Pooperacyjna jednoczasowa radioterapia i chemioterapia wysokozłuszczowego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi ad

Kwalifikujący się pacjenci mieli raka płaskokomórkowego występującego w jamie ustnej, gardle, krtani lub jamie gardłowej; przeszły makroskopowo całkowitą resekcję choroby; miały charakterystykę wysokiego ryzyka (dowolne lub wszystkie z poniższych: histologiczne dowody na inwazję dwóch lub więcej regionalnych węzłów chłonnych, zewnątrztorebkowe rozszerzenie choroby węzłowej i mikroskopowo związane błony śluzowe resekcyjne); i może tolerować chemioterapię, zgodnie z definicją Karofofsky ego osiągającą co najmniej 60 punktów, liczbę białych krwinek co najmniej 3500 na milimetr sześcienny, liczbę płytek krwi co najmniej 100 000 na milimetr sześcienny i klirens kreatyniny większy niż 50 ml na minutę. Wszyscy pacjenci wyrazili pisemną zgodę, zgodnie z wytycznymi instytucjonalnymi. Badanie zostało zatwierdzone przez instytucjonalną komisję odwoławczą każdego centrum. Procedury wstępnego oczyszczania
Przed operacją uzyskano wywiad medyczny dla każdego pacjenta; każdy pacjent przeszedł badanie fizykalne, pełną morfologię krwi, profil chemiczny surowicy, analizę moczu, radiografię klatki piersiowej i ocenę stomatologiczną; i wykonano schemat guzów pierwotnych i szyi. Protokół wymagał rozpoczęcia radioterapii zaraz po operacji, ponieważ wystąpiło odpowiednie gojenie. Zwykle występuje to od czterech do sześciu tygodni po zabiegu chirurgicznym; protokół wymagał radioterapii, aby rozpocząć leczenie nie później niż 8 tygodni (56 dni kalendarzowych) po operacji. Pacjentów poddawano stratyfikacji w zależności od wieku (młodszy niż 70 lat w porównaniu z 70 lat lub więcej) oraz obecności lub braku mikroskopijnego guza w śluzówkowych marginesach chirurgicznych, a następnie losowo przydzielano do centrali RTOG, aby otrzymać samą radioterapię (60 Gy w 30 frakcjach okres sześciotygodniowy, z lub bez zwiększenia dawki 6 Gy w 3 frakcjach w okresie trzech dni do miejsc wysokiego ryzyka) lub jednocześnie z cisplatyną (100 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała dożylnie w dniach 1, 22 i 43). W grupie leczonej cisplatyną nawodnienie zostało przepisane przed i po leczeniu; stosowanie i wybór leków przeciwwymiotnych pozostawiono lekarzowi do uznania. W obu grupach stosowanie i czas karmienia probówek były opcjonalne. Zastosowano schemat permutowanych bloków opisanych przez Zelena, w którym zadania leczenia były początkowo równoważone w instytucji, a następnie według czynników pacjenta.
Modyfikacja leczenia
Ciągły cykl radioterapii utrzymywał się, o ile to możliwe; wszelkie przerwy wynikające z działań niepożądanych związanych z leczeniem musiały być ograniczone do minimum i zgłoszone. Terapię cisplatyną odłożono, jeśli w dniu zaplanowanego leczenia bezwzględna liczba neutrofili wynosiła poniżej 1000 na milimetr sześcienny lub liczba płytek krwi była poniżej 75 000 na milimetr sześcienny. Dawka cisplatyny została zmniejszona o 40 procent, jeśli wystąpiła neurotoksyczność, zmniejszona do 75 mg na metr kwadratowy, jeśli klirens kreatyniny spadł do 40 do 50 ml na minutę, i przerwać w przypadku niższych wartości.
Kontynuacja
Podczas leczenia pacjenci byli badani co najmniej raz w tygodniu. Po zakończeniu leczenia wymagana była ocena po dziewięciu tygodniach, następnie co trzy miesiące w pierwszym roku, dwa razy w roku w drugim i trzecim roku, a następnie co roku.
[patrz też: dekstran, bifidobacterium, anakinra ]
[patrz też: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]