The Sickly Stuarts: Medyczny upadek dynastii

Frederick Holmes, lekarz i emerytowany profesor medycyny w University of Kansas Medical Center, w 1991 r. Odbył urlop naukowy, by zapoznać się z brytyjską historią i zakochać się w rodzinie Stuartów z XVII-wiecznych królów i królowych (ryc.). Rezultatem jest ta bogato ilustrowana, dobrze napisana książka, która powinna zainteresować lekarzy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak wybitni ludzie z przeszłości – w tym przypadku rządząca rodzina Szkocji i Anglii – byli leczeni z powodu chorób. Skupiając się na zdrowiu dynastii, Holmes dochodzi do wniosku, że choroba i kalectwo doprowadziły do upadku dynastii Stuartów , ponieważ Parlament zyskał władzę za każdym razem, gdy rządzący Stuartem chorowali z powodu choroby i kalectwa . Używając oryginalnych pomiarów diagnostycznych, które określa pewne, możliwe, wątpliwe lub niepewne znaczenie, wraz z eklektyczną mieszanką źródeł pierwotnych i wtórnych, Holmes rozważa życie i śmierć tych królewskich pacjentów. Jego diagnozy dostarczają najsilniejszej i najbardziej rozrywkowej części narracji, czasami zgadzającej się z tradycyjnymi założeniami, a innym razem podważając historyczne oceny, które jego zdaniem wymagają rewizji – pojęcia takie, że krwawienie z nosa Jakuba II mogło kosztować go tron lub że George III i jego przodkowie cierpieli na porfirię. Holmes odważnie przypisuje śmierć Karola II zatruciu rtęcią wdychanym z toksycznych eksperymentów, w których król angażował się z Towarzystwem Królewskim, i twierdzi, że królowa Anna uległa układowemu toczeniu rumieniowatemu. Jednak mniej skutecznie analizuje filozofię Stuartów, przypisując jej polityczne posunięcia do defektu umysłowego lub złudzenia, a nie do pryncypialnej, niepopularnej polityki.
Chociaż Holmes może kwalifikować się do spekulacji na temat chorób, które nękają cztery pokolenia Stuartów, jego amatorskość jako historyka pokazuje zbyt wyraźnie. Mimo że ta książka została napisana dla ogólnej publiczności, nie dla specjalistów z tego okresu, brakuje jej cytatów w miejscach, w których są one oczywiście potrzebne, szczególnie w celu poparcia dyskusyjnych wypowiedzi. Kiedy cytuje dzieło, często jest to podręcznik do ankiety lub niepozorna encyklopedia, która jest błędem popełnionym przez profesjonalnego historyka. Holmes opiera się na zbyt wielu datowanych biografiach, plotkarskich społecznych historiach napisanych w XIX wieku, a nawet powieściopisarskiej romansie Barbary Cartland w prywatnym życiu Karola II: The Women He Loved (Londyn: F. Muller, 1958). Rozdział na temat stanu medycyny w Stuart England mógł skorzystać na niedawnym stypendium Andrew Weara, Harolda Cooka i zmarłego Roya Portera. Dodatek Holmesa do lekarzy do Stuartów pomija lekarza Whiga Williama i Marii, Jamesa Welwooda, a także kontrowersyjne znachorki, takie jak okulista Anne, William Read i gorączka Charlesa II, Robert Talbor. Gdyby Holmes przeczytał Pyretologię Talborga (1672), mógłby natknąć się na inny możliwy powód niepokojącego tempa poronienia wśród elity Stuartów: Talbor, który miał królewski monopol na kaczkę jezuitów (cinchona) w Anglii, przepisał podwójne dawki chininy dla kobiet w ciąży.
Pojawiają się również problemy z dość wąskim skupieniem Holmesa na monarchicznym zdrowiu, z których jednym z nich jest brak wzmianki o jakiejkolwiek godnej uwagi działalności politycznej lub religijnej, która miała miejsce poza rodziną, tak jakby Stuartowie byli w jakiejś próżni. Być może śmierć księcia Henryka w 1612 roku była katastrofą, która doprowadziła nieuchronnie do panowania Karola I i wojny domowej, ale siły przeciwne polityce zagranicznej i wewnętrznej rządu już przynosiły zmiany. Karol Umarłem w 1649 roku – nie dlatego, że był chory, ale dlatego, że został stracony. Rzeczywiście, każdy umiera z czegoś, a Stuartowie nie byli bardziej podatni na wyniszczające choroby lub choroby rozrodcze niż Tudorowie – którzy wydali tylko trzy pokolenia monarchów z ich dynastii – lub, jeśli o to chodzi, inni wcześni współcześni mieszkańcy Wielkiej Brytanii Wyspy. Można by argumentować, że śmierć Olivera Cromwella, regicide i lorda Protectora, była ważniejsza w systemie rzeczy, przyspieszając przywracanie Stuartów, niż przechodzenie Williama III, którego anty-francuskie wojny były kontynuowane przez królową Annę.
Elizabeth Lane Furdell, Ph.D.
University of North Florida, Jacksonville, FL 32224

[hasła pokrewne: atropina, suprasorb, klimakterium ]
[więcej w: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]