Zarządzanie nadaktywnym pęcherzem

W swoim przeglądzie zarządzania pęcherzem nadreaktywnym (wydanie z 19 lutego), dr Ouslander stwierdza w Tabeli 1, że inhibitory cholinoesterazy mogą teoretycznie przyczyniać się do nadaktywności wypieracza, ale sugeruje, że nie ma dowodów na poparcie tego związku. Inhibitory cholinoesterazy są szeroko stosowane w leczeniu objawów demencji.2
Dwie serie przypadków zidentyfikowały pacjentów, u których nietrzymanie moczu rozwinęło się po rozpoczęciu leczenia inhibitorami cholinoesterazy. W jednym z raportów, wśród trzech osób dorosłych z chorobą Alzheimera związaną z zespołem Downa, u dwóch wystąpiło nietrzymanie moczu po rozpoczęciu podawania donepezylu.3 Drugi raport dokumentuje pojawienie się przejściowego, zależnego od dawki nietrzymania moczu u 7 z 94 pacjentów z prawdopodobną chorobą Alzheimera, którzy rozpoczęli leczenie donepezylem. .4 W obu doniesieniach nietrzymanie moczu było czasowo związane z wprowadzeniem leku i ustąpiło po odstawieniu leku. Chociaż te serie przypadków nie mogą ustalić przyczynowości, wspierają stowarzyszenie.
Ważne jest podkreślenie nietrzymania moczu jako potencjalnego zdarzenia niepożądanego leku. Ponieważ same demencje mogą powodować neurogenną nadreaktywność wypieracza, klinicysta może niewłaściwie przypisywać rozwój inkontynencji związanej z inhibitorami cholinoesterazy z podstawową demencją.
Sudeep S. Gill, MD
Muhammad Mamdani, Pharm.D., MPH
Paula A. Rochon, MD, MPH
Institute for Clinical Evaluation Sciences, Toronto, ON M4N 3M5, Kanada
sudeep. [email protected] on.ca
4 Referencje1. Ouslander JG. Zarządzanie nadaktywnym pęcherzem. N Engl J Med 2004; 350: 786-799
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Kawas CH. Wczesna choroba Alzheimera. N Engl J Med 2003; 349: 1056-1063
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Hemingway-Eltomey JM, Lerner AJ. Działania niepożądane donepezilu w leczeniu choroby Alzheimera związanej z zespołem Downa. Am J Psychiatry 1999; 156: 1470-1470
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Hashimoto M, Imamura T, Tanimukai S, Kazui H, Mori E. Nietrzymanie moczu: nierozpoznany niekorzystny efekt z donepezilem. Lancet 2000; 356: 568-568
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(3)
[hasła pokrewne: Corsodyl, alprazolam, wdrożenia magento ]
[hasła pokrewne: złamanie monteggia, złamanie kompresyjne, rzucawka ]