Napromienianie pooperacyjne z lub bez jednoczesnej chemioterapii z miejscowo zaawansowanym rakiem głowy i szyi

Porównano jednoczesne stosowanie cisplatyny i napromienianie z samą radioterapią jako leczenie uzupełniające w stadium III lub IV raka głowy i szyi. Metody
Po zabiegu chirurgicznym z celami leczniczymi 167 pacjentów zostało losowo przydzielonych do otrzymywania samego radioterapii (66 Gy w okresie 6 1/2 tygodni) i 167 pacjentów w celu uzyskania takiego samego schematu radioterapii połączonego ze 100 mg cisplatyny na metr kwadratowy powierzchni ciała obszar w dniu 1, 22 i 43 schematu radioterapii.
Wyniki
Po medianie obserwacji trwającej 60 miesięcy, wskaźnik przeżycia wolnego od progresji był istotnie wyższy w grupie leczonej skojarzonej niż w grupie otrzymującej samą radioterapię (P = 0,04 w teście log-rank, współczynnik ryzyka progresji choroby, 0,75; przedział ufności 95%, 0,56 do 0,99), przy 5-letnich szacunkach Kaplan-Meier dotyczących przeżycia bez progresji, odpowiednio 47% i 36%. Całkowity wskaźnik przeżycia był również znacznie wyższy w grupie leczonej skojarzonej niż w grupie z radioterapią (P = 0,02 w teście log-rank, współczynnik ryzyka po śmierci, 0,70, interwał ufności 95%, 0,52 do 0,95), z pięcioma roczne prognozy Kaplan-Meiera dotyczące całkowitego przeżycia odpowiednio 53 procent i 40 procent. Skumulowana częstość występowania nawrotów miejscowych lub regionalnych była istotnie niższa w grupie leczenia skojarzonego (P = 0,007). Szacowana pięcioletnia skumulowana częstość występowania nawrotów lokalnych lub regionalnych (biorąc pod uwagę śmierć z innych przyczyn jako konkurencyjne ryzyko) wynosiła 31 procent po radioterapii i 18 procent po terapii skojarzonej. Ciężkie (stopień 3 lub wyższe) działania niepożądane występowały częściej po leczeniu skojarzonym (41 procent) niż po radioterapii (21 procent, p = 0,001); rodzaje ciężkich działań niepożądanych na błonę śluzową były podobne w obu grupach, podobnie jak występowanie późnych działań niepożądanych.
Wnioski
Pooperacyjne jednoczesne podawanie dużej dawki cisplatyny z radioterapią jest skuteczniejsze niż sama radioterapia u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem głowy i szyi i nie powoduje nadmiernej liczby późnych powikłań.
Wprowadzenie
Miejscowe lub regionalne nawroty i odległe przerzuty są częste po chirurgicznym leczeniu raka płaskonabłonkowego głowy i szyi stopnia III lub IV. Ryzyko niepowodzenia jest szczególnie wysokie u pacjentów z niewystarczającymi marginesami resekcji, ekstranodalnym rozprzestrzenianiem się lub wieloma zaangażowanymi węzłami chłonnymi.1-4 U pacjentów z takimi lokalnie zaawansowanymi guzami po zabiegu zwykle stosuje się radioterapię adiuwantową. Przewaga pooperacyjnej radioterapii jest dobrze udokumentowana 2-5 i korzystnie wpływa na korzyści płynące z napromieniania przedoperacyjnego .6,7
Kilka badań wykazało, że jednoczesne leczenie radioterapią i chemioterapią jest obiecującym podejściem do raka płaskonabłonkowego miejscowo zaawansowanego, który nie jest podatny na zabieg chirurgiczny, 8,9 uzasadniające testy skuteczności chemioterapii i radioterapii jako leczenia pooperacyjnego (adiuwantowego). sekwencyjne leczenie uzupełniające chemioterapią i radioterapią znacznie zmniejszyło prawdopodobieństwo niewydolności węzłów chłonnych i odległych przerzutów, a poprawa ta była bezpośrednio powiązana z poziomem ryzyka klinicznego i patologicznego.11 Ponadto we wczesnych randomizowanych badaniach klinicznych pooperacyjna radioterapia i chemioterapia znacznie poprawiły lub kontrola regionalna, ale nie miały wpływu na całkowity czas przeżycia.12,13
W 1994 r. Europejska Organizacja Badań i Leczenia Raka (EORTC) rozpoczęła randomizowane badanie (próba EORTC 22931), aby przetestować hipotezę, że uzupełniająca chemioterapia i radioterapia zwiększa przeżycie wolne od progresji, ogólne przeżycie i kontrolę lokalną lub regionalną bardziej niż sama radioterapia u pacjentów z rakiem głowy i szyi w stadium III lub IV.
Metody
Populacja pacjentów i kryteria kwalifikowalności
Głównym celem tego badania było ustalenie, czy dodanie cisplatyny do wysokodawkowej radioterapii po radykalnej operacji zwiększa czas przeżycia bez progresji u pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotu raka
[patrz też: chloramfenikol, wdrożenia magento, disulfiram ]
[więcej w: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]