Poziomy homocysteiny i ryzyko złamania osteoporotycznego ad 5

Rozkład typów złamań incydentów według badania Cohorta i kwartyla poziomu homocysteiny. Tabela 3. Tabela 3. Wyniki wielowymiarowych analiz zależności między poziomami homocysteiny a ryzykiem złamania w trzech kohortach badawczych. W 11253 latach obserwacji 191 pacjentów (135 kobiet i 56 mężczyzn) miało złamanie osteoporotyczne; większością były złamania biodra i nadgarstka (tabela 2). Wysokie poziomy homocysteiny wiązały się ze zwiększonym ryzykiem złamań (tab. 3). Po skorygowaniu o wiek i płeć, ogólne względne ryzyko złamania dla każdego przyrostu SD w poziomie homocysteiny wyniosło 1,3, gdy wszyscy pacjenci zostali połączeni. Ryzyko złamania wraz ze wzrostem poziomów homocysteiny było podobne we wszystkich trzech grupach badanych (dane niepokazane). Ryzyko było podobne u mężczyzn i kobiet: 1,4 (przedział ufności 95%, 1,1 do 2,8) u mężczyzn i 1,3 (przedział ufności 95%, 1,1 do 1,5) u kobiet. Rysunek 1. Rycina 1. Skumulowana częstość złamań u badanych z poziomami homocysteiny w pierwszym kwartylu w zależności od wieku i płci w porównaniu ze wszystkimi innymi osobami. RR oznacza ryzyko względne i przedział ufności CI.
Ponieważ trzy kohorty różniły się pod względem wieku i rozkładu płci (tabela 1), badani byli pogrupowani w kwartyle specyficzne dla płci i wieku zgodnie z poziomem homocysteiny. We wszystkich trzech kohortach osoby w najwyższym kwartylu miały zwiększone ryzyko złamania, tak że ryzyko było dwukrotnie wyższe niż ryzyko w każdym z trzech niższych kwartylów. Następnie przeanalizowaliśmy poziomy homocysteiny podzielone na najwyższy kwartyl (grupa ryzyka) i trzy dolne kwartyle łącznie (grupa odniesienia) (Tabela 3). Bezwzględne wartości graniczne stosowane do zdefiniowania grup ryzyka są opisane w dodatkowym dodatku Osoby, u których poziomy homocysteiny były powyżej wartości odcięcia, miały ryzyko złamania, które było dwa razy większe niż u osób o niższych wartościach. Szacunki ryzyka były podobne we wszystkich trzech kohortach. Częstość nieurazowych złamań kręgów podwoiła się w najwyższym kwartylu (grupa ryzyka) (tab. 2), chociaż trend ten nie osiągnął istotności statystycznej (P = 0,26). Na rycinie przedstawiono skumulowaną częstość złamań w trzech kohortach, zgodnie ze specyficznym dla wieku kwartylem poziomów homocysteiny.
Poziomy homocysteiny i gęstość mineralna kości
Rycina 2. Rycina 2. Średnia (. SD) gęstość mineralna kości (BMD) zgodnie ze specyficznym dla wieku i płci kwartylem poziomów homocysteiny. Jak pokazano na rycinie 2, po dostosowaniu do wieku i płci, poziomy homocysteiny nie były związane z gęstością mineralną kości na szyjce kości udowej lub w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Kiedy uwzględniliśmy gęstość mineralną kości w wielowymiarowym modelu regresji, oszacowania ryzyka nie uległy zasadniczej zmianie.
Możliwe zmienne zakłócające
Związek między poziomem homocysteiny a ryzykiem złamania nie zmniejszył się po dostosowaniu do wskaźnika masy ciała, zmian wskaźnika masy ciała, palenia tytoniu, niedawnego spadku, stężenia kreatyniny w surowicy i obecności lub braku cukrzycy, obwodowych choroba tętnic oraz otępienie lub upośledzenie funkcji poznawczych (tabela 3)
[patrz też: anakinra, diklofenak, suprasorb ]
[przypisy: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]