Porównanie laparoskopowo wspomaganej i otwartej kolektomii na raka okrężnicy czesc 4

Wszystkie podane wartości P były dwustronne, z wyjątkiem jednostronnego testu do pierwotnej analizy czasu do wznowy; Wartości P mniejsze niż 0,05 uważano za wskazujące na istotność statystyczną. Wyniki
Charakterystyka pacjentów i nowotworów
Rysunek 1. Ryc. 1. Randomizacja, leczenie i włączanie pacjentów do analizy. Tabela 1. Tabela 1. Wyjściowa charakterystyka pacjentów i nowotworów. Od sierpnia 1994 r. Do sierpnia 2001 r. Randomizowano 872 pacjentów (ryc. 1). Dwóch pacjentów odmówiło poddania się operacji, a 7 nie kwalifikowało się, pozostawiając 863 pacjentów do ostatecznej analizy. Wśród tych pacjentów 53 miało niezłośliwą chorobę, a 26 miało rozpoznaną chorobę stopnia IV podczas zabiegu chirurgicznego (16 w grupie otwartej po kolektomii i 10 w grupie, która poddana była laparoskopowej kolektomii). Dwie grupy badane były dobrze zrównoważone (tabela 1). Jedynie 14 pacjentów (2 procent) odwołało zgodę lub straciło kontakt w celu obserwacji (tylko 3 pacjentów straciło czas na obserwację przed upływem czterech lat).
Chirurgia
Tabela 2. Tabela 2. Dane chirurgiczne, patologiczne i pooperacyjne. W sumie 428 pacjentów poddano otwartej kolektomii, a 435 początkowo leczono kolektomią wspomaganą laparoskopowo. Procedura została przekształcona w otwartą kolektomię dla 90 pacjentów przydzielonych do chirurgii wspomaganej laparoskopowo (21%) (Tabela 2). Współczynniki konwersji nie różniły się istotnie pomiędzy chirurgami o dużej liczbie zabiegów, a pacjentami o małej objętości lub pomiędzy chirurgami, którzy uczestniczyli wcześniej lub później w badaniu (dane nieukazane).
W grupie laparoskopowooperacyjnej czas operacji był znacznie dłuższy niż w grupie z otwartą kolektomią (150 minut vs. 95 minut, P <0,001). Pacjenci z grupy otwartej kolektomii częściej niż osoby z grupy laparoskopowo operowanej poddawali się jednoczesnej resekcji innych narządów (63 vs. 34 pacjentów, P = 0,001); złośliwe zmiany histologiczne zidentyfikowano w tych wyciętych narządach u 14 pacjentów z grupy otwartej do kolektomii, w porównaniu z 6 w grupie laparoskopowo-chirurgicznej. Zrosty w ścianach jamy brzusznej (P = 0,002) i zrosty jelit (P = 0,001) zgłaszano częściej wśród pacjentów w grupie laparoskopowo-chirurgicznej.
Zakres resekcji był podobny w obu grupach; marginesy jelitowe były mniejsze niż 5 cm u 6 procent pacjentów z grupy otwartej kolektomii i 5 procent z grupy laparoskopowo-chirurgicznej (P = 0,52). W każdej grupie średnia liczba przebadanych węzłów chłonnych wynosiła 12.
Odzyskiwanie i komplikacje
Odzyskiwanie okołooperacyjne było szybsze w grupie laparoskopowo-operacyjnej niż w grupie otwartej kolektomii, co odzwierciedlało krótszy pobyt w szpitalu (P <0,001) i szybsze stosowanie leków parenteralnych (P <0,001) i doustnych leków przeciwbólowych (P = 0,02) ( Tabela 2). Nie stwierdzono istotnych różnic między grupami pod względem częstości występowania powikłań śródoperacyjnych (2% w grupie otwartej kolektomii i 4% w grupie laparoskopowo-chirurgicznej, P = 0,10), 30-dniowej śmiertelności pooperacyjnej (P = 0,40), stawki i nasilenie powikłań pooperacyjnych przy wypisie (P = 0,98) i po 60 dniach (P = 0,73) oraz wskaźniki readmisji (odpowiednio 10 procent i 12 procent, P = 0,27) lub wskaźniki reoperacji (mniej niż 2 procent w każdej grupie, P = 1,0) [więcej w: citalopram, chloramfenikol, disulfiram ] [przypisy: bol lydek, bas med gorlice, mediastinoskopia ]