Stenty wieńcowe Paclitaxel-Eluting

Optymalny czas leczenia klopidogrelem po przezskórnej interwencji wieńcowej jest przedmiotem trwającej debaty. Stone i wsp. (Wydanie 15 stycznia) donosi o skuteczności stentów uwalniających paklitaksel w porównaniu ze stentami gołymi metalami w zmniejszaniu częstości nawrotów po dziewięciu miesiącach. Chociaż przepisano leczenie klopidogrelem przez sześć miesięcy w celu zapobiegania późnej zakrzepicy, autorzy kwestionują korzyści wynikające z przedłużonej terapii tienopirydyną u pacjentów, którzy otrzymali stent uwalniający lek. Czy autorzy zalecają zmianę czasu trwania podwójnej terapii przeciwpłytkowej u pacjentów, którzy otrzymali te stenty. Jak sugeruje współczesna praktyka kliniczna, stenty uwalniające leki są stosowane w bardziej złożonych zmianach (tj. Zmianach w bifurkacji), które są związane z wyższym odsetkiem późnej zakrzepicy niż w przypadku prostych zmian.2
Leczenie klopidogrelem przez co najmniej 12 miesięcy jest wskazane w zapobieganiu późnej zakrzepicy po radioterapii wewnątrzwieńcowej w przypadku restenozy w stencie.3. Dodatkową korzyść z 12-miesięcznego leczenia klopidogrelem wykazano u pacjentów poddawanych planowej przezskórnej interwencji wieńcowej stentem gołym metalem .4 Ponadto przedłużone podawanie klopidogrelu pacjentom z ostrymi zespołami wieńcowymi, z których wielu będzie poddawanych interwencji wieńcowej, ustaliło korzyści. 5 Leczenie klopidogrelem przez sześć miesięcy może być niewystarczające w erze stentów uwalniających leki.
Andrew E. Ajani, MD
Royal Melbourne Hospital, 3050 Melbourne, Australia
Ron Waksman, MD
Washington Hospital Center, Washington, DC 20010
ron. [email protected] net
5 Referencje1. Stone GW, Ellis SG, Cox DA, i in. Oparty na polimerach stent uwalniający paklitaksel u pacjentów z chorobą wieńcową. N Engl J Med 2004; 350: 221-231
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Lemos PA, Serruys PW, van Domburg RT, et al. Nieograniczone wykorzystanie stentów uwalniających syrolimus w porównaniu z konwencjonalną implantacją stentu w prawdziwym świecie : stent uwalniający rapamycynę ocenianą w rejestrze Kardiologii Szpitala Rotterdam (RESEARCH). Circulation 2004; 109: 190-195
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Waksman R, Ajani AE, Pinnow E, i in. Dwanaście do sześciu miesięcy stosowania klopidogrelu w celu zmniejszenia częstości incydentów sercowych u pacjentów poddawanych radioterapii gamma w przypadku restenozy w stencie: Washington Radiation for Restenosis w stencie (WRIST) 12 versus WRIST PLUS. Circulation 2002; 106: 776-778
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Steinhubl SR, Berger PB, Mann JT III, i in. Wczesne i utrzymujące się podwójne doustne leczenie przeciwpłytkowe po przezskórnej interwencji wieńcowej: randomizowane badanie kontrolowane. JAMA 2002; 288: 2411-2420 [Erratum, JAMA 2003; 289: 987.]
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Klopidogrel w niestabilnej dławicy piersiowej, aby zapobiegać nawrotom zdarzeń. Wpływ klopidogrelu oprócz aspiryny u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi bez uniesienia odcinka ST. N Engl J Med 2001; 345: 494-502 [Erratum, N Engl J Med 2001; 345: 1506, 1716.]
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Chociaż badania u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi poddawanymi angioplastyki sugerują, że podawanie tienopirydyny powinno być kontynuowane przez co najmniej 9 do 12 miesięcy, 1,2 przedłużona terapia może być ekonomicznie uciążliwa, a ryzyko zakrzepicy przerwanie leczenia tienopirydyny jest konieczne, nie jest znane W naszym badaniu (TAXUS-IV) zalecono empirycznie stosowanie klopidogrelu przez sześć miesięcy, aby zapewnić szeroki margines bezpieczeństwa, chociaż badania na modelach świńskiej jednokostkowych in vivo wykazały równoważne wskaźniki śródbłonka ze stentami uwalniającymi się z paklitakselem o spowolnionym uwalnianiu i nagie stenty metalowe (Boston Scientific: dane niepublikowane). Nie wiadomo, czy krótszy czas leczenia tienopirydyną wystarcza w przypadku prostych zmian, czy też w przypadku złożonych zmian chorobowych wymagane jest przedłużone podawanie; ten punkt będzie wymagał formalnych testów.
Oprócz zapewnienia ochrony przed zakrzepicą w stencie, długotrwałe podawanie tienopirydyny po angioplastyce może promować uwolnienie od przyszłych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, poprzez zapobieganie lub łagodzenie pękania blaszki lub zmniejszając ryzyko spontanicznej lub wywołanej przez urządzenie choroby zakrzepowo-zatorowej. W związku z tym zachęcające wyniki badania CREDO (klopidogrel pod kątem ograniczenia zdarzeń podczas obserwacji) wymagają replikacji, ponieważ podawanie klopidogrelu przed stentowaniem przyczyniło się do późnych korzyści obserwowanych podczas długotrwałego stosowania klopidogrelu. [2] dowody na to, że podawanie tienopirydyny przez ponad rok ma akceptowalny stosunek kosztów do korzyści i jest opłacalne, zalecamy po 6 do 12 miesiącach stosowania klopidogrelu po wszczepieniu stentu uwalniającego lek.
Gregg W. Stone, MD
Cardiovascular Research Foundation, Nowy Jork, NY 10022
[email protected] org
Stephen G. Ellis, MD
Cleveland Clinic Foundation, Cleveland, OH 44195
Mary E. Russell, MD
Boston Scientific, Natick, MA 01760
2 Referencje1. Klopidogrel w niestabilnej dławicy piersiowej, aby zapobiegać nawrotom zdarzeń. Wpływ klopidogrelu oprócz aspiryny u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi bez uniesienia odcinka ST. N Engl J Med 2001; 345: 494-502 [Erratum, N Engl J Med 2001; 345: 1506, 1716.]
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Steinhubl SR, Berger PB, Mann JT III, i in. Wczesne i utrzymujące się podwójne doustne leczenie przeciwpłytkowe po przezskórnej interwencji wieńcowej: randomizowane badanie kontrolowane. JAMA 2002; 288: 2411-2420 [Erratum, JAMA 2003; 289: 987.]
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: alprazolam, Corsodyl, diklofenak ]
[więcej w: hipermagnezemia, szkoła podstawowa w nawojowej, komórki dendrytyczne ]