Napromienianie pooperacyjne z lub bez jednoczesnej chemioterapii z miejscowo zaawansowanym rakiem głowy i szyi ad 7

Pięcioletnie oszacowania aktuarialne przeżycia wolnego od progresji wynosiły 47 procent w grupie leczenia skojarzonego i 36 procent w grupie otrzymującej radioterapię, a odpowiednie wartości całkowitego przeżycia wyniosły 53 procent i 40 procent. Różnice te są zgodne z wynikami innych badań i metaanaliz, pokazując, że miejscowo zaawansowane guzy lepiej reagują na jednoczesną chemioterapię i radioterapię niż na samą radioterapię.27-33 Oprócz istotnego wpływu na wskaźniki przeżycia, uzupełniająca chemioterapia i radioterapia były również związane ze schematem niepowodzenia różniącym się od tego związanego z radioterapią. Szacowana pięcioletnia stopa zgonu z powodu raka głowy i szyi została zmniejszona z 43 procent do 27 procent przez jednoczesne dodanie cisplatyny do radioterapii. Leczenie skojarzone nie zmniejszyło jednak prawdopodobieństwa odległego nawrotu. Dwie trzecie pacjentów otrzymało co najmniej dwa pełne cykle chemioterapii, a 49 procent otrzymało planowane trzy kursy bez żadnych opóźnień lub zmniejszenia dawki. Pomimo bardziej agresywnego leczenia w grupie leczenia skojarzonego, częstość występowania ostrych działań niepożądanych po zastosowaniu cisplatyny i radioterapii była akceptowalna, a częstość występowania ciężkich późnych działań niepożądanych była podobna w obu grupach (ryc. 4).
Analiza pośrednia, wykonana 16 razy po medianie obserwacji trwającej 34 miesiące, wykazała znaczącą przewagę terapii skojarzonej nad samą radioterapią, zgodnie z sekwencyjną metodą O Brien-Fleminga, w odniesieniu do przeżycia wolnego od progresji (143 zdarzenia; P = 0,0096, szacowany współczynnik ryzyka, 0,56) i całkowity czas przeżycia (115 zdarzeń, P = 0,0057, szacowany współczynnik ryzyka 0,65). Kształt krzywej przeżycia bez progresji (ryc. 1) sugeruje, że efekt chemioterapii zmniejsza się z czasem (zagrożenie jest nieproporcjonalne).
Nasze wyniki muszą być interpretowane w świetle różnych czynników, które mogą wpływać na wielkość efektu skojarzonej chemioterapii i radioterapii, czego dowodzą wyniki badania Radiation Therapy Oncology Group 95-01.34 W tym badaniu pierwotne miejsca guza były równomiernie rozmieszczone w jamie ustnej, krtani, gardle dolnym i części ustnej gardła, chociaż było nieco więcej nowotworów jamy ustnej gardła. Projekt naszego badania nie obejmował analizy podgrup na tej podstawie. W związku z tym nie można wiarygodnie oszacować zakresu korzyści połączonej chemioterapii i radioterapii w poszczególnych miejscach. Podobnie, wybór pacjentów w naszym badaniu był oparty zarówno na czynnikach patologicznych (resekcja-margines stanu i obecność lub brak rozprzestrzeniania ekstranodalnego, zaangażowanie perineural i zatorowości naczyń) i czynniki kliniczne (guz i węzłowa objętość i miejsce węzła). Dlatego też można uznać, że uczestnicy są obarczeni wysokim ryzykiem zarówno niepowodzenia lokalnego, jak i regionalnego oraz odległych przerzutów. Należy zauważyć, że marginesy resekcji były dodatnie u około 30% naszych pacjentów, bez znaczącej nierównowagi w tej zmiennej między obiema grupami. Wydaje się nierozsądne, aby dokonać ekstrapolacji wielkości obserwowanego efektu na badania oparte wyłącznie na kryteriach patologicznych ryzyka.
Podsumowując, po operacji z celem leczniczym, leczenie adiuwantowe cisplatyną i radioterapią w dużych dawkach jest skuteczniejsze niż sama radioterapia u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi o niekorzystnych klinicznie lub patologicznie czynnikach lub obu Dodanie chemioterapii do radioterapii znacząco zwiększyło wskaźniki kontroli miejscowej, przeżycia specyficzne dla danej choroby i całkowite przeżycie, bez dużej częstości występowania późnych działań niepożądanych. Wpływ pooperacyjnego podawania równoczesnej chemioterapii i radioterapii na wynik prawdopodobnie będzie zależał od kryteriów stosowanych przy wyborze pacjentów.
[więcej w: suprasorb, anastrozol, Leukocyturia ]
[podobne: bol lydek, bas med gorlice, mediastinoskopia ]