Pooperacyjna jednoczasowa radioterapia i chemioterapia wysokozłuszczowego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi

Pomimo stosowania resekcji i pooperacyjnej radioterapii, rak pierwotnego raka płaskonabłonkowego wysokiego ryzyka w obrębie głowy i szyi często powtarza się w oryginalnym łóżku guza. Testowaliśmy hipotezę, że równoczesne pooperacyjne podawanie cisplatyny i radioterapii poprawi tempo kontroli lokalnej i regionalnej. Metody
W okresie od 9 września 1995 r. Do 28 kwietnia 2000 r. Zapisano 459 pacjentów. Po całkowitej resekcji wszystkich widocznych i wyczuwalnych chorób, 231 pacjentów zostało losowo przydzielonych do otrzymywania samego radioterapii (60 do 66 Gy w 30 do 33 frakcji w okresie od 6 do 6,6 tygodni), a 228 pacjentów do otrzymania identycznego leczenia plus jednoczesna cisplatyna (100 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała dożylnie w dniach 1, 22 i 43).
Wyniki
Po medianie czasu obserwacji wynoszącej 45,9 miesiąca, częstość miejscowej i regionalnej kontroli była istotnie wyższa w grupie leczenia skojarzonego niż w grupie otrzymującej samą radioterapię (współczynnik ryzyka nawrotu miejscowego lub regionalnego, 0,61, przedział ufności 95%, 0,41 do 0,91, P = 0,01). Szacowana dwuletnia stopa lokalnej i regionalnej kontroli wynosiła 82% w grupie leczenia skojarzonego, w porównaniu z 72% w grupie radioterapii. Czas przeżycia wolnego od choroby był znacznie dłuższy w grupie z leczeniem skojarzonym niż w grupie leczonej radioterapią (współczynnik ryzyka choroby lub zgonu, 0,78, przedział ufności 95%, 0,61 do 0,99, P = 0,04), ale przeżycie całkowite nie było (współczynnik ryzyka) na śmierć, 0,84, przedział ufności 95%, 0,65 do 1,09, P = 0,19). Częstość występowania ostrych działań niepożądanych stopnia 3 lub wyższego wynosiła 34% w grupie otrzymującej radioterapię i 77% w grupie leczenia skojarzonego (p <0,001). Czterech pacjentów, którzy otrzymali leczenie skojarzone, zmarło bezpośrednio w wyniku leczenia.
Wnioski
Wśród pacjentów z grupy wysokiego ryzyka z wyciętym rakiem głowy i szyi, jednoczesna chemioterapia pooperacyjna i radioterapia znacznie poprawiają wskaźniki lokalnej i regionalnej kontroli i przeżycia wolnego od choroby. Jednak połączone leczenie wiąże się ze znacznym nasileniem działań niepożądanych.
Wprowadzenie
Pomimo reżimów umożliwiających zachowanie narządów u wybranych pacjentów z zaawansowanym rakiem głowy i szyi, u wielu pacjentów wymagana jest 1-3 ablacyjna resekcja chirurgiczna i pooperacyjna radioterapia. Zazwyczaj choroba lokalna lub regionalna występuje u 30% pacjentów, a odległe przerzuty pojawiają się w 25%; pięcioletnia przeżywalność wynosi 40% .4 Pacjenci z dwoma lub więcej regionalnymi węzłami chłonnymi zaangażowanymi, zewnątrzapopulacyjne rozprzestrzenianie się choroby lub mikroskopowo zaangażowane błony śluzowe w resekcji mają szczególnie wysokie odsetki miejscowych nawrotów (27 do 61 procent) i odległe przerzuty (18 do 21 procent) i wysokie ryzyko zgonu (wskaźnik przeżycia pięcioletniego, 27 do 34 procent) .5
Zaawansowane nowotwory w niektórych miejscach lepiej odpowiadają na równoczesną chemioterapię i radioterapię niż na samą radioterapię.6-11 Jednak nie ma wystarczających danych, aby umożliwić ocenę tej kombinacji w przypadku wyciętych nowotworów głowy i szyi. Badanie to było oparte na naszej poprzedniej analizie5 i miało na celu ustalenie, czy jednoczesna terapia cisplatyną i radioterapia pooperacyjna poprawiają wskaźniki lokalnej i regionalnej kontroli u pacjentów z rakiem głowy i szyi z wysokim ryzykiem.
Metody
The Radiation Therapy Oncology Group (RTOG), wspierany przez Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) i Southwest Oncology Group (SWOG), przeprowadził test fazy 3 fazy (RTOG 9501, ECOG R9501 i SWOG 9515)
[hasła pokrewne: Choroba Perthesa, atropina, suprasorb ]
[patrz też: furaginum teva ulotka, milurit skutki uboczne, zapaść serca ]