Rozkurczowa niewydolność serca – nieprawidłowości w aktywnym rozluźnieniu i sztywności pasywnej lewej komory ad 5

Dane z obu paneli wskazują, że wystąpił istotny wzrost sztywności biernej lewej komory u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca. V oznacza objętość, a słupki I oznaczają błąd standardowy. Rysunek 3. Rysunek 3. Indywidualne skorygowane stałe sztywności u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca i kontrolami. Stała sztywności została zwiększona u wszystkich pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca.
Ciśnienie końcoworozkurczowe było wyższe, a objętość końcoworozkurczowa była mniejsza w grupie pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca niż w grupie kontrolnej (tab. 1). Te same dane sugerują obecność zwiększonej sztywności komory u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca. Jak pokazano na ryc. 2A, cała rozkurczowa relacja ciśnienie-objętość została przesunięta w górę i na lewo u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca w porównaniu z grupą kontrolną. Stała sztywności komory lewej komory i stała dopasowana do krzywej, obliczona na podstawie zmierzonych wartości, były wyższe u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca niż w grupie kontrolnej. Kiedy skorygowane wartości minimalnego ciśnienia rozkurczowego lewej komory zostały wykorzystane do obliczenia sztywności komory (ryc. 2B), różnica w sztywności pasywnej była jeszcze bardziej wyraźna. Jak pokazano na rycinie 3, stała sztywności komory była wyższa u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca niż w grupie kontrolnej.
Dyskusja
Badanie to dostarcza dowodów na to, że pacjenci z niewydolnością serca i prawidłową frakcją wyrzutową mają nieprawidłowości w rozkurczowej właściwości lewej komory, które są wystarczające do wyjaśnienia nieprawidłowości hemodynamicznych pacjentów i występowania niewydolności serca. Pacjenci w tym badaniu, którzy mieli kliniczne dowody niewydolności serca z prawidłową frakcją wyrzutową i którzy spełniali kryteria Vasana i Levy dotyczące określonej rozkurczowej niewydolności serca, wykazywali zaburzenia aktywnego wypoczynku i zwiększoną sztywność bierną.20 Powyższe wyniki potwierdzają hipotezę, że obecność Zwiększone ciśnienie rozkurczowe oraz objawy przedmiotowe i podmiotowe niewydolności serca u pacjentów z prawidłową frakcją wyrzutową są scharakteryzowane, jeśli nie spowodowane, zaburzeniami rozkurczowymi właściwości lewej komory. Dlatego określenie rozkurczowa niewydolność serca może być odpowiednio stosowane do opisu nieprawidłowości u takich pacjentów.
Kardiogenny obrzęk płuc u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca jest często wynikiem retencji sodu i ekspansji centralnej objętości krwi.7 Neurohormonalnie pośredniczone zwiększenie napięcia żylnego i ogólnoustrojowe ciśnienie tętnicze może przyczynić się do przesunięcia krwi do centralnego krążenia, a tym samym spowodować znaczny wzrost ciśnienia rozkurczowego lewej komory u takich pacjentów. [29] Zmiany sztywności tętnic mogą również przyczyniać się do zaostrzenia zaburzeń podstawowych w aktywnym rozluźnieniu i sztywności biernej. Jednak żaden z tych pojedynczych czynników (retencja sodu, aktywacja neurohormonalna, zwiększone napięcie żylne lub zwiększona sztywność tętnicza) nie powoduje niewydolności serca u pacjentów z prawidłową strukturą i funkcją lewej komory. Jest to zwiększona sztywność lewej komory u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca, która czyni je szczególnie wrażliwymi na rozwój obrzęku płuc
[patrz też: flexagen, atropina, disulfiram ]
[patrz też: zapaść krążeniowa, zapaść, intermedicus ]