Regulacja zbierania tubule trifosfataz adenozyny przez aldosteron i potas.

Aby zbadać dokładną rolę potasu i aldosteronu w kompozycji kwasowo-zasadowej oraz w zbieraniu tuberkulinowych ATPaz, glukortykoidowe szczury z adrenalektomią zastąpiono zerowymi, fizjologicznymi lub farmakologicznymi dawkami aldosteronu i karmiono różnymi dietami potasowymi w celu wytworzenia hipokaliemii, normokaliemii lub hiperkaliemia. Pomiar radiochemiczny aktywności ATPazy wykazał, że zbieranie kanaliku H / K-ATPazy zmieniło się odwrotnie z potasem, a nie z aldosteronem, podczas gdy H-ATPaza zmieniła się bezpośrednio z aldosteronem, ale nie z potasem. Gdy oba enzymy zmieniły się w tym samym kierunku, zmiany w składzie kwasowo-zasadowym były głębokie; jednak gdy te dwa enzymy zakwaszające zmieniły się w przeciwnych kierunkach lub gdy zmienił się tylko jeden enzym, wpływ na równowagę kwasowo-zasadową był niewielki. Stężenie wodorowęglanu w surowicy wynosiło około 45 meq / litr, gdy poziom aldosteronu był wysoki, a poziom potasu niski; to było tylko 29 meq / litr, gdy aldosteron był wysoki, ale potas był normalny lub gdy aldosteron był normalny i potas był niski. Nasze obserwacje mogą pomóc wyjaśnić alkalozę metaboliczną pierwotnego aldosteronizmu, w którym połączono nadmiar aldosteronu i hipokaliemię, oraz metaboliczną kwasicę niedoboru aldosteronu, w którym występuje hipoaldosteronizm i hiperkaliemia. Niniejsze badanie wykazało również, że aldosteron odgrywa główną rolę w kontrolowaniu aktywności Na / K-ATPazy w kanaliku zbiorczym kory mózgowej. Hipokaliemia stymuluje aktywność Na / K-ATPazy w rdzeniu zbiorczym rdzeniastego; to stymulujące działanie hipokaliemii potwierdza hipotezę, że enzym jest obecny na błonie wierzchołkowej w tym miejscu.
[podobne: roksytromycyna, zapaść serca, soplówka jeżowata ]