„Letting Them Die”: Dlaczego programy zapobiegające HIV / AIDS zawodzą ad

Chociaż młodzi ludzie coraz chętniej przyjmowali edukację rówieśniczą, ich wysiłki były hamowane przez represyjne reguły ich szkół i społeczności, w których niewielu dorosłych było skłonnych tolerować otwartą dyskusję na temat seksu. W rezultacie szkodliwa presja rówieśników nie została sprawdzona, szczególnie wśród chłopców, którzy wyszydzali wzajemnie zarówno za abstynencję, jak i za używanie prezerwatyw. Innymi słowy, prawdziwa próba zmiany przez niektóre grupy została powstrzymana przez większe ograniczenia społeczne. Mówi się, że anarchistyczne środowisko pracy seksualnej okazało się bardziej sprzyjającym kontekstem dla zmian niż regulowane ustawienia min i szkół, w których sztywna koncepcja ról blokowała nowe sposoby myślenia. Przywódcy przemysłu i edukacji w dużej mierze postrzegali problem jako jedno z osobistych zachowań i nie wzięli odpowiedzialności za rolę, jaką mogły odegrać ich własne instytucje w umożliwianiu lub utrudnianiu indywidualnych zmian. To protekcjonalne podejście znalazło odzwierciedlenie w zarządzaniu projektem, któremu kierowała zdalna komisja specjalistów medycznych i górniczych, którzy niewiele zrobili, aby zachęcić do udziału pracowników seksu, młodych ludzi lub górników. Jest to symptomatyczne dla szerszej tendencji wśród osób zaangażowanych w projekty AIDS i inne projekty traktujące ludzi jako dyskretne cele interwencji, a nie jako czynniki własnego rozwoju.
Dzięki tak bliskiej nauce Campbell wykazuje przekonująco, że programy zapobiegania zakażeniom HIV i AIDS muszą kultywować zmiany między poszczególnymi grupami, a nie tylko wewnątrz nich – szczególnie w sytuacjach, w których siły społeczne i gospodarcze dzielące ludzi są dokładnie tymi samymi siłami, które zwiększają ich wspólne ryzyko zakażenia wirusem HIV. Oznacza to, że wszyscy członkowie danej społeczności muszą odgrywać znaczącą rolę w projektowaniu i realizacji projektu, ponieważ w pełni rozumieją lokalne warunki i ograniczenia.
Letting Them Die stanowi wyraźny przykład, dlaczego Campbell jest uważany za jednego z czołowych naukowców na temat HIV i AIDS. Jest tępy, niepokojący, skrupulatnie uzasadniony i bezwzględnie napisany – szczere opowieści o życiu prostytutek rywalizują z najbardziej wstrząsającym wojennym wspomnieniem. Książka oferuje również ważne lekcje, które, niestety, okażą się coraz ważniejsze poza Afryką, gdy fala epidemii nabrzmiewa.
Keith E. Hansen, MPA, JD
Bank Światowy, Waszyngton, DC 20433
[email protected] org
[więcej w: bupropion, Choroba Perthesa, alemtuzumab ]
[więcej w: furaginum teva ulotka, milurit skutki uboczne, zapaść serca ]