Zator powietrzny po założeniu centralnego cewnika żylnego

17-letnia dziewczynka brała udział w wypadku samochodowym jako pasażer. Zanim została przewieziona helikopterem do szpitala, wprowadzono centralny cewnik żylny. Została przyjęta na oddział ratunkowy z wieloma obrażeniami. Wstępne obliczone tomograficzne badanie klatki piersiowej wykazało zarówno stłuczenie płucne, jak i powietrze w prawej komorze. Zator powietrzny jest rzadkim, ale potencjalnie śmiertelnym powikłaniem zabiegów obejmujących cewniki do żyły centralnej. Powietrze może przedostać się do centralnego układu żylnego podczas nakłucia lub przez otwór w dożylnym przewodzie infuzyjnym podczas odłączania. Około 100 ml powietrza na sekundę może przejść przez igłę 14 Gauge. Pacjent zmarł w wyniku ciężkich obrażeń trzy dni po wypadku. 17-letnia dziewczynka brała udział w wypadku samochodowym jako pasażer. Zanim została przewieziona helikopterem do szpitala, wprowadzono centralny cewnik żylny. Została przyjęta na oddział ratunkowy z wieloma obrażeniami. Wstępne obliczone tomograficzne badanie klatki piersiowej wykazało zarówno stłuczenie płucne, jak i powietrze w prawej komorze. Zator powietrzny jest rzadkim, ale potencjalnie śmiertelnym powikłaniem zabiegów obejmujących cewniki do żyły centralnej. Powietrze może przedostać się do centralnego układu żylnego podczas nakłucia lub przez otwór w dożylnym przewodzie infuzyjnym podczas odłączania. Około 100 ml powietrza na sekundę może przejść przez igłę 14 Gauge. Pacjent zmarł w wyniku ciężkich obrażeń trzy dni po wypadku.

Ulf KM Teichgräber, MD
Thomas Benter, MD
Charité Campus Virchow-Klinikum, D-13353 Berlin, Niemcy

Powołując się na artykuły (6)
[podobne: anastrozol, wdrożenia magento, teosyal ]
[hasła pokrewne: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]