Ryzyko wymiany testosteronu

Rhoden i Morgentaler1 i Snyder2 (wydanie z 29 stycznia) łagodzą niepokój lekarzy, którzy stosują testosteron u starszych mężczyzn, ponieważ mężczyźni zgłaszają andropauę, zbiór źle zdefiniowanych dolegliwości związanych ze starzeniem się mężczyzn. Ich pozycja w tym względzie jest bardzo niepokojąca.
Ponad 50 lat temu lekarze zaczęli leczyć męski punkt kulminacyjny testosteronem.3 Od tego czasu nie opracowano żadnej standardowej definicji tego stanu, nie określono metryki definiującej efektu terapeutycznego, nie przeprowadzono randomizowanych badań kontrolowanych w celu wsparcia powszechne stosowanie testosteronu u mężczyzn w tym stanie, a profil działań niepożądanych leku w tej populacji nie został odpowiednio zbadany. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła testosteronu dla tego stanu. Ponadto niesprawdzone są schematy sugerowane przez Rhodena i Morgentalera oraz przez Snydera w zakresie radzenia sobie z ryzykiem raka prostaty, stanowiące poważne zagrożenie związane z ekspozycją na testosteron.
Inicjatywa na rzecz zdrowia kobiet pogłębiła naszą wiedzę na temat ryzyka i korzyści związanych z estrogenem poprzez randomizowane badania kliniczne. Niedawny raport Institute of Medicine4 zaleca przemyślane, dobrze zaprojektowane badania nad testosteronem u starzejących się mężczyzn; to powinno być wspierane.
Daniel A. Shames, MD
Food and Drug Administration, Rockville, MD 20857
4 Referencje1. Rhoden EL, Morgentaler A. Ryzyko terapii zastępczej testosteronem i zalecenia dotyczące monitorowania. N Engl J Med 2004; 350: 482-492
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Snyder PJ. Hipogonadyzm u starszych mężczyzn – co robić, dopóki nie pojawią się dowody. N Engl J Med 2004; 350: 440-442
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Rothman SM, Rothman DJ. Dążenie do perfekcji: obietnica i niebezpieczeństwa wzmocnienia medycznego. New York: Pantheon Books, 2003: 158.
Google Scholar
4. Liverman CT, Blazer DG, wyd. Testosteron i starzenie się, kierunki badań klinicznych. Washington, DC: National Academies Press, 2004.
Google Scholar
Chcielibyśmy zająć się kilkoma punktami przedstawionymi przez Rhodena i Morgentalera oraz przez Snydera, jak podkreślono w niedawnej sprawie. 59-letni mężczyzna z hipogonadyzmem idiopatycznym, który otrzymał terapię zastępczą testosteronem, został odesłany ze względu na rosnący poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) (4,0 ng na mililitr, całkowity poziom testosteronu, 202 ng na decylitr, wolny poziom testosteronu, 45 pg na mililitr). Biopsja ujawniła gruczolakoraka gruczołu krokowego (stopień Gleasona, 6). Wykonano radykalną retropubiczną prostatektomię. Badanie patologiczne ujawniło rozległe gruczolakorak uwięziony narządu (stopień Gleasona, 6, stadium przerzutu do węzła guza, T2N0Mx). Trzy i sześć miesięcy po operacji, PSA był niewykrywalny, a bez zastępowania testosteronem, jego poziom testosteronu wynosił odpowiednio 410 i 487 ng na decylitr.
Ponieważ rak prostaty może tłumić oś podwzgórze-przysadka-jądra i niższe poziomy testosteronu w surowicy, 1,2 proponujemy, aby gruczolakorak prostaty był brany pod uwagę w diagnostyce różnicowej hipogonadyzmu. Ponadto, ponieważ usunięcie gruczołu krokowego może prowadzić do normalizacji poziomu testosteronu u mężczyzn z hipogonadyzmem, którzy wcześniej otrzymywali terapię zastępczą testosteronem, zalecamy pomiar testosteronu przed wznowieniem leczenia po operacji.
Edward M Schaeffer, MD, Ph.D.
Patrick C. Walsh, MD
Johns Hopkins Medical Institutions, Baltimore, MD 21287-2101
2 Referencje1. Miller LR, Partin AW, Chan DW, i in. Wpływ radykalnej prostatektomii na poziomy hormonów w surowicy. J Urol 1998; 160: 449-453
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Madersbacher S, Schatzl G, Bieglmayer C, i in. Wpływ radykalnej prostatektomii i TURP na oś podwzgórze-przysadka-hormon gonad. Urology 2002; 60: 869-874
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
W przeglądzie ryzyka związanego z zastępowaniem testosteronu u starszych mężczyzn, Rhoden i Morgentaler nie wspomnieli o problemach bezpieczeństwa charakterystycznych dla przezskórnych żeli i kremów: przenoszenia testosteronu od pacjenta do partnera lub dziecka poprzez kontakt skórny ze skórą. Raporty z Francji opisują kobiety, które miały nadfiofizjologiczny poziom testosteronu, oznaki hirsutyzmu lub obie po tym, jak ich partnerzy zaczęli używać miejscowego żelu testosteronowego (100 mg stosowanego codziennie), 1,2 i raport z USA dokumentują przedwczesne dojrzewanie w wieku dwóch lat chłopiec, którego ojciec użył kremu testosteronowego.3 Badanie transferu żelu między 45 mężczyznami i ich partnerkami wykazało, że 15 minut energicznego kontaktu skóry z naskórkiem codziennie w miejscu podania (100 mg) przejściowo podnosi poziom testosteronu dla kobiet o współczynnik od 5 do 6; w niektórych przypadkach osiągnięto wzrost podobny do tych w ciężkim zespole policystycznych jajników.4 Chociaż częstość występowania efektów związanych z testosteronem spowodowanych przeniesieniem żelu jest nieznana, lekarze oraz pacjenci i ich partnerzy powinni być świadomi takiego przeniesienia, jak to możliwe. przyczyną zmian androgenicznych, takich jak trądzik, hirsutyzm i łysienie.
Geoffrey Redmond, MD
Hormone Center of New York, New York, NY 10021
[email protected] com
4 Referencje1. Delanoe D, Fougeyrollas B, Meyer L, Thonneau P. Androgenizacja żeńskich partnerów mężczyzn na octanie medroksyprogesteronu / przezskórnej antykoncepcji testosteronu. Lancet 1984, 1: 276-276
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Moore N, Paux G, Noblet C, Andrejak M. Efekty uboczne związane z narkotykami. Lancet 1988; 1: 468-468
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Yu YM, Punyasavatsu N, Starszy D, D Ercole AJ. Rozwój seksualny u dwuletniego chłopca wywołany miejscową ekspozycją na testosteron. Pediatrics 1999; 104: e23-e23
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Administracja żywności i leków, centrum oceny i badań leków. Podstawa do zatwierdzenia żelu AndroGel (testosteron). NDA 20-015. Kliniczna sekcja PK / biofarmaceutyków. (Dostęp do 16 kwietnia 2004 r., Http://www.fda.gov/cder/foi/nda/2000/21-015_AndroGel.htm.)
Google Scholar
Terapia testosteronem może wkrótce stać się kolejnym młodzieńczym panaceum, gdy pokolenie wyżu demograficznego przejdzie do ich starszych lat. Rhoden i Morgentaler podają zwięzły przegląd zagrożeń medycznych, ale minimalizują psychiczne skutki uboczne. Społeczność chorych na AIDS od wielu lat stosuje testosteron i sterydy anaboliczne, często na prośbę dobrze wykształconych i świadomych pacjentów. Zwiększona agresywność, drażliwość i impulsywność są efektami ubocznymi, które z czasem mogą być dość znaczne Subtelne, ale podstępne zmiany w zachowaniu mogą o
[podobne: suprasorb, bupropion, alemtuzumab ]
[przypisy: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]