Ostre zagrożenia chemiczne

W przeglądzie ostrych zdarzeń chemicznych, Kales i Christiani (wydanie z 19 lutego) wspomnę o dożylnych dawkach antidotum na czynnik nerwowy, ale nie domięśniowych wstrzykiwaczach automatycznych: zestaw MARK I (atropina, 2 mg plus chlorek 2-pralidoksymu, 600 mg ) i diazepamu, 10 mg. Pierwotnie opracowane do użytku wojskowego, te automatyczne wtryskiwacze są obecnie gromadzone przez cywilnych respondentów. Lekarze medycyny ratunkowej prawdopodobnie zobaczą pacjentów, którzy już byli z nimi leczeni.
Benzodiazepiny są jedynymi lekami przeciwdrgawkowymi, które są użyteczne u pacjentów z napadami ze strony czynników nerwowych. Próbowanie zwykłych leków przeciwdrgawkowych stosowanych w stanach padaczkowych marnuje cenny czas. Chociaż midazolam nie jest specjalnie zatwierdzony do tego wskazania, jest najskuteczniejszym benzodiazepiną w badaniach na zwierzętach.2 Nie ma dowodów na to, że tiosiarczan jest korzystny w zatruciu musztardowym po pojawieniu się zmian skórnych. Jego przydatność w imprezach masowo-wypadkowych jest prawdopodobnie minimalna.3
Protokoły leczenia i inne informacje są zawsze dostępne na stronie internetowej działu chemicznej reprezentacji wypadków, US Army Medical Research Institute of Chemical Defense (http://ccc.apgea.army.mil).
(Poglądy wyrażone w tym liście są poglądami autorów i niekoniecznie są to stwierdzenia amerykańskich służb medycznych i dowodzenia Materiel, Departamentu Wojskowego lub Departamentu Obrony).
Jonathan Newmark, MD, Col., MC
Charles G. Hurst, MD, Col. (ret.), MC
US Army Medical Research Institute of Chemical Defense, Aberdeen Proving Ground, MD 21010-5400
Jonathan. [email protected] army.mil
3 Referencje1. Kales SN, Christiani DC. Ostre awarie chemiczne. N Engl J Med 2004; 350: 800-808
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. McDonough JH Jr, McMonagle J, Copeland T, Zoeffel D, Shih TM. Porównawcza ocena benzodiazepin do kontroli napadów wywołanych sań. Arch Toxicol 1999; 73: 473-478
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Sidell FR, Urbanetti JS, Smith WJ, Hurst CG. Vesicants. W: Sidell FR, Takafuji ET, Franz DR, wyd. Medyczne aspekty walki chemicznej i biologicznej. Podręcznik serii medycyny wojskowej. Część 1. Działania wojenne, broń i ofiary. Washington, DC: Borden Institute, Walter Reed Army Medical Center, 1997: 197-228.
Google Scholar
Zgadzamy się z tym, że Kales i Christiani kładą nacisk na rozpoznanie czterech toksydrom , które mają zastosowanie w przypadku najbardziej nagłych katastrof chemicznych. Jednak byliśmy zaskoczeni, że nie wspomniano o hydroksykobalinie jako antidotum na ciężką toksyczność cyjanków. Lek ten zawiera jon kobaltu, który pozwala na chelatowanie cyjanku i tworzenie cyjanokobalaminy (witaminy B12), która jest wydalana z moczem1. Hydroksocobalamina zmniejsza poziom cyjanku w krwi pełnej i zwiększa wydalanie cyjaniny, a ponadto ma dodatkową zaletę: nie powoduje methemoglobinemii ani niedociśnienia.2. Skuteczność i bezpieczeństwo zostały udowodnione również ofiarom pożarów z zatruciem cyjankami.3
W Europie hydroksykobalamina została włączona do zestawów antidotum w wielu jednostkach ratunkowych i szpitalnych izbach przyjęć w celu leczenia pacjentów, którzy wdychali dym podczas pożaru lub ofiar chemicznego zagrożenia, w którym podejrzewa się zatrucie cyjankami. Podobne środki zaproponowano w Stanach Zjednoczonych.4
Dr n. Med. Santiago Nogué-Xarau
Szpital Clínic, E-08036 Barcelona, Hiszpania
[email protected] ub.es
Antonio Due.as, MD, Ph.D.
Hospital Universitario Río Hortega, E-47010 Valladolid, Hiszpania
Guillermo Burillo, MD
Hospital Universitario de Canarias, E-38320 Teneryfa, Hiszpania
4 Referencje1. Duenas Laita A, Nogue Xarau S. Intoxicación por el humo de los incendios: tratamiento antidótico a base de vitaminas. Med Clin (Barc) 2000; 114: 658-660
MedlineGoogle Scholar
2. Forsyth JC, Mueller PD, Becker CE, i in. Hydroksykobalamina jako antidotum na cyjanek: bezpieczeństwo, skuteczność i farmakokinetyka u normalnie pracujących ochotników. J Toxicol Clin Toxicol 1993; 31: 277-294
Crossref MedlineGoogle Scholar
3. Baud FJ, Barriot P, Toffis V, i in. Podwyższone stężenie cyjanku we krwi u ofiar wdychania dymu. N Engl J Med 1991; 325: 1761-1766
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Sauer SW, Keim ME. Hydroksykobalamina: poprawa gotowości zdrowia publicznego do katastrof spowodowanych przez cyjanek. Ann Emerg Med 2001; 37: 635-641
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Zgadzamy się z uwagami Newmarka i Hursta. Po pierwsze, atropinę, pralidoksym i diazepam można podawać domięśniowo jako terapię ekspozycji na czynniki nerwowe i są one dostępne jako wstrzykiwacze automatyczne. Dawka domięśniowa oszczędza czas podczas wstępnego leczenia przez ratowników oraz w leczeniu pacjentów, u których uzyskanie dostępu dożylnego jest trudne. Po drugie, chociaż diazepam jest najczęściej zalecaną benzodiazepiną, lorazepam i midazolam są również skuteczne w leczeniu napadów ze strony czynników nerwowych, ale barbiturany, fenytoina i inne leki przeciwdrgawkowe nie są2. Po trzecie, chociaż tiosiarczan okazał się obiecujący u zwierząt w leczeniu zatrucia musztardowego, potrzeba podawania go przed rozwojem zmian skórnych ogranicza jego przydatność.
Zgadzamy się z Nogué-Xarau i współpracownikami, że hydroksokobalamina (witamina B12a), która wiąże cyjanek na zasadzie równomolarnej, tworząc cyjanokobalaminę (witamina B12), jest bezpiecznym i skutecznym antidotum na zatrucie cyjankiem, dostępnym w Europie. Ponadto, tiosiarczan, czynnik wolniej działający, może działać synergistycznie po podaniu hydroksykobalaminy. Cyjanokobalamina może zrezygnować z cyjanku na rodan, enzym, który przekształca tiosiarczan w tiocyjanian, regenerując hydroksykobalaminę, aby wiązać więcej cyjanku w przypadku dużych ekspozycji3. Jako antidotum na cyjan, hydroksykobalamina jest lekiem eksperymentalnym w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ hydroksykobalamina działa szybko i może być bezpiecznie podawana zarówno przez służby ratunkowe, jak i przez klinicystów, opracowanie i przechowywanie tego leku może poprawić stan zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych.4
Stefanos N. Kales, MD, MPH
David C. Christiani, MD, MPH
Harvard School of Public Health, Boston, MA 02115
[email protected] org
4 Referencje1. Zapobieganie i leczenie urazów spowodowanych przez chemiczne środki bojowe. Med Lett Drugs Ther 2002; 44: 1-4
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2 Czynniki nerwowe. W: Zarządzanie incydentami z materiałami niebezpiecznymi (MHMI). Vol. 3. Wytyczne zarządzania medycznego (MMG). Atlanta: Agencja ds. Substancji Toksycznych i Rejestru Chorób, 2001.
Google Scholar
3. Aaron CK. Antidota c
[patrz też: wdrożenia magento, alprazolam, alemtuzumab ]
[podobne: bol lydek, bas med gorlice, mediastinoskopia ]