Pooperacyjna jednoczasowa radioterapia i chemioterapia wysokozłuszczowego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi czesc 4

W związku z tym raportujemy wynik wśród 416 pacjentów (210 w grupie z radioterapią i 206 w grupie z terapią skojarzoną). Wszyscy pozostali przy życiu kwalifikujący się pacjenci byli obserwowani przez co najmniej 24 miesiące; na dzień 20 czerwca 2003 r. 45 procent pacjentów było przy życiu. Tabela wymienia podstawowe charakterystyki pacjentów. Nie było znaczących różnic w tych cechach między grupami. Zgodność i dostawa leczenia
Zgodność z planem leczenia została oceniona przez każde z krzeseł badawczych. Określoną operację przeprowadzono (zgodnie z protokołem lub z niewielkimi odchyleniami) u 97 procent pacjentów. Trzech pacjentów (mniej niż procent) miało niedopuszczalny odstęp wynoszący ponad 62 dni od operacji do rozpoczęcia leczenia pooperacyjnego. Określoną radioterapię dostarczono u 80% pacjentów. Portale terapeutyczne były niewystarczające, aby objąć wszystkie choroby wysokiego ryzyka u 8 procent pacjentów leczonych napromienianiem, a w 10 procentach w leczeniu skojarzonym; portale lecznicze były odpowiednie, ale dawka, liczba frakcji lub całkowity czas były nie do zaakceptowania w 6 procentach poddanych napromienianiu, a 5 procent w leczeniu skojarzonym. Określoną chemioterapię podano u 83% pacjentów.
Kontrola guza
Rysunek 1. Rysunek 1. Stawki kontroli lokalnej i regionalnej. Pacjenci przypisani do radioterapii i jednoczesnej chemioterapii mieli wyższy wskaźnik kontroli lokalnej i regionalnej niż pacjenci przypisani do samej radioterapii (p = 0,01 w teście Graya). Znaki zaznaczenia oznaczają ocenzurowane dane.
Po medianie obserwacji wśród pacjentów, którzy przeżyli 45,9 miesiąca (zakres od 24,8 do 85,1), zaobserwowano 104 nawroty miejscowe lub regionalne: 64 w grupie otrzymującej radioterapię (30 procent) i 40 w grupie leczonej skojarzonej (19 procent) ( współczynnik ryzyka dla nawrotu lokalnego lub regionalnego, 0,61, przedział ufności 95%, 0,41 do 0,91, P = 0,01) (rysunek 1). Uwzględnienie w analizie wszystkich niekwalifikujących się randomizowanych pacjentów nie zmieniło wyniku jakościowego (współczynnik ryzyka, 0,58, przedział ufności 95%, 0,40 do 0,85, P = 0,003). Oszacowana dwuletnia stopa lokalnej i regionalnej kontroli wynosiła 72 procent dla samej radioterapii i 82 procent dla terapii skojarzonej. Zaobserwowano tylko osiem nawrotów lokalnych i regionalnych po ponad dwóch latach. Spośród 189 pacjentów, którzy żyli 20 czerwca 2003 r., 177 (94%) nie miało nawrotów lokalnych ani regionalnych.
Wzorce awarii
Nawrót lokalny lub regionalny jako pierwsze miejsce niepowodzenia leczenia wystąpił u 61 z 210 pacjentów, którzy otrzymali radioterapię (29 procent) oraz u 33 z 206 pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone (16 procent) (P = 0,002). Częstość występowania odległych przerzutów jako pierwszy dowód niepowodzenia leczenia była podobna w obu grupach (23 procent w grupie z radioterapią i 20 procent w grupie z terapią skojarzoną, P = 0,46).
Przeżycie
Rycina 2. Rycina 2. Szacunki Kaplana-Meiera o przeżywalności bez choroby. Pacjenci przypisani do radioterapii i jednoczesnej chemioterapii mieli wyższy wskaźnik przeżycia wolnego od choroby niż pacjenci przypisani do samej radioterapii (P = 0,04 w teście log-rank). Znaki zaznaczenia oznaczają ocenzurowane dane.
Rysunek 3
[podobne: teosyal, anakinra, Choroba Perthesa ]
[przypisy: zapaść krążeniowa, zapaść, intermedicus ]