas i naszych kolegów w czasopiśmie w 1980 roku, 21,2 wyników, które następnie zostały potwierdzone w większej grupie pacjentów leczonych cyklosporyną.3 W artykule dotyczącym Perspektywy towarzyszący badaniu Roberts i wsp., van Rood4 prosi o dłuższe dalsze badania. Na podstawie naszych doświadczeń z 1336 pacjentami, którzy otrzymali pierwszą nerkę ze zwłok w latach 1989-2002, z których wszyscy byli leczeni cyklosporyną, szacowany okres półtrwania nerek dopasowany do szerokich antygenów HLA-DR od do 14 wynosi około 14 lat, w porównaniu z około 8 latami dla niedopasowanych nerek HLA-DR. Tak więc, dajemy najwyższy priorytet połączonym kombinacjom HLA-DR iw rezultacie ponad 50 procent naszych pacjentów otrzymuje teraz nerkę dopasowaną do HLA-DR. Bardziej wyrafinowane pasujące programy mogą spowodować dalsze ulepszenia. Jednak nasz program dopasowania może być realizowany w pojedynczych ośrodkach.
Erik Thorsby, MD
Per F. Pfeffer, MD
Szpital Uniwersytecki Rikshospitalet, 0027 Oslo, Norwegia
erik. [email protected] uio.no
4 Referencje1. Roberts JP, Wolfe RA, Bragg-Gresham L, i in. Wpływ zmiany priorytetu dopasowania HLA na wskaźniki i wyniki transplantacji nerek w grupach mniejszości. N Engl J Med 2004; 350: 545-551
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Moen T, Albrechtsen D, Flatmark A, i in. Znaczenie dopasowania HLA-DR w transplantacji nerki ze zwłok: prospektywne jednoośrodkowe badanie 170 przeszczepów. N Engl J Med 1980; 303: 850-854
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Reisaeter AV, Leivestad T, Vartdal F, i in. Silny wpływ dopasowania dla ograniczonej liczby antygenów HLA-DR na przeżycie przeszczepu i epizody odrzucenia: jednoośrodkowe badanie pierwszych nieżyjących nerek na nieuczulonych biorców. Transplantation 1998; 66: 523-528
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. van Rood JJ. Ważenie optymalnego przeżycia przeszczepu poprzez dopasowanie HLA w stosunku do równomiernego rozmieszczenia przeszczepów nerkowych. N Engl J Med 2004; 350: 535-536
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Zwracamy uwagę, że zalecenie Roberta i jego współpracowników, aby wyeliminować dopasowanie HLA-B zostało wdrożone przez United Network for Organ Sharing ponad sześć miesięcy temu. W odniesieniu do dopasowania HLA, obecny system alokacji uwzględnia jedynie locus HLA-DR.1
Aaron Spital, MD
Kristin J. Wendt, MPH
New York Organ Donor Network, Nowy Jork, NY 10115
[email protected] org
Odniesienie1. Zjednoczona sieć udostępniania organów. Dystrybucja narządów: alokacja zmarłych nerek. (Dostęp do 22 kwietnia 2004 r., Http://www.unos.org/policiesandbylaws/policies.asp.resources-true.)
Google Scholar
Roberts i in konkludują, że usunięcie HLA-B jako priorytetowego dla przydziału nieżyjących nerek mogłoby zwiększyć liczbę przeszczepów wśród osób nieumabionych, z uzasadnionym wzrostem wskaźnika utraty przeszczepu. Nie określają, w jakim stopniu wyższy priorytet, jeśli w ogóle, powinien zostać nadany dopasowaniu HLA-DR. Obecna polityka przyznawania lub 2 punktów za dopasowanie HLA-DR oznacza, że alokacja opiera się głównie na czasie oczekiwania. Jak stwierdzono, wyeliminowanie dopasowania HLA-DR zwiększyłoby ryzyko odrzucenia, utraty przeszczepu i śmierci. Zatem znajomość skutków nadania zwiększonego priorytetu dopasowaniu HLA-DR będzie miała równe lub nawet większe znaczenie. Wyeliminowanie dopasowywania HLA-B jako priorytetu zwiększyłoby uczulenie u biorców przeszczepów, z których wielu prawdopodobnie wymagałoby retransplantacji – sytuacji, która byłaby nieproporcjonalnie niekorzystna dla osób pozalekcyjnych.
Ponadto należy uznać, że wiele czynników niezwiązanych z HLA stanowi podstawę nierównowagi rasowej wśród biorców przeszczepów. Zdecydowanie popieramy równy dostęp do przeszczepów, ale sugerujemy, że nie powinno to wymagać celowego kompromisu (nawet do niewielkiego, ale statystycznie znaczącego stopnia) przydatności takiego rzadkiego i cennego zasobu.
Malek Kamoun, MD, Ph.D.
Marty T. Sellers, MD
University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104
[email protected] med.upenn.edu
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Doceniamy potwierdzenie przez Thorsby ego i Pfeffera naszych ustaleń dotyczących wyników dopasowania HLA-DR. Mamy nadzieję, że zmiana polityki spowoduje podobne wyniki w Stanach Zjednoczonych.
Jak zauważają Spital i Wendt, polityka, którą proponujemy w naszym artykule została wdrożona; zostało wprowadzone w życie przez sieć Organów ds. Zakupów i Transplantacji Organów 7 maja 2003 r. Minie kilka lat, zanim osiągnie się stały stan, a ocena naszych przewidywanych wyników w porównaniu z rzeczywistymi wynikami w odniesieniu do dystrybucji rasowej przeszczepów narządów można wykonać. Wstępna ocena polityki sugeruje, że po czterech miesiącach nastąpił 7,7-procentowy wzrost liczby transplantacji wśród osób nie urodzonych, który jest podobny do przewidywanej przez nas zmiany.
Kamoun i Sellers kwestionują poświęcenie użyteczności przeszczepionego narządu dla poprawy równowagi rasowej w transplantacji nerek. Obecne cele Organizacji ds. Zamówień i Urządzeń w zakresie przydzielania organów narządów muszą znaleźć równowagę pomiędzy konkurencyjnymi i często sprzecznymi celami. Cele te obejmują maksymalizację przeżycia pacjentów i przeszczepów oraz zmaksymalizowanie szansy dla pacjentów z biologicznymi lub medycznymi Wady otrzymania przeszczepu . Argument dotyczący systemu stricte utylitarnego stanowiłby zmianę obecnej filozofii przydziału narządów.
John P. Roberts, MD
Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, San Francisco, CA 94143
[email protected] ucsf.edu
Robert A. Wolfe, Ph.D.
University of Michigan, Ann Arbor, MI 48103
Friedrich K. Port, MD
University Renal Research and Education Association, Ann Arbor, MI 48103
Odniesienie1. Sieć zakupów i przeszczepów narządów. Darowizna i przeszczepianie: bioetyka. (Dostęp do 22 kwietnia 2004 r., Http://www.optn.org/resources/bioethics.asp.index=8.)
Google Scholar
(2)
[hasła pokrewne: klimakterium, wdrożenia magento, alprazolam ]
[podobne: zapaść krążeniowa, zapaść, intermedicus ]