Transfery krwi pępowinowej od niespokrewnionych dawców u pacjentów z zespołem Hurlera

Zespół Hurlera (najcięższa forma mukopolisacharydozy typu I) powoduje postępujące pogorszenie ośrodkowego układu nerwowego i śmierć w dzieciństwie. Allogeniczny przeszczep szpiku kostnego przed ukończeniem dwóch lat powstrzymuje postęp choroby i przedłuża życie, ale wiele dzieci nie ma dawcy szpiku kostnego. Zbadaliśmy możliwości zastosowania przeszczepów krwi pępowinowej od niespokrewnionych dawców i mieloablacyjnego schematu preparatywnego, który nie obejmował napromieniania całego ciała u małych dzieci z zespołem Hurlera. Metody
Pomiędzy grudniem 1995 r. A październikiem 2002 r. 20 kolejnych dzieci z zespołem Hurlera otrzymało busulfan, cyklofosfamid i globulinę antytocytową przed otrzymaniem przeszczepów krwi pępowinowej od niespokrewnionych dawców. Dzieci zostały następnie ocenione pod kątem wszczepienia, działań niepożądanych i wpływu na objawy choroby.
Wyniki
Lekarze ryczałtowi mieli prawidłową aktywność .-L-iduronidazy (średnia liczba komórek, 10,53 × 107 na kilogram masy ciała) i były niezgodne dla maksymalnie trzech z sześciu markerów HLA. Wszczepienie neutrofilów miało medianę 24 dni po transplantacji. Pięciu pacjentów miało ostrą chorobę przeszczep przeciwko gospodarzowi stopnia II lub stopnia III; u żadnego nie występowała rozległa przewlekła choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi. Siedemnaście z 20 dzieci żyło medianą po 905 dniach po transplantacji, z całkowitym chimeryzmem dawcy i prawidłową aktywnością .-L-iduronidazy krwi obwodowej (współczynnik przeżywalności wolny od zdarzeń, 85 procent). Transplantacja poprawiła wydajność neurokognitywną i zmniejszyła somatyczne cechy zespołu Hurlera.
Wnioski
Krew pępowinowa od niepowiązanych dawców wydaje się być doskonałym źródłem komórek macierzystych do transplantacji u pacjentów z zespołem Hurlera. Długotrwałe wszczepienie można osiągnąć bez napromieniania całego ciała. Przeszczepienie krwi pępowinowej korzystnie zmieniło naturalną historię zespołu Hurlera, a zatem może być ważne, aby rozważyć u małych dzieci tę formę choroby.
Wprowadzenie
Zespół Hurlera (najcięższa postać mukopolisacharydozy typu I), autosomalna recesywna choroba metaboliczna spowodowana niedoborem .-L-iduronidazy, powoduje nagromadzenie się heparanu i substratów siarczanu dermatanu (glikozoaminoglikanów) w różnych tkankach.1,2 Ciężkie fenotypy, w których objawy rozpoczynają się od dwóch lat, charakteryzują się ciężkim, postępującym pogorszeniem ośrodkowego układu nerwowego, chorobą serca, nieprawidłowościami szkieletowymi, zmętnieniem rogówki, powiększeniem wątroby i śmiercią w dzieciństwie.1-7 Przeszczep szpiku kostnego może zapobiec progresja wybranych dziedzicznych niedoborów enzymów i zapewnia maksymalne korzyści, gdy są wykonywane we wczesnym okresie życia.8 Ponad 200 pacjentów z zespołem Hurlera przeszło allogeniczny przeszczep szpiku kostnego od roku 1980.3,4,7-17 Komórki macierzyste dawcy dostarczają enzym wewnątrz i na zewnątrz przedziału krwi , zatrzymując postęp choroby i poprawiając całkowity czas przeżycia.2,5-17 Niestety, wiele dzieci, które się zbliżają na transplantację nie ma odpowiednio dobranego dawcy .9,11,13,14,17 Ponieważ zgromadzona na pępowinie krew od niepowiązanych dawców z częściowymi niedopasowaniami HLA może dostarczyć komórek macierzystych dawcy dla dzieci z rakiem, którzy nie mają odpowiednich dawców szpiku kostnego, 18- 20 wykorzystaliśmy krew pępowinową od niepowiązanych dawców jako źródło hematopoetycznych komórek macierzystych do transplantacji u dzieci z zespołem Hurlera.
Metody
Pacjenci
Pomiędzy 28 grudnia 1995 r. A 16 października 2002 r. 20 kolejnych dzieci z zespołem Hurlera, które otrzymały skierowanie do Centrum Medycznego Duke University w celu transplantacji i którym brakowało powiązanych z HLA dawców szpiku kostnego, którzy nie byli nosicielami tej choroby, otrzymało krew pępowinową przeszczepy od niepowiązanych dawców
[więcej w: anastrozol, dekstran, flexagen ]
[patrz też: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]