Kwas foliowy i zapobieganie wadom neuronów

W artykule z Perspektywy na temat kwasu foliowego i profilaktyce wad cewy nerwowej, Wald (wydanie z 8 stycznia) zawyża ilość kwasu foliowego potrzebną do uzyskania poziomów folianów we krwi, które zapewniają ochronę przed uszkodzeniami cewy nerwowej. Jedno badanie2, które w rzeczywistości mierzyło poziomy kwasu foliowego w dotkniętych ciążach, wykazało krzywą odpowiedzi na dawkę , przy czym większość korzyści występuje u kobiet z niskim poziomem kwasu foliowego czerwonych krwinek. Obecny schemat wzbogacania zwiększa poziomy folianów czerwonych krwinek o około 50 procent, a tym samym powinien zapobiegać wielu uszkodzeniom cewy nerwowej związanym z folanami.
Wypowiedź Wald a, że wskaźniki wad cewy nerwowej w Stanach Zjednoczonych spadły o około 20 procent, ponieważ wdrożenie fortyfikacji żywności jest niedoszacowane.3 Większość badań w USA zawierało jedynie ograniczone dane na temat zdiagnozowanych w okresie prenatalnym przypadków wad cewy nerwowej, które stanowią przyczynę w większości przypadków. W Kanadzie, gdzie dostępne są doskonałe dane na temat diagnozowanych w okresie prenatalnym i poporodowym przypadków (i gdzie fortyfikacja jest niemal identyczna), kilka badań wykazało redukcję o 50 procent w przypadku wad cewy nerwowej. W związku z tym obecne spożycie przez kobiety około 200 .g kwasu foliowego dziennie może być zbliżone do ilości potrzebnej do osiągnięcia celu: zapobieganie 50 do 70 procentom uszkodzeń cewy nerwowej.
Trwa wiele randomizowanych badań w celu ustalenia, czy kwas foliowy może zapobiegać chorobom naczyniowym. Jego wartość terapeutyczna nie została ustalona. W rzeczywistości duże, randomizowane badanie kliniczne wykazało ostatnio, że wysokie dawki kwasu foliowego z pirydoksyną i kobalaminem obniżają poziom homocysteiny, ale nie mają wpływu na zapobieganie nawrotom zawału mózgu, chorobie niedokrwiennej serca lub śmierci.4
Niedokrwistość jest ważną wskazówką do diagnozowania niedoboru witaminy B12. Nasze badanie5 wykazało, że obecne poziomy narażenia na kwas foliowy nie zwiększały ryzyka maskowania anemii; nasze badanie nie wskazuje, że wyższe poziomy byłyby bezpieczne.
James L. Mills, MD
Caroline C. Signore, MD
Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka, Bethesda, MD 20892
5 Referencje1. Wald NJ. Kwas foliowy i zapobieganie wadom cewy nerwowej. N Engl J Med 2004; 350: 101-103
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Daly LE, Kirke PN, Molloy A, Weir DG, Scott JM. Poziom kwasu foliowego i wady cewy nerwowej: konsekwencje dla zapobiegania. JAMA 1995; 274: 1698-1702
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Mills JL, Anglia L. Wzmacnianie żywności w celu zapobiegania uszkodzeniom cewy nerwowej: czy działa. JAMA 2001; 285: 3022-3023
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Toole JF, Malinow MR, Chambless LE, i in. Obniżenie poziomu homocysteiny u pacjentów z udarem niedokrwiennym, aby zapobiec nawrotom udaru, zawałowi mięśnia sercowego i śmierci: randomizowana, kontrolowana próba z zastosowaniem witaminy interwencyjnej do zapobiegania udarom (VISP). JAMA 2004; 291: 565-575
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Mills JL, Von Kohorn I, Conley MR, i in. Niskie stężenia witaminy B-12 u pacjentów bez niedokrwistości: efekt umocnienia kwasem foliowym ziarna. Am J Clin Nutr 2003; 77: 1474-1477
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Wezwanie Walda do zwiększenia fortyfikacji folianów dotyczy nas z wielu powodów Zakładając, że poziom kwasu foliowego w osoczu jest wyrównany po trzech tygodniach suplementacji folianem, model Walda nie docenia wpływu fortyfikacji na poziom kwasu foliowego w osoczu. Zamiast prowadzić do 20-procentowego spadku defektów cewy nerwowej, jak sugeruje Wald, wzmocnienie powinno zmniejszyć wady cewy nerwowej o 45%. Rozbieżność między modelem Walda a zaobserwowanym działaniem suplementacji folianem może być częściowo uzasadniona faktem, że kobiety, które przyjmują suplementy (około 30 procent kobiet), jedzą wzbogacone płatki śniadaniowe, lub obydwa mogłyby oczekiwać mniej korzyści z fortyfikacji. Jednocześnie model Walda zakłada, że populacja biorąca udział w badaniach witaminy Badań Medycznych (MRC) i populacji USA jest porównywalna (np. Genetycznie i odżywczo).
Ponadto sam folian może nie optymalnie zapobiegać uszkodzeniom cewy nerwowej. Cosuplementacja innymi witaminami (tj. Kobalaminą i witaminą B6) może okazać się bardziej korzystna niż dalsze zwiększanie spożycia kwasu foliowego. Na przykład stężenia homocysteiny w osoczu u kobiet z polimorfizmami 5, 10-metylenotetrahydrofolianu – osoby najbardziej narażone na ciąże związane z uszkodzeniami cewy nerwowej – wydają się być bardziej zależne od stężenia kobalaminy niż homocysteiny u kobiet z genem typu dzikiego.1
Eoin P. Quinlivan, Ph.D.
Jesse F. Gregory, III, Ph.D.
University of Florida, Gainesville, FL 32611-0370
[email protected] com
Odniesienie1. Bailey LB, Duhaney RL, Maneval DR, i in. Stan witaminy B12 jest odwrotnie proporcjonalny do homocysteiny w osoczu u młodych kobiet z polimorfizmami reduktazy C677T i / lub A1298C metylenotetrahydrofolianu reduktazy. J Nutr 2002; 132: 1872-1878
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Dr Wald informuje o swoich ważnych obliczeniach dotyczących zależności dawka-odpowiedź pomiędzy kwasem foliowym a uszkodzeniami cewy nerwowej. Nie mogę zgodzić się z jego zaleceniem, że wszystkie kobiety planujące ciążę codziennie przyjmują 5 mg kwasu foliowego.
Wraz z moimi kolegami poszliśmy za około 14 000 ciężarnych kobiet, a 2 pacjentów z padaczką, którzy przyjmowali mg i 6 mg kwasu foliowego, miało stan padaczkowy podczas drugiej części ciąży.1 Ponadto, zarówno węgierski system kontroli przypadków populacyjnych, jak i populacyjny Wrodzonych Nieprawidłowości2 i szwedzkich medycznych rejestrów urodzenia3 wykazały wzrost liczby bliźniąt po zastosowaniu dawki farmakologicznej (więcej niż mg) kwasu foliowego, ale podobnego wzrostu nie stwierdzono po zastosowaniu 0,4 mg kwasu foliowego.4
Andrew E. Czeizel, Ph.D., D.Med.Sci.
Fundacja ds. Kontroli Społecznej Chorób Dziedzicznych, 1026 Budapeszt, Węgry
4 Referencje1. Eros E, Geher P, Gomor B, Czeizel AE. Epileptogenna aktywność kwasu foliowego po leku indukuje SLE (kwas foliowy i epilepsja). Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 1998; 80: 75-78
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Czeizel AE, Vargha P. Periconceptional suplementacja kwasem foliowym / multiwitaminą i bliźnięta. Am J Obstet Gynecol (w druku).
Google Scholar
3. Ericson A, Kallen B, Aberg A. Zastosowanie multiwitamin i kwasu foliowego we wczesnej ciąży i porodów mnogich w Szwecji. Twin Res 2001; 4: 63-66
Crossref MedlineGoogle Scholar
4 Li Z, Gindler J, Wang H i in. Suplementy kwasu foliowego we wczesnej ciąży i prawdopodobieństwo po
[hasła pokrewne: klimakterium, citalopram, Choroba Perthesa ]
[przypisy: zapaść krążeniowa, zapaść, intermedicus ]