Powszechnie występujący rodzaj nieprawidłowej aktywności peptydu alfa I 46-50a-kD w dziedzicznej eliptocytozie i piropoikilocytozie jest związany z mutacją odległą od proteolitycznego miejsca cięcia. Dowody na znaczenie funkcjonalne potrójnego he

Przebadaliśmy dziewięć osób z pięciu niepowiązanych rodzin z alfa I / 46-50a dziedziczną eliptocytozą (HE) lub dziedziczną piropoikilocytozą (HPP), w tym jeden z oryginalnych probandów HHP po raz pierwszy zgłoszony przez Zarkowsky ego i współpracowników (1975. Br. J. Haematol. : 537-543). Analiza biochemiczna białek błony erytrocytów od tych pacjentów ujawniła, jako powszechną nieprawidłowość, obecność peptydu alfa I / 46-50a po ograniczonym trawieniu tryptycznym spektrofotometru. Reakcja łańcuchowa polimerazy została wykorzystana do badania struktury DNA kodującego domenę alfa I spektryny u osób dotkniętych chorobą. Sekwencja DNA genu alfa-spektryny kodującego region łańcucha alfa-spektraminy otaczającego nieprawidłowe miejsce rozszczepienia proteolitycznego była normalna. Zidentyfikowaliśmy mutację punktową powodującą zastąpienie wysoce konserwatywnej reszty leucynowej proliną w pozycji 207 w łańcuchu alfa-spektryny, miejsce 51 reszty po stronie końca aminowego nieprawidłowego miejsca rozszczepienia proteolitycznego. Analiza proponowanego potrójnego spiralnego modelu powtórzeń spektryny ujawnia, że mutacja występuje w helisie 2 w pozycji bezpośrednio przeciwnej nienormalnemu miejscu rozszczepienia proteolitycznego w helisie 3, co czyni ten pierwszy raport mutacji występującej w helisie 2 powtórzenia w alfa. I domena spektrum. Wyniki te dodają heterogeniczności molekularnej mutacji związanych z HE / HPP i dostarczają dalszego wsparcia dla proponowanego potrójnego spiralnego modelu spektryny. Zakłócenie tej zaproponowanej struktury alfa-helikalnej przez substytucje proliną łamającą helisę może skutkować funkcjonalnie uszkodzonym łańcuchem spektralnym.
[przypisy: bol lydek, epinefryna, furaginum teva ulotka ]