Krążące czynniki angiogenne i stan przedrzucawkowy

Levine i in. (Wydanie z 12 lutego) wykazali, że zwiększone poziomy rozpuszczalnej fms-podobnej tyrozyny (sFlt-1) i obniżonych poziomów łożyskowego czynnika wzrostu (PlGF) przewidują rozwój stanu przedrzucawkowego, kilka tygodni przed wystąpieniem objawów klinicznych. Krążące czynniki angiogenne wytwarzane przez łożysko mogą zatem być wykorzystywane do przewidywania stanu przedrzucawkowego. Ponieważ poziomy czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) nie różniły się istotnie pomiędzy grupą kontrolną a kobietami, które później miały stan przedrzucawkowy, uwaga skupiła się na modyfikacjach PlGF i sFlt-1. Jednak różnice w wolnych stężeniach VEGF mogły być niedoszacowane, ponieważ pomiary przeprowadzono w próbkach surowicy, a nie w próbkach osocza.2 Próbki surowicy nie odzwierciedlają produkcji VEGF w łożysku, ponieważ są zanieczyszczone przez uwalnianie VEGF z płytek i inne komórki krwi podczas krzepnięcia i zalecono mierzenie wolnego VEGF w próbkach osocza.3 Zgadzamy się, że przyszłe badania podłużne są potrzebne do oceny znaczenia tych markerów (sFlt-1 i PlGF) dla przewidywania stanu przedrzucawkowego. Takie badania powinny również obejmować pomiary VEGF w osoczu matki.
Vassilis Tsatsaris, MD
Hôpital Cochin, 75014 Paryż, Francja
vassilis. [email protected] ap-hop-paris.fr
Frederic Goffin, MD, Ph.D.
Jean Michel Foidart, MD, Ph.D.
Hôpital de la Citadelle, 1030 Liege, Belgia
3 Referencje1. Levine RJ, Maynard SE, Qian C, i in. Krążące czynniki angiogenne i ryzyko stanu przedrzucawkowego. N Engl J Med 2004; 350: 672-683
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Tsatsaris V, Goffin F, Munaut C, i in. Nadekspresja rozpuszczalnego receptora naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka u pacjentów w stanie przedrzucawkowym: konsekwencje patofizjologiczne. J Clin Endocrinol Metab 2003; 88: 5555-5563
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Jelkmann W. Pułapki w pomiarach krążącego czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego. Clin Chem 2001; 47: 617-623
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Dziękujemy Dr Tsatsaris i współpracownikom za wskazanie, że niskie wolne stężenia VEGF mogą potencjalnie przewidywać stan przedrzucawkowy. Zgadzamy się, że pomiary w surowicy, a nie w osoczu, mogły zmniejszyć naszą zdolność do rozróżniania kobiet, które później miały stan przedrzucawkowy i tych, które nie miały. Być może jeszcze ważniejszy jest fakt, że minimalne wykrywalne stężenie VEGF w teście immunologicznym, którego używaliśmy (R & D Systems) wynosiło około 5 pg na mililitr – niewiele mniej niż średnie stężenie w surowicy podczas klinicznego stanu przedrzucawkowego u kobiet w naszym badaniu (6,4 pg na mililitr). Jest prawdopodobne, że stężenie VEGF w osoczu jest jeszcze niższe, ponieważ nie uwzględniono udziału płytek krwi. W rzeczywistości, Tsatsaris i wsp .1 poinformowali, że w ich badaniu wolny VEGF nie był wykrywalny w większości próbek osocza matki i nie byliśmy w stanie wykryć wolnego VEGF w świeżej osoczu uzyskanej podczas stanu przedrzucawkowego (dane niepublikowane). Bez względu na to, czy stosuje się osocze lub surowicę, test musi mieć czułość .g lub mniej wolnego VEGF na mililitr, aby był przydatny klinicznie O ile takie badanie nie zostanie opracowane, nie będzie można ustalić, czy pomiary VEGF w osoczu mogą być lepsze niż pomiary w surowicy w celu przewidywania stanu przedrzucawkowego.
Richard J. Levine, MD, MPH
Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka, Bethesda, MD 20892
[email protected] nih.gov
S. Ananth Karumanchi, MD
Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston, MA 02215
[email protected] harvard.edu
Odniesienie1. Tsatsaris V, Goffin F, Munaut C, i in. Nadekspresja rozpuszczalnego receptora naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka u pacjentów w stanie przedrzucawkowym: konsekwencje patofizjologiczne. J Clin Endocrinol Metab 2003; 88: 5555-5563
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(11)
[przypisy: wdrożenia magento, flexagen, disulfiram ]
[hasła pokrewne: złamanie monteggia, złamanie kompresyjne, rzucawka ]