Osteoporoza pomenopauzalna i ranelinian strontu

Meunier i in. (Wydanie 29 stycznia) badał wpływ ranelinianu strontu na ryzyko złamań kręgów u kobiet z osteoporozą po menopauzie w badaniu kontrolowanym placebo. Jesteśmy zaskoczeni ich stwierdzeniem: Do chwili obecnej nie odnotowano żadnego szkodliwego wpływu na pierwotną lub wtórną mineralizację kości u zwierząt laboratoryjnych lub ludzi. Stwierdziliśmy związek między zwiększonym poziomem strontu kości i osteomalacją u pacjentów poddawanych dializom.2 Światowe badanie epidemiologiczne wykazało, że pacjenci poddawani dializie byli narażeni na ryzyko gromadzenia się strontu.3 Rola strontu w rozwoju osteomalacji wykazano w szczurzym modelu niewydolności nerek (4,5) i została powtórzona in vitro.6 Dane te są istotne, ponieważ Docelowa populacja pacjentów składa się głównie ze starszych kobiet, których funkcja nerek jest już zmniejszona. Jak wspomniano w towarzyszącym artykułowi wstępnym Fuleihanowi 7, wykorzystanie strontu do osteoporozy w latach pięćdziesiątych XX wieku było związane z wadami mineralizacji. Chociaż ranelinian strontu może mieć potencjał terapeutyczny, należy wspomnieć o ryzyku wad mineralizacji u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Patrick C. D Haese, Ph.D.
University of Antwerp, B-2650 Antwerpia, Belgia
Francisco Santacruz, MD
National University of Asuncion, 1120 Asuncion, Paragwaj
Marc E. De Broe, MD, Ph.D.
University of Antwerp, B-2650 Antwerpia, Belgia
marc. [email protected] ac.be
7 Referencje1. Meunier PJ, Roux C, Seeman E, i in. Wpływ ranelinianu strontu na ryzyko złamań kręgów u kobiet z osteoporozą pomenopauzalną. N Engl J Med 2004; 350: 459-468
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Komputer D Haese, Schrooten I, Goodman WG, i in. Zwiększone stężenie strontu w kości u pacjentów hemodializowanych z osteomalacją. Kidney Int 2000; 57: 1107-1114
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Schrooten I, Elseviers MM, Lamberts LV, De Broe ME, D Haese PC. Zwiększone stężenia strontu w surowicy u pacjentów dializowanych: badanie epidemiologiczne. Kidney Int 1999; 56: 1886-1892
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Schrooten I, Cabrera W, Goodman WG, i in. Stronage powoduje osteomalację u szczurów z przewlekłą niewydolnością nerek. Kidney Int 1998; 54: 448-456 [Erratum, Kidney Int 1998; 54: 1417.]
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Schrooten I, Behets GJ, Cabrera WE i in. Zależne od dawki działanie strontu na kości u szczurów z przewlekłą niewydolnością nerek. Kidney Int 2003; 63: 927-935
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
6. Verberckmoes SC, De Broe ME, komputer D Haese. Wpływ strontu na działanie osteoblastów i mineralizację strontu. Kidney Int 2003; 64: 534-543
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
7. Fuleihan GE. Ranelinian strontu: nowa terapia osteoporozy lub jej permutacja. N Engl J Med 2004; 350: 504-506
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Meunier i in. przynieść ranelinian strontu z powrotem na czoło terapeutycznego uzbrojenia przeciwko osteoporozie. Ponieważ ich dane mogą dotyczyć ponad 44 milionów osób – 55 procent populacji w wieku powyżej 50 lat w Stanach Zjednoczonych1 – należy przedstawić wyjaśnienie dotyczące przeprowadzonej analizy W sekcji Metody autorzy stwierdzili, że obliczyli szacunkowe limity dla produktu Kaplan-Meier i zastosowali nieskorygowany model regresji Coxa w celu porównania częstości występowania nowych złamań kręgów wśród pacjentów losowo przydzielonych do otrzymywania ranelinianu strontu lub placebo. Wyniki tych analiz nie są jednak prezentowane. Krzywa przeżycia i współczynniki ryzyka dla częstości złamań kręgów w obu grupach byłyby bardzo użyteczne dla dalszego scharakteryzowania skuteczności terapii ranelinianem strontu w leczeniu osteoporozy po menopauzie.
Ying Taur, MD, MPH
Long Island Jewish Medical Center, Nowy Hyde Park, NY 11040
[email protected] net
Farrah Al-Tureihi, MD
Gisele Wolf-Klein, MD
Parker Jewish Institute for Health Care and Rehabilitation, Nowy Hyde Park, NY 11040
Odniesienie1. Zdrowie kości w Ameryce: stan osteoporozy i niskiej masy kostnej w naszym kraju. Washington, DC: National Osteoporosis Foundation, luty 2002. (Dostęp do 16 kwietnia 2004 r., Http://www.nof.org/advocacy/prevalence/index.htm.)
Google Scholar
Odpowiedź
Dr Meunier odpowiada: Dr D Haese i współpracownicy już wcześniej informowali, że stront może być zaangażowany w opóźnioną mineralizację in vitro oraz w model niewydolności nerek u szczurów. W przeciwieństwie do tego, jak wspomniano w naszym artykule, nie odnotowano żadnego szkodliwego wpływu ranelinianu strontu na mineralizację kości u zwierząt laboratoryjnych z prawidłową czynnością nerek, w przypadku ekspozycji podobnej do tej w badaniach klinicznych. Dane od pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek sugerują, że stront może być czynnikiem wywołującym osteomalację u pacjentów poddawanych dializie, którzy mogą być narażeni na podwyższony poziom strontu w płynach dializacyjnych.1 Jednakże zawartość strontu w kości u pacjentów poddawanych dializie nie zawsze korelują z wadliwą mineralizacją, o czym świadczą doniesienia o wynikach biopsji kości u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek.2,3 Wiele innych elementów gromadzących się w kościach pacjentów dializowanych (np. glin i fluor) może być odpowiedzialne za braki mineralizacji.4,5 Dlatego wszelkie wyniki sugerujące, że osteomalacja może być wywołana przez stront u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek lub pacjentów poddawanych dializie należy interpretować z ostrożnością.
Badana populacja docelowa nie miała ciężkiej niewydolności nerek (średnia [. SD] stężenie kreatyniny w surowicy, 87,1 . 11,9 .mol na litr). Osobiście przebadałem ponad 200 próbek pobranych z biopsji kości od pacjentów leczonych ranelinianem strontu podczas programu badań klinicznych i nie stwierdziłem żadnych oznak defektów mineralizacji (zwiększona grubość osteoidów lub czas opóźnienia mineralizacji lub obniżona szybkość aplikacji mineralizacji). W związku z tym stwierdzam, że nie zaobserwowano opóźnionej mineralizacji ranelinianu strontu w badaniu in vitro, u nietkniętych zwierząt lub u ludzi z umiarkowaną niewydolnością nerek.
W odpowiedzi na dr. Taura i współpracowników model Coxa posłużył do porównania grup pod kątem wystąpienia pierwszego nowego złamania kręgosłupa. Efekt leczenia został oszacowany przy użyciu współczynników ryzyka – mianowicie względne ryzyko, zgodnie z tym, co podano w artykule (tj. Współczynnik ryzyka równy 0,59 jako oszacowanie efektu leczenia w okresie trzech lat) Ponieważ radiogramy były uzyskiwane co roku, a nie w sposób ciągły, szacunki Kaplana-Meiera można było obliczyć tylko na podstawie ocen w 12, 24 i 36 miesiącach, z których oceny w 12 miesiącach (najwcześniej)
[podobne: flexagen, alprazolam, bifidobacterium ]
[przypisy: furaginum teva ulotka, milurit skutki uboczne, zapaść serca ]