Papilledema i Guz rdzenia kręgowego

49-letni mężczyzna przedstawił trzytygodniową historię postępującej utraty wzroku i bólów głowy. Badanie dna oka ujawniło obustronny ból głowy. Obliczone tomograficzne badanie mózgu wykazało umiarkowany rozmiar, komunikujący wodogłowie. Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego z nakłucia lędźwiowego wykazała wysokie stężenie białka (1632 mg na decylitr). Podczas dalszych pytań pacjent zgłosił jednoroczną historię przerywanego bólu krzyża. Obrazowanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa wykazało nowotwór stożka rdzeniowego; łagodny wyściółczak został całkowicie usunięty. Po zabiegu bóle głowy pacjenta ustąpiły samoistnie, a wyniki dotyczące fundusko- pii i ostrości wzroku powróciły do normy w ciągu czterech tygodni. 49-letni mężczyzna przedstawił trzytygodniową historię postępującej utraty wzroku i bólów głowy. Badanie dna oka ujawniło obustronny ból głowy. Obliczone tomograficzne badanie mózgu wykazało umiarkowany rozmiar, komunikujący wodogłowie. Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego z nakłucia lędźwiowego wykazała wysokie stężenie białka (1632 mg na decylitr). Podczas dalszych pytań pacjent zgłosił jednoroczną historię przerywanego bólu krzyża. Obrazowanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa wykazało nowotwór stożka rdzeniowego; łagodny wyściółczak został całkowicie usunięty. Po zabiegu bóle głowy pacjenta ustąpiły samoistnie, a wyniki dotyczące fundusko- pii i ostrości wzroku powróciły do normy w ciągu czterech tygodni.

Seyed FA Amlashi, MD
Laurent Riffaud, MD
Szpital Uniwersytecki Rennes, 35033 Rennes CEDEX, Francja

Powołując się na artykuły (2)
[więcej w: anastrozol, alemtuzumab, teosyal ]
[podobne: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]