Poziomy homocysteiny i ryzyko złamania osteoporotycznego

Bardzo wysokie poziomy homocysteiny w osoczu są charakterystyczne dla homocystynurii, rzadkiej choroby autosomalnej recesywnej, której towarzyszy wczesny początek uogólnionej osteoporozy. Dlatego postawiliśmy hipotezę, że nieznacznie podwyższone poziomy homocysteiny mogą być związane ze związanymi z wiekiem złamaniami osteoporotycznymi. Metody
Zbadaliśmy związek między poziomem krążących homocysteiny a ryzykiem wystąpienia złamania osteoporotycznego u 2406 pacjentów w wieku 55 lat lub starszych, którzy uczestniczyli w dwóch osobnych prospektywnych badaniach populacyjnych. W badaniu w Rotterdamie były dwie niezależne kohorty: 562 badanych w kohorcie 1, ze średnim okresem obserwacji 8,1 roku; i 553 pacjentów w kohorcie 2, ze średnim okresem obserwacji wynoszącym 5,7 lat. W badaniu podłużnym dotyczącym starzenia się w Amsterdamie istniała pojedyncza kohorta 1291 osób ze średnim okresem obserwacji wynoszącym 2,7 roku. Modele wielowymiarowej proporcjonalności hazardów Coxa wykorzystano do analizy ryzyka złamania, z uwzględnieniem wieku, płci, wskaźnika masy ciała i innych cech, które mogą być związane z ryzykiem złamania lub ze zwiększonymi poziomami homocysteiny.
Wyniki
Podczas 11253 osobolat obserwacji, złamania osteoporotyczne wystąpiły u 191 osób. Całkowite względne ryzyko względne złamania z uwzględnieniem wielu zmiennych wynosiło 1,4 (przedział ufności 95%, 1,2 do 1,6) dla każdego wzrostu o SD na poziomie naturalnej logotypu transformowanej homocysteiny. Ryzyko było podobne we wszystkich trzech badanych grupach, podobnie było u mężczyzn i kobiet. Poziom homocysteiny w najwyższym kwartylu zależnym od wieku wiązał się ze zwiększeniem o czynnik 1,9 ryzyka złamania (95% przedział ufności, 1,4 do 2,6). Związki pomiędzy poziomami homocysteiny i ryzykiem złamania wydają się być niezależne od gęstości mineralnej kości i innych potencjalnych czynników ryzyka złamania.
Wnioski
Zwiększony poziom homocysteiny wydaje się być silnym i niezależnym czynnikiem ryzyka złamań osteoporotycznych u starszych mężczyzn i kobiet.
Wprowadzenie
Osteoporoza jest poważnym problemem zdrowotnym, który charakteryzuje się niską gęstością mineralną kości, pogorszeniem mikroarchitektury kości i zwiększonym ryzykiem złamań.1 Złamania osteoporotyczne wiążą się ze zwiększoną zachorowalnością i śmiertelnością oraz znacznymi kosztami ekonomicznymi.2-4
Postawiono hipotezę, że metabolizm homocysteiny bierze udział w osteoporozie. Homocystynuria, rzadka choroba autosomalna recesywna, charakteryzująca się znacznie podwyższonym poziomem homocysteiny w osoczu, ma kilka objawów klinicznych obejmujących oczy, układ naczyniowy i centralny układ nerwowy. Obecność homocystynurii wiąże się z wczesnym pojawieniem się uogólnionej osteoporozy. [5] Mechanizm patofizjologiczny pierwotnego występowania osteoporozy u pacjentów z homocystynurią nie został całkowicie poznany. Jednakże badania in vivo i in vitro potwierdzają koncepcję, że zaburzenie sieciowania kolagenu w kości związane jest z homocysteiną.7-11
W populacji ogólnej łagodny wzrost poziomu homocysteiny w osoczu, zwany hiperhomocysteinemią, jest powszechnym stanem. Hiperhomocysteinemia jest uznawana za główny czynnik ryzyka choroby miażdżycowej i zakrzepowo-zatorowej12, jak również zaburzeń poznawczych, w tym obserwowanych w chorobie Alzheimera.13,14 Chociaż poprzednie badanie sugerowało możliwy udział zwiększonego poziomu homocysteiny w osoczu w zależnej od wieku ubytku kości, 15 rola umiarkowanie podwyższonego poziomu homocysteiny w osoczu w chorobach układu kostnego – w szczególności złamaniu osteoporotycznym – jest nieznana
[podobne: anakinra, anastrozol, citalopram ]
[więcej w: złamanie monteggia, złamanie kompresyjne, rzucawka ]