Ruchliwość i przyczepność w neutrofilach ludzkich: EFEKTY CZYNNIKÓW CHEMAKTYCZNYCH

Ludzkie neutrofile z krwi obwodowej (PMN) uzyskane od zdrowych dorosłych badano in vitro za pomocą technik dostosowanych do oceny wpływu czynników chemotaktycznych (CF) na konfigurację komórkową i przylepność. Wyniki porównano z tymi, które wykorzystują pewne konwencjonalne techniki do oceny chemotaksji i chemokinezy. Ekspozycja PMN na N-formylo-l-metionylo-l-fenyloalaninę (f-Met-Phe), aktywowaną zymosanem surowicę, bakteryjny czynnik chemotaktyczny lub chemotaktyczny czynnik o niskiej masie cząsteczkowej z aktywowanej surowicy (C5a) pod nieobecność gradient powodował zmianę kształtu komórki od konfiguracji sferycznej do spolaryzowanej w wysokim odsetku komórek. Nastąpiło to szybko w zawiesinie, w warunkach zaprojektowanych tak, aby wykluczyć rolę przylepności komórek i było odwracalne po usunięciu CF. Ponowna stymulacja komórek za pomocą CF spowodowała ponowne pojawienie się spolaryzowanej konfiguracji w takim samym stopniu jak przy początkowej stymulacji z jednym wyjątkiem: wstępnie traktowane komórki f-Met-Phe nie reagowały na f-Met-Phe, chociaż w pełni odpowiadały na inne CF . Każdy CF powodował znaczny wzrost wiązania PMN ze szkłem powleczonym białkiem. Ta zwiększona przyczepność nie była odwracalna po usunięciu CF, gdy komórki były traktowane w warunkach wykazujących, że powodują chemotaktyczną dezaktywację. Komórki traktowane w tych warunkach wykazywały również znacznie zmniejszoną ruchliwość na szkle i w filtrach mikroporowych przy braku gradientu CF. Bakteryjny czynnik chemotaktyczny, nawet przy wysokich stężeniach, nie dał efektu dezaktywacji i nie spowodował trwałego zwiększenia przyczepności.
[więcej w: zapaść serca, epinefryna, neospasmina opinie ]