Produkty „Me-Too” – przyjaciel czy wróg

Rozprzestrzenianie się leków ja-zbyt prowadzi do korzystnych redukcji kosztów, jak zauważa Lee w swoim artykule w Perspektywie (wydanie z 15 stycznia) 1, ale może również narazić pacjentów na ryzyko. Każdy lek samobójczy wchodzi na rynek z ograniczonym doświadczeniem klinicznym w porównaniu ze związkami już używanymi. Pięć narkotyków w statynie i chinolonach zostało wycofanych lub ograniczonych z powodu poważnych działań niepożądanych, które nie zostały rozpoznane przed upływem miesięcy lub lat po ich zatwierdzeniu (temafloksacyna, grepafloksacyna, ceriwastatyna, sparfloksacyna i trovafloksacyna).
Potencjalne oszczędności mogą skłonić systemy opieki zdrowotnej do stosowania narkotyków, zanim zostanie ustalone bezpieczeństwo. Gatifloxacin jest aktualnym przykładem. Dzięki licytacji konkurencyjnej rząd federalny uzyskał ostatnio cenę sprzedaży 1,35 USD za dzienną dawkę tego leku.2 Departament Obrony szacuje roczne oszczędności w wysokości od 2 do 10 milionów USD, zastępując lewofloksacynę gatyfloksacyną. Jednakże, gatyfloksacyna wiąże się z wyższym odsetkiem zaburzeń homeostazy glukozy 2, 3 i torsade de pointes4 niż inne popularne chinolony. Ten problem związany z bezpieczeństwem kosztów nie ma prostej odpowiedzi. Jak stwierdza Lee: Lekarze muszą wybierać produkty tak, jakby koszty miały znaczenie . Musimy również być zwolennikami bezpieczeństwa naszych pacjentów.
Richard Frothingham, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
richard. [email protected] edu
4 Referencje1. Lee TH. Produkty Me-too – przyjaciel czy wróg. N Engl J Med 2004; 350: 211-212
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Wytyczne dotyczące nowej doustnej umowy fluorochinolonowej. Fort Sam Houston, Tex .: Pharmacoeconomic Center, Department of Defense, styczeń 2004. (Dostęp do 22 kwietnia 2004 r., Http://www.pec.ha.osd.mil/national_contracts.htm.)
Google Scholar
3. Hipoglikemia i hiperglikemia z fluorochinolonami. Med Lett Drugs Ther 2003; 45: 64-64
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Frothingham R. Stawki torsade de pointes związane z ciprofloksacyną, ofloksacyną, lewofloksacyną, gatyfloksacyną i moksyfloksacyną. Pharmacotherapy 2001; 21: 1468-1472
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Perspektywiczny artykuł doktora Lee na temat moich produktów jest zagadkowy. Jeśli, jak twierdzi, narkotyki ja-też promują konkurencję, która obniża ceny, dlaczego średnia cena hurtowa markowych leków praktycznie w każdej kategorii terapeutycznej stale rośnie z biegiem lat. A jeśli kolejne leki – tak naprawdę oznaczają poprawę jakości, dlaczego nie widziałyśmy bezpośrednich badań klinicznych, które potwierdzałyby takie twierdzenia. Dyskusja Dr. Lee na temat stentów powleczonych sirolimusem lub paklitakselem nie pomaga rozwiać zamieszania. Nie wiemy, jakie byłyby bezpośrednie porównania ich bezpieczeństwa i skuteczności, a nic nie wiemy o ich relatywnych kosztach.
Zaintrygowani czytelnicy tacy jak ja pewnie by trochę mniej sceptycznie odnosili się do opinii dr. Lee na temat moich produktów, gdybyśmy wiedzieli, że nie ma żadnych powiązań finansowych z firmami farmaceutycznymi lub medycznymi. Ten artykuł wyraźnie potrzebował oświadczenia o ujawnieniu.
Arnold S. Relman, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115
[email protected] bwh.harvard.edu
Odpowiedź
dr Lee odpowiada: Dr Frothingham ma słuszność wskazując, że leki zbyt często wchodzą na rynek z mniejszym doświadczeniem klinicznym, a problemy z bezpieczeństwem mogą być rozpoznawane dopiero po latach użytkowania. Troska o bezpieczeństwo pierwszych w swojej klasie leków jest również znacząca, ponieważ są one przecież pierwszymi w swojej klasie, które mają być stosowane w dużych populacjach przez dłuższy czas. Jesteśmy zgodni, że lekarze muszą być zwolennikami bezpieczeństwa swoich pacjentów. Dodaję, że lekarze powinni również zwracać uwagę na efektywność, aby dysponować zasobami zapewniającymi opiekę wszystkim, którzy jej potrzebują.
Zagadnienia, które łamią dr. Relmana, tłumaczone są postępem medycznym i siłami rynkowymi. Wzrost średniej ceny leków markowych odzwierciedla wprowadzenie nowych klas leków z zaletami klinicznymi dla podgrup pacjentów (np. Blokery receptora angiotensyny i inhibitory cyklooksygenazy-2). W tych klasach nowi uczestnicy zwykle mają niższe ceny, ale leki te są drogie w porównaniu ze starszymi alternatywami (odpowiednio inhibitory konwertazy angiotensyny i nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne). Nowi, bardziej kosztowni agenci są często promowani do użytku w szerszej populacji pacjentów niż ta, dla której udowodniono ich wyższość, i dlatego są oni większymi czynnikami wzrostu kosztów niż powinni.
Producenci sponsorują bezpośrednie próby, gdy mają silne przekonanie, że będą wykazywać wyższość kliniczną swoich produktów, ale nie jest zaskakujące, że niechętnie finansują takie badania, gdy ryzyko braku korzyści jest umiarkowane lub wysokie. Gdy nie ma bezpośrednich danych, producenci muszą ogólnie konkurować pod względem kosztów, chyba że istnieją inne zalety ich produktów. Jak przewidywałem w moim artykule w Perspektywie, nowszy stent powlekany paklitakselem jest notowany po cenie, która jest o 245 $ niższa niż cena stentu powlekanego sirolimusem. A to dopiero początek negocjacji. Teraz, gdy mają więcej niż jedną opcję, szpitale targują się i uzyskują niższe ceny, grożąc, że przeniosą swoją firmę.
Mój artykuł nie zawierał oświadczenia o ujawnieniu, ponieważ nie ma nic do ujawnienia. Tak jak wszyscy redaktorzy New England Journal of Medicine, nie mam żadnych udziałów w spółkach farmaceutycznych lub medycznych ani nie konsultuję się z nimi w relacjach z doradcami, ani nie akceptuję honorariów. Mój artykuł w Perspektywie odzwierciedla dane i doświadczenie.
Thomas H. Lee, MD
Partners Healthcare System, Boston, MA 02199
(7)
[podobne: klimakterium, bupropion, disulfiram ]
[przypisy: złamanie monteggia, złamanie kompresyjne, rzucawka ]