Poziomy homocysteiny i ryzyko złamania osteoporotycznego czesc 4

Poziomy 25-hydroksywitaminy D w surowicy mierzono za pomocą konkurencyjnego testu wiązania białka (Nichols Institute Diagnostics). Analiza statystyczna
Rozkład poziomów homocysteiny w osoczu był przesunięty w kierunku wyższych wartości. Dlatego wykorzystaliśmy wartości przekształcone przez logarytm naturalny, które stanowiły najlepiej dopasowany model do analiz, w których poziomy homocysteiny w osoczu były traktowane jako zmienna ciągła. W celu porównania poziomów homocysteiny w trzech kohortach ze sobą, wyniki dotyczące odchylenia standardowego względem płci obliczono osobno dla każdego osobnika w każdej kohorcie. Wynik odchylenia standardowego obliczono za pomocą wzoru (hcysi-hcysm) ÷ SD, gdzie hcysi jest poziomem naturalnej log-transformowanej homocysteiny u danego osobnika, hcysm średnim poziomem naturalnej log-transformowanej homocysteiny w kohorcie i SD standardowe odchylenie poziomu homocysteiny przekształconej w naturalny log w kohorcie. Te obliczenia pozwoliły nam określić wzrost ryzyka złamania dla każdego przyrostu SD w poziomie naturalnej log-transformowanej homocysteiny.
Związek między ryzykiem złamania a różnymi poziomami homocysteiny oceniano za pomocą analizy opartej na kwartylu. Kwartyle zostały zdefiniowane w sposób zależny od płci i wieku dla każdej z kategorii pięcioletnich.
Analiza regresji proporcjonalnego hazardu Coxa została wykorzystana do oszacowania ryzyka złamania. Dane zebrano albo analizowano dla każdej próbki do badań. Gdy włączono wszystkich pacjentów, analizę dostosowano do kohorty badania. Wszystkie oszacowane ryzyko złamania zostały dostosowane do wieku i płci. Dodatkowe analizy dostosowano do wskaźnika masy ciała, stanu palenia, obecności lub braku historii ostatnich upadków i poziomu kreatyniny w surowicy. W dalszych analizach skorygowaliśmy również ostatnie zmiany wskaźnika masy ciała i spożycia kalorii, białka, wapnia, 25-hydroksywitaminy D, kwasu foliowego oraz witamin B6 i B12 (lub dla 25-hydroksywitaminy D w surowicy), oraz obecność lub brak cukrzycy, otępienie (lub upośledzenie funkcji poznawczych) i choroba tętnic obwodowych.
Ryzyko przypisane populacji obliczono za pomocą wzoru {P (RR-1) ÷ [P (RR-1) + 1]} × 100, gdzie P jest procentem narażonej populacji, a RR jest ryzykiem względnym. Obliczyliśmy 95-procentowy przedział ufności, określając 95-procentowy przedział ufności dla logu (P [RR-1]) na podstawie błędów standardowych dla P i RR, przy użyciu metody delta i przekształcając z powrotem w 95 procent przedziału ufności dla ryzyka związanego z populacją.
Wyniki
Charakterystyki poziomu bazowego
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka wyjściowa uczestników badania. Wybrane podstawowe cechy badanych osobników w trzech kohortach przedstawiono w Tabeli 1. Trzy kohorty różniły się istotnie pod względem średniego stosunku wieku i płci. Średnie poziomy homocysteiny były różne we wszystkich trzech kohortach; poziomy wzrastały wraz z wiekiem i były wyższe u mężczyzn niż u kobiet we wszystkich trzech kohortach (patrz Dodatek Dodatek 1, dostępny wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie www.nejm.org).
Poziomy homocysteiny i ryzyko złamania
Tabela 2
[podobne: teosyal, bisoprolol, suprasorb ]
[hasła pokrewne: bol lydek, bas med gorlice, mediastinoskopia ]