Mechanizm ostrego zubożenia fibronektyny w osoczu w następstwie uszkodzenia termicznego u szczurów. Wygląd ligandu podobnego do żelatyny w osoczu.

Stężenie fibronektyny w osoczu zmniejszono w ciągu 15 minut po subletalnym oparzeniu, a następnie częściowym wyzdrowieniu po 8 godzinach i całkowitym przywróceniu przez 24 godziny u znieczulonych szczurów. Znakowana radioaktywnie 75-plazmotransferowa fibronektyna, wstrzykiwana dożylnie przed oparzeniem, szybko została zamaskowana w spalonej skórze, jak również w wątrobie. Poziomy fibronektyny po 2 godz. Po obciążeniu, wykrywane za pomocą testu immunologicznego względem fibronektyny 75Se, wskazują, że więcej fibronektyny było w osoczu niż wykrywano za pomocą testu elektroimmunologicznego. Przekrojona analiza immunoelektroforetyczna fibronektyny we wczesnym stadium poporodowym wykazała zmniejszoną ruchomość elektroforetyczną antygenu fibronektyny. Dodanie heparyny lub fibryny, z których obie mają powinowactwo do fibronektyny, do prawidłowego osocza nie było zdolne do odtworzenia tego zmienionego wzoru elektroforetycznego fibronektyny. Natomiast dodanie żelatyny lub kolagenu natywnego do normalnego osocza wykazało nieprawidłowy elektroforetyczny wzór fibronektyny obserwowany w osoczu oparzeniowym. Ekstrakty spalonej skóry, ale nie wyciągi z normalnej skóry, po dodaniu do normalnego osocza, wywołały podobny zmieniony wzór elektroforetyczny dla fibronektyny. Przez filtrację żelową fibronektyna w osoczu z paleniem miała pozorną masę cząsteczkową około 40% większą niż obserwowana w normalnym osoczu. Dane te sugerują uwalnianie do krwi żelatynopodobnego ligandu ze spalonej skóry, która kompleksuje się z fibronektyną osocza. Tak więc, niedobór fibronektyny ostro po uboju pojawia się za pośrednictwem (a) jego akumulacji w miejscu poparzenia; (b) jego usunięcie z krążenia przez wątrobę; i (c) jego obecność w osoczu w postaci, która jest mniej wykrywalna przez immunotest
[patrz też: zapaść serca, soplówka jeżowata, rzucawka ]