Terapia przeciwpłytkowa w chorobie niedokrwiennej serca

W artykule na temat terapii przeciwpłytkowej z powodu choroby niedokrwiennej serca Lange i Hillis (wydanie z 15 stycznia) twierdzą, że u wszystkich pacjentów poddawanych przezskórnej interwencji wieńcowej klopidogrel należy dodać do kwasu acetylosalicylowego przez 9-12 miesięcy po zabiegu, powołując się na CREDO. (Klopidogrel do redukcji zdarzeń podczas obserwacji) 2 i PCI-CURE (Clopidogrel w niestabilnej dławicy w celu zapobiegania nawrotom) 3 próby. Jednak w tych badaniach korzyści z podwójnej terapii przeciwpłytkowej po jednym miesiącu były marginalne. W badaniu CREDO leczenie 1053 pacjentów klopidogrelem od 29 dnia do roku po przezskórnej interwencji wieńcowej zapobiegło około dwóm zgonom i 11 zawałom mięśnia sercowego i spowodowało 11 poważnych krwawień. W badaniu PCI-CURE leczenie klopidogrelem od 30 dnia do 8 miesięcy po przezskórnej interwencji wieńcowej zmniejszyło częstość zawału mięśnia sercowego lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 0,8 punktu procentowego (chociaż tempo zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych nie uległo zmniejszeniu). Clopidogrel kosztuje 4 USD dziennie. Jeżeli rozważane są tylko koszty leczenia, przedłużone leczenie klopidogrelem po przezskórnej interwencji wieńcowej w badaniu CREDO kosztuje około 700 000 USD na jedno życie i 100 000 USD na jedno zdarzenie; w badaniu PCI-CURE koszt około 120 000 $ na zawał mięśnia sercowego został uniemożliwiony. Formalna analiza efektywności kosztowej przyniosłaby nieco inne liczby, ale wynik końcowy byłby podobny. W czasie, gdy wielu pacjentów płaci za całość lub część swoich leków, musimy zapytać, czy jest to najlepsze wykorzystanie ich dolarów opieki zdrowotnej.
Anthony E. Steimle, MD
Kaiser Permanente Północna Kalifornia, Santa Clara, CA 95051
3 Referencje1. Lange RA, Hillis LD. Terapia przeciwpłytkowa w chorobie niedokrwiennej serca. N Engl J Med 2004; 350: 277-280
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Steinhubl SR, Berger PB, Mann JT III, i in. Wczesne i utrzymujące się podwójne doustne leczenie przeciwpłytkowe po przezskórnej interwencji wieńcowej: randomizowane badanie kontrolowane. JAMA 2002; 288: 2411-2420 [Erratum, JAMA 2003; 289: 987.]
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Mehta SR, Yusuf S, Peters RJG, i in. Wpływ wstępnego leczenia klopidogrelem i aspiryną, a następnie długotrwałe leczenie u pacjentów poddawanych przezskórnej interwencji wieńcowej: badanie PCI-CURE. Lancet 2001; 358: 527-533
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Odpowiedzi redaktorów: W badaniu CREDO leczenie klopidogrelem przez rok po przezskórnej interwencji wieńcowej zmniejszyło ryzyko zdarzeń niedokrwiennych w porównaniu z placebo. Chociaż względna korzyść z zastosowania klopidogrelu była większa w ciągu pierwszych 28 dni po przezskórnej interwencji wieńcowej (19-procentowa redukcja połączonego punktu końcowego zgonu lub zawału mięśnia sercowego), kontynuacja leczenia klopidogrelem przez jeden rok doprowadziła do dalszego zmniejszenia takich zdarzeń. W szczególności leczenie klopidogrelem w porównaniu z placebo wiązało się z 12 mniejszymi zgonami lub zawałami mięśnia sercowego w ciągu pierwszych 28 dni po przezskórnej interwencji wieńcowej oraz dodatkowym zmniejszeniem liczby 15 zgonów lub zawałów mięśnia sercowego, gdy był on kontynuowany przez rok Pacjenci, którzy otrzymywali klopidogrel przez okres jednego roku, nie byli bardziej podatni niż ci, którzy otrzymywali placebo na duże krwawienie.
Jak zauważa dr Steimle, wyniki formalnej analizy, która ocenia koszt terapii klopidogrelem w odniesieniu do przyjętej miary wyniku (np. Tak zwane lata życia skorygowane o niepełnosprawność) pozwolą organizacji opieki zdrowotnej na podjęcie decyzji, czy takie leczenie jest naprawdę opłacalne. Jeśli organizacja opieki zdrowotnej uzna, że takie leczenie nie jest opłacalne, ma obowiązek poinformować swoich członków, że postanowiła nie oferować leczenia o udowodnionej skuteczności. Poszczególni członkowie mogą wtedy zdecydować, czy chcą kupić takie leczenie z własnej kieszeni.
Richard A. Lange, MD
L. David Hillis, MD
University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX 75390-9030
(2)
[hasła pokrewne: alprazolam, disulfiram, wdrożenia magento ]
[podobne: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]