Transfery krwi pępowinowej od niespokrewnionych dawców u pacjentów z zespołem Hurlera ad 7

Zespół Hurlera wiąże się z nieprawidłowościami szkieletowymi, takimi jak kifoza, dysplazja stawów biodrowych i zespół cieśni nadgarstka, które powodują poważne komplikacje i często wymagają korekcji chirurgicznej.28,29 Poprzednie dane dotyczące wpływu hematopoetycznego przeszczepu komórek macierzystych na nieprawidłowości szkieletowe były niejednoznaczne. 28,29 Uznano pewne wyraźne korzyści, takie jak korekta dyspontii zębopochodnej30. W naszej serii pięcioro dzieci wymagało interwencji ortopedycznej, podczas gdy pozostałe miały stabilizację lub regresję choroby kości po transplantacji, eliminując potrzebę interwencji chirurgicznej. Ponieważ mediana wieku tych dzieci wynosi obecnie 4,5 roku (zakres od 11 miesięcy do 10 lat), potrzebna jest dodatkowa długotrwała obserwacja w celu określenia pełnego wpływu transplantacji krwi pępowinowej na progresję szkieletowych objawów zespołu Hurlera . Piętnaście z 17 zachowanych dzieci było seryjnie ocenianych przez zespół neurorozwojowy przed i po transplantacji. Po początkowym okresie opóźnienia rozwojowego po przeszczepieniu, funkcja neurokognitywna ustabilizowała się lub poprawiła się u wszystkich dzieci i wszystkie nadal zdobywały umiejętności. Trzy z czterech najstarszych dzieci mają średnie do wysokiego ilorazu inteligencji, chociaż ich genotypy i wyniki analizy białek przewidują, że będą miały ciężką chorobę z szybkim spadkiem neurokognitywnym. Chociaż wyniki po 54 miesiącach były dostępne tylko dla czterech pacjentów (24 procent grupy), a zatem były niejednoznaczne, pojawiła się tendencja do zwiększania zdolności poznawczych, ze średnią punktacją próbki mieszczącą się w normalnym zakresie przez 66 miesięcy.
Terapia substytucyjna enzymami z dożylną .-L-iduronidazą złagodziła niektóre objawy choroby u pacjentów w wieku powyżej sześciu lat, którzy byli mniej dotkliwie dotknięci niż nasi pacjenci.31,32 Tacy pacjenci tworzą przeciwciała niezobojętniające, które nie wydają się kolidować ze skutecznością treatment.33 Terapia substytucyjna enzymu jest obecnie testowana w ograniczonej liczbie poważnie dotkniętych niemowląt i młodszych dzieci. Ponieważ jest mało prawdopodobne, aby enzym przekroczył barierę krew-mózg, nadal będzie stosowana terapia transplantacyjna u dzieci z zespołem Hurlera. Ze względu na potencjalne zyski kliniczne z wcześniejszą ekspozycją na enzym, kuszące jest rozważenie wprowadzenia enzymatycznej terapii zastępczej u pacjentów z zespołem Hurlera, podczas gdy są przygotowywani do przeszczepienia. Trudno jest jednak przewidzieć naturę odpowiedzi przeciwciał i jej możliwy wpływ na skuteczność przeszczepu. Z tego względu stosowanie w zastępczej terapii enzymatycznej u najbardziej dotkniętych pacjentów z zespołem Hurlera powinno być badane w kontrolowanym badaniu klinicznym i stosowane z zachowaniem ostrożności.
Dzieci z tej serii przeszły transplantację krwi pępowinowej w średnim wieku 16 miesięcy. W poprzednich badaniach dotyczących przeszczepu szpiku kostnego u pacjentów z zespołem Hurlera, średni wiek był starszy – od 19 do 24 miesięcy.1, 11,13,14 Dzieci, które przechodzą przeszczep w młodszym wieku mogą odnieść większe korzyści, niezależnie od źródła komórki macierzyste. Konieczne są dodatkowe badania w celu ustalenia, czy pozytywne wyniki w tym badaniu są związane ze źródłem komórek macierzystych, wiekiem przeszczepu lub z obydwoma.
Podsumowując, stwierdziliśmy, że hematopoetyczny przeszczep komórek macierzystych z napiętą krwią pępowinową z częściowo dobranych dawców niespokrewnionych z HLA korzystnie wpłynął na naturalną historię zespołu Hurlera Wszczepienie i pełny chimeryzm dawcy zostały osiągnięte i utrzymane bez użycia radioterapii. Częstość występowania ostrej GVHD była niska, a rozległa przewlekła GVHD nie występowała. Dawcy byli szybko i łatwo dostępni. Całkowity czas przeżycia bez zdarzeń wynosił 85 procent po medianie obserwacji trwającej dłużej niż dwa lata. Chociaż konieczne jest przeprowadzenie długoterminowej obserwacji w celu określenia pełnego wpływu transplantacji krwi pępowinowej na naturalną historię zespołu Hurlera, pacjenci wydają się czerpać istotne korzyści z tej terapii. Może to być opcja terapeutyczna dla młodych pacjentów z zespołem Hurlera, którzy nie mają odpowiedniego dawcy szpiku kostnego powiązanego z HLA, który nie jest nosicielem choroby.
[hasła pokrewne: bisoprolol, Choroba Perthesa, anastrozol ]
[podobne: bol lydek, bas med gorlice, mediastinoskopia ]