Multidyscyplinarne leczenie raka płuc

W swoim przeglądzie zarządzania rakiem płuc (wydanie z 22 stycznia), Spira i Ettinger nie wspominają o wartości ultrasonografii endoskopowej z aspiracją cienkoigłową w ocenie stopnia zaawansowania niedrobnokomórkowego raka płuc. Metoda ta może zidentyfikować węzły chłonne o wielkości zaledwie 4 mm w obszarach podskrzydłowych, para-przełykowych i okołopłotowych, ale nie w przestrzeni przed-asercowej ani w rejonach wewnątrz płucnych. Przezprzełykowa aspiracja cienkoigłowa prowadzona przez ultrasonografię endoskopową dostarcza tkanek do diagnostyki cytologicznej, a zabieg można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych z użyciem środków uspokajających podobnych do stosowanych w innych zabiegach endoskopowych. Wykazano, że technika ta jest zarówno dokładna (> 90 procent), jak i bezpieczna dla oceny stopnia zaawansowania węzłów chłonnych u pacjentów z wcześniej udokumentowanym rakiem płuc, 2-4 i wykryła złośliwą adenopatię u pacjentów z prawidłowymi wynikami w tomografii komputerowej (CT) i pozytonowej tomografia emisyjna (PET) śródpiersia.3,5 Ultrasonografia endoskopowa jest obecnie dostępna w większości ośrodków opieki trzeciego stopnia, a także w coraz większej liczbie szpitali środowiskowych. Ze względu na zakres stacji węzłowych, które można badać za pomocą ultrasonografii endoskopowej z aspiracją cienkoigłową, technikę tę należy uznać za komplementarną do obrazowania nieinwazyjnego i mediastinoskopii.
Brian C. Jacobson, MD, MPH
Boston University Medical Center, Boston, MA 02118
brian. [email protected] org
5 Referencje1. Spira A, Ettinger DS. Multidyscyplinarne leczenie raka płuc. N Engl J Med 2004; 350: 379-392
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Gress FG, Savides TJ, Sandler A, i in. Endoskopowa ultrasonografia, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa prowadzona przez ultrasonografię endoskopową i tomografia komputerowa w przedoperacyjnej ocenie stopnia zaawansowania niedrobnokomórkowego raka płuca: badanie porównawcze. Ann Intern Med 1997; 127: 604-612
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Wallace MB, Silvestri GA, Sahai AV, i in. Endoskopowe ultrasonograficzne aspiracje cienkoigłowe do oceny chorych z rakiem płuca. Ann Thorac Surg 2001; 72: 1861-1867
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Fritscher-Ravens A, Soehendra N, Schirrow L, i in. Rola aspiracji cienkoigłowej kierowanej do endosonografii przezprzełykowej w rozpoznawaniu raka płuca. Chest 2000; 117: 339-345
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Fritscher-Ravens A, Bohuslavizki KH, Brandt L, i in. Zajęcie węzła chłonnego w potencjalnie resekcyjnym raku płuca: porównanie CT, pozytronowej tomografii emisyjnej i ultrasonografii endoskopowej zi bez aspiracji cienkoigłowej. Chest 2003; 123: 442-451
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Jako Drs. Spira i Ettinger sugerują, że konieczne jest uzyskanie biopsyjnego potwierdzenia przerzutów do śródpiersia przed wykluczeniem pacjenta z niedrobnokomórkowym rakiem płuca z powodu potencjalnego leczenia chirurgicznego. Jednak różne inwazyjne procedury klasyfikacji mają różne zalety i wady. Chociaż jest mniej inwazyjna, bronchoskopia z wysiękową igłą przezoskrzelową jest mniej wrażliwa niż mediastinoskopia, zwłaszcza gdy węzły śródpiersia nie są powiększone.1 Ponadto, chociaż zarówno aspiracja przezskórna igły, jak i mediastinoskopia mogą niezawodnie potwierdzić obecność przerzutów węzłowych, gdy są wykonywane prawidłowo, negatywne wyniki za pomocą tych procedur nie wyklucza całkowicie obecności przerzutów, ponieważ żadna z nich nie zapewnia dostępu do wszystkich potencjalnie zaangażowanych stacji węzłowych.2
Niestety, wiele badań testów na stopień zaawansowania raka płuca jest ograniczone, ponieważ nie stosują akceptowalnego standardu referencyjnego w wykluczaniu obecności przerzutów do śródpiersia.3 Odpowiednim standardem odniesienia dla wykluczenia zajęcia węzłów jest systematyczne pobieranie próbek we wszystkich dostępnych stacjach śródpiersia. podczas torakotomii Gdy ten standard nie zostanie zastosowany, badania będą poważnie przeszacowywać rzeczywistą stopę ujemną i zaniżać poziom fałszywie ujemnych wyników testu.
Michael K. Gould, MD
Veterans Affairs Palo Alto Health Care System, Palo Alto, CA 94304
[email protected] edu
Gerard A. Silvestri, MD
Uniwersytet Medyczny w Karolinie Południowej, Charleston, SC 29425
Frank Detterbeck, MD
University of North Carolina, Chapel Hill, NC 27599
3 Referencje1. Toloza EM, Harpole L, Detterbeck F, McCrory DC. Inwazyjne etapowanie niedrobnokomórkowego raka płuca: przegląd aktualnych danych. Chest 2003; 123: Suppl: 157S-166S
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Detterbeck FC, DeCamp MM Jr, Kohman LJ, Silvestri GA. Rak płuc: inwazyjne etapy: wytyczne. Chest 2003; 123: Suppl: 167S-175S
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Gould MK, Kuschner WG, Rydzak CE, i in. Badanie wydajności pozytonowej tomografii emisyjnej i tomografii komputerowej w ocenie stopnia zaawansowania śródpiersia u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc: metaanaliza. Ann Intern Med 2003; 139: 879-892
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Godnym pominięciem w znakomitej recenzji Spiry i Ettingera jest wzmianka o opiece paliatywnej. Jest to rodzaj leczenia, który na pewnym etapie będzie wymagał większość pacjentów (w tym wielu, którzy poddają się ostatecznej rekonstrukcji leczniczej). W rzeczywistości, krajowe wytyczne w Wielkiej Brytanii zalecają, aby opieka paliatywna była integralną częścią zarządzania od samego początku.1 W naszym poszukiwaniu nowych i bardziej skutecznych terapii, nie powinniśmy tracić z oczu rzeczywistości, że jesteśmy mało prawdopodobne, aby rozwinąć . magiczna kula na raka płuc w przewidywalnej przyszłości. Opieka paliatywna rzadko sprawia, że nagłówki są bardzo ważne; ma więcej wspólnego z dobrymi staroświeckimi relacjami międzyludzkimi, ulgami objawowymi i opieką do końca. W naszym leczeniu raka płuc powinniśmy zawsze pamiętać nie tylko o chorobie, ale także o osobie, która ją ma.
Anthony Papagiannis, MD
St. Luke s Hospital, 55236 Thessaloniki, Greece
[email protected] forthnet.gr
Odniesienie1. NHS Executive. Wytyczne dotyczące zlecania usług onkologicznych. Poprawa wyników w raku płuc: dowody naukowe. Leeds, Anglia: Departament Zdrowia, 1998.
Google Scholar
Spira i Ettinger nie rozmawiali o kombinacjach nie zawierających platyny w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuc. Niedawno opisano wyniki trzech badań III fazy porównujących chemioterapię skojarzoną nie zawierającą platyny z chemioterapią opartą na platynie w leczeniu pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca.1-3 Jedna taka kombinacja, gemcytabina plus Winorelbina wydaje się być alternatywą dla chemioterapi
[więcej w: Leukocyturia, Choroba Perthesa, alemtuzumab ]
[patrz też: furaginum teva ulotka, milurit skutki uboczne, zapaść serca ]