Regulacja wydzielania lipidów żółciowych przez glikoproteinę P mdr2 u myszy.

Rozerwanie genu mdr2 u myszy prowadzi do całkowitego braku fosfolipidu z żółci (Smit, JJM, i wsp. 1993. Cell 75: 451-462). Zbadaliśmy kontrolę ekspresji zarówno glikoproteiny P mp2 (Pgp), jak i wydzielanie soli żółciowych na wydzielanie lipidów żółciowych u myszy. Wydzielanie lipidów monitorowano przy różnych szybkościach wytwarzania soli żółciowych u myszy typu dzikiego (+ / +), heterozygot (+/-) i homozygot ((- / -) w przypadku rozerwania genu mdr2. U myszy (- / -) wydzielanie fosfolipidów było pomijalne przy wszystkich wyjściowych dawkach soli żółciowych. U myszy (+/-) zaobserwowano krzywoliniowy związek między solą żółciową a wydzielaniem fosfolipidów podobny do tego u myszy (+ / +); jednakże przy wszystkich wydzielinach soli żółciowych obniżono wydzielanie fosfolipidów w porównaniu do myszy (+ / +), co wskazuje, że Mdr2 Pgp wywiera silną kontrolę nad wydzielaniem. Wlew zwiększających się ilości taurocholanu do maksymalnej szybkości wydzielniczej doprowadził do spadku wydzielania fosfolipidów i cholesterolu u myszy (+ / +) i (+/-), zgodnie z tym, co zaobserwowano u innych gatunków. Przeciwnie, u (- / -) myszy poziom cholesterolu wzrastał w tych warunkach, podczas gdy wydajność fosfolipidów pozostawała bardzo niska. Zwiększone wydzielanie cholesterolu może reprezentować ekstrakcję cholesterolu z kanalikowej błony plazmatycznej przez micele taurocholate w przeciwieństwie do towarzyszącego wydzielania fosfolipidu i cholesterolu w obecności funkcjonalnego Mdr2 Pgp. Zwiększony przepływ żółci u myszy (- / -) można w całości przypisać zwiększeniu frakcji niezależnej od soli żółciowych i dlatego może być spowodowany przez proliferację dróg żółciowych u tych myszy.
[podobne: sonomed opole, furaginum teva ulotka, neospasmina opinie ]