Przeszczep wysepek jako leczenie cukrzycy

Z całym szacunkiem nie zgadzamy się z dwoma punktami zawartymi w obszernym przeglądzie przeszczepu wysepek Robertsona (wydanie z 12 lutego) 1: stwierdzenia, że pacjenci z cukrzycą i niedoczynnością autonomiczną mają dramatycznie skróconą długość życia i że transplantacja koniecznie zmniejsza wskaźnik śmierci. W cytowanych artykułach i dodatkowym artykule autorstwa Navarro i wsp. 2 osoby z cukrzycą miały niewydolność autonomiczną. W rzeczywistości, niedobór autonomiczny utracił swoje znaczenie statystyczne po dostosowaniu do dysfunkcji nerek i chorób sercowo-naczyniowych w dwóch badaniach populacyjnych.33,4 Gdy Navarro et al. porównywali pacjentów po przeszczepieniu trzustki z pacjentami leczonymi medycznie, wskaźniki umieralności były nierozróżnialne.2
Robertson stwierdza, że po skutecznym przeszczepieniu trzustki jest szczególnie skuteczny , ale twierdzimy, że analiza wskaźników umieralności po udanych procedurach w porównaniu z nieskutecznymi procedurami wprowadza uprzedzenia. Chociaż udane przeszczepienie trzustki (lub wysepki) może poprawić jakość życia, kontrolę glikemii i inne czynniki, takie analizy pomijają ryzyko związane z przeszczepami. Jeden z nas i nasi koledzy niedawno zgłosili wzrost śmiertelności w ciągu pierwszych czterech lat po transplantacji u pacjentów z cukrzycą i zachowaną czynnością nerek, którym podano przeszczep trzustki w porównaniu z tymi, którzy oczekiwali transplantacji.5
David M. Harlan, MD
Kristina I. Rother, MD
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892
[email protected] niddk.nih.gov
5 Referencje1. Robertson RP. Przeszczep wysepek jako leczenie cukrzycy – praca w toku. N Engl J Med 2004; 350: 694-705
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Navarro X, Kennedy WR, Aeppli D, Sutherland DE. Neuropatia i śmiertelność w cukrzycy: wpływ przeszczepu trzustki. Muscle Nerve 1996; 19: 1009-1016
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Gerritsen J, Dekker JM, TenVoorde BJ, i in. Upośledzona funkcja autonomiczna wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością, szczególnie u osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub chorobą układu krążenia w wywiadzie: badanie Hoorn. Diabetes Care 2001; 24: 1793-1798
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Orchard TJ, Lloyd CE, Maser RE, Kuller LH. Dlaczego cukrzycowa neuropatia autonomiczna przewiduje śmiertelność IDDM. Analiza z Pittsburgh Epidemiology of Diabetes Complications Study. Diabetes Res Clin Pract 1996; 34: Suppl: S165-S171
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Venstrom JM, McBride MA, Rother KI, Hirshberg B, Orchard TJ, Harlan DM. Przeżycie po transplantacji trzustki u pacjentów z cukrzycą i zachowaną czynnością nerek. JAMA 2003; 290: 2817-2823
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Harlan i Rother nie zgadzają się, że pacjenci z cukrzycą z niewydolnością autonomiczną mają zwiększoną śmiertelność, a przeszczep trzustki zmniejsza tę częstość. Związek między podwyższoną śmiertelnością a niedoczynnością autonomiczną został udokumentowany w publikacjach naukowych.1,2 Ponieważ pacjenci z niedoczynnością autonomiczną zazwyczaj umierają z przyczyn sercowo-naczyniowych, strategia analityczna eliminowania tej zmiennej jest wątpliwa Udane przeszczepienie trzustki zmniejsza śmiertelność w tej grupie pacjentów zostało ustalone w bardziej stosownym sprawozdaniu przez Navarro i wsp. [2] Venstrom i jego współpracownicy, twierdząc, że przeszczep trzustki prowadzi do zwiększenia śmiertelności3, wiąże się z ryzykiem znacznego obciążenia, ponieważ autorzy przyjęto założenie, że pacjenci pozostający na liście oczekujących i ci, którzy otrzymali trzustkę, mieli porównywalne ryzyko śmierci. Niektórzy zdrowsi pacjenci mogli zdecydować się na dalsze oczekiwanie, a mniej zdrowi pacjenci mogli nie czekać. Odsuwając to na bok, autorzy wyraźnie odnotowali brak znaczącego wzrostu śmiertelności w grupie pacjentów, którzy otrzymali tylko przeszczep trzustki i znaczną poprawę ogólnego czasu przeżycia w grupie pacjentów, którzy otrzymali zarówno trzustkę, jak i nerkę.
R. Paul Robertson, MD
Pacific Northwest Research Institute, Seattle, WA 98122
[email protected] org
3 Referencje1. Ewing DJ, Campbell IW, Clarke BF. Śmiertelność w neuropatii wegetatywnej z cukrzycą. Lancet 1976; 1: 601-603
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Navarro X, Kennedy WR, Loewenson RB, Sutherland DER. Wpływ przeszczepu trzustki na odruchy sercowo-oddechowe, przewodnictwo nerwowe i umieralność w cukrzycy. Diabetes 1990; 39: 802-806
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Venstrom JM, McBride MA, Rother KI, Hirshberg B, Orchard TJ, Harlan DM. Przeżycie po transplantacji trzustki u pacjentów z cukrzycą i zachowaną czynnością nerek. JAMA 2003; 290: 2817-2823
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(6)
[podobne: Choroba Perthesa, bupropion, flexagen ]
[przypisy: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]