Poziomy homocysteiny i ryzyko złamania osteoporotycznego ad 7

W kohorcie badania Rotterdam zebrano próbki surowicy, a w kohorcie 2 otrzymano osocze traktowane cytrynianem sodu. W LASA zastosowano próbki osocza EDTA. Ponadto, w celu określenia poziomów homocysteiny zastosowano różne metody. Owe różnice w metodzie mają wpływ na pomiar poziomu homocysteiny. 30-32 Wraz z różnicami w rozkładzie wieku i płci w trzech kohortach różnice w metodzie mogą wyjaśniać znaczną zmienność średnich poziomów homocysteiny pomiędzy trzema kohortami. Pomimo tych różnic związek między poziomem homocysteiny a ryzykiem złamania był stały w każdej kohorcie. Tak więc to skojarzenie wydaje się być niezależne od metody pomiaru poziomów homocysteiny. Jednak ze względu na duże różnice między trzema kohortami powstrzymaliśmy się od stosowania pojedynczej wartości odcięcia dla obecności hiperhomocysteinemii. Zgodnie z długoletnią hipotezą, mechanizm leżący u podstaw związku między poziomem homocysteiny a ryzykiem złamania może obejmować interferencję homocysteiny w sieciowaniu kolagenu.7 Homocysteina wykazała, że w szczególności przeszkadza w tworzeniu wiązań krzyżowych kolagenu i fibryle w roztworze. Ponadto, mniejszą ilość wiązań kolagenowych znaleziono w surowicy od pacjentów z homocystynurią – to znaczy osób o bardzo wysokim poziomie krążących homocysteiny – niż w normalnych kontrolach.11 Ponieważ wiązania kolagenowe są ważne dla stabilności i siły sieci kolagenowej, interferencja w tworzenie się wiązań poprzecznych powoduje zmianę macierzy kostnej, która następnie powoduje kruchość kości. Zatem zwiększone poziomy homocysteiny mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka złamania przez interferencję w sieciowaniu kolagenu. W związku z tym spekulujemy, że homocysteina zakłóca rozwój mikroarchitektury kości niezależnie od ilości minerału w kości. To pojęcie zostało potwierdzone przez fakt, że nie znaleźliśmy dowodów na związek między poziomem homocysteiny a gęstością mineralną kości.
Związek między podwyższonym poziomem homocysteiny a ryzykiem złamania powinien zostać potwierdzony w innych dużych badaniach populacyjnych. Dowód związku przyczynowo-skutkowego między podwyższonymi poziomami homocysteiny a chorobą kości można ustalić w badaniach interwencyjnych mających na celu obniżenie poziomu homocysteiny w surowicy. Podczas gdy randomizowane, kontrolowane badania wykazały, że suplementy witaminowe oparte na kwasie foliowym mogą skutecznie obniżać poziomy homocysteiny33 i zmniejszać tempo restenozy wieńcowej, potrzebne są 34 dodatkowe badania, aby ocenić, czy zastosowanie takiej terapii zmniejszy ryzyko złamania.
[przypisy: Corsodyl, dekstran, teosyal ]
[hasła pokrewne: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]