Interakcja ludzkich komórek śródbłonka z limfocytami. Komórki śródbłonka działają jako komórki pomocnicze niezbędne do aktywacji limfocytów T indukowanej przez mitogen in vitro.

Pobudzona mitogenem aktywacja ludzkich komórek T jest całkowicie zależna od udziału nieodpowiedniej komórki pomocniczej. W populacjach ludzkich jednojądrzastych komórek krwi obwodowej monocyty działają jako niezbędne komórki pomocnicze. Możliwość, że hodowane komórki śródbłonka (EC) mogą również działać jako komórki dodatkowe, badano przez badanie potencjału komórek śródbłonka do przywracania odpowiedzi mitogenicznej na komórki T zubożone w monocyt. Wysoko oczyszczone komórki T wytworzono przez izolację komórek rozkruszonych erytrocytami owcy i usunięcie zanieczyszczenia monocytami przez przywieranie do szkła i przejście przez kolumnę z wełny nylonowej. Hodowane komórki o niskiej gęstości komórek nie reagowały na stymulację różnymi mitogennymi lektynami, podczas gdy wspólne hodowle z monocytami przywróciły odpowiedź. Podobnie, EC uzyskany z żyły pępowinowej, tętnicy płucnej i żyły jajnika przywrócił zdolność komórek T do odpowiedzi na mitogeny. Stymulowana mitogenem aktywacja limfocytów T wymaga żywych komórek śródbłonka. Co więcej, wydaje się, że efektywna współpraca komórek T śródbłonka polega na ustanowieniu kontaktu między komórkami EC i odpowiadającymi komórkami T. Funkcja komórek pomocniczych nie była niespecyficzną własnością wszystkich komórek hodowli tkankowej, o czym świadczy odkrycie, że ludzkie fibroblasty z napletka, fibroblasty płuc i komórki HeLa nie były zdolne do przywrócenia reaktywności na komórki T zubożone w monocyty. Obserwacje te wskazują, że komórki śródbłonka mogą wspierać indukcję indukowanej mitogenem aktywacji limfocytów T i sugerują, że komórki wyściełające naczynia krwionośne mogą odgrywać aktywną rolę w inicjowaniu odpowiedzi immunologicznych in vivo.
[więcej w: soplówka jeżowata, złamanie kompresyjne, roksytromycyna ]