Homocysteina jako czynnik predykcyjny złamania stawu biodrowego u osób starszych

Zwiększona częstość występowania osteoporozy u osób z homocystynurią sugeruje, że wysokie stężenie homocysteiny w osoczu może osłabiać kości poprzez zakłócanie sieciowania kolagenu, zwiększając tym samym ryzyko złamania osteoporotycznego. Zbadaliśmy związek między całkowitym stężeniem homocysteiny a ryzykiem złamania biodra u mężczyzn i kobiet uczestniczących w badaniu Framingham. Metody
Przebadaliśmy 825 mężczyzn i 1174 kobiet w wieku od 59 do 91 lat, od których pobrano próbki krwi w latach 1979-1982 w celu pomiaru całkowitego stężenia homocysteiny w osoczu. Uczestnicy naszego badania byli obserwowani od momentu, w którym próbka została uzyskana do czerwca 1998 r. Na złamanie biodra. Swoiste dla wieku, dostosowane do wieku wskaźniki zapadalności na złamania biodra obliczono dla kwartylów całkowitych stężeń homocysteiny. Regresję proporcjonalnych hazardów Coxa zastosowano do obliczenia współczynników hazardu dla kwartyli wartości homocysteiny.
Wyniki
Średnie (. SD) całkowite stężenie homocysteiny w osoczu wynosiło 13,4 . 9,1 .mol na litr u mężczyzn i 12,1 . 5,3 .mol na litr u kobiet. Mediana czasu obserwacji wynosiła 12,3 lat dla mężczyzn i 15,0 lat dla kobiet. W grupie mężczyzn stwierdzono 41 złamań biodra i 146 kobiet. Skorygowane względem wieku zapadalności na 1000 osobolat w przypadku złamania biodra, od najniższego do najwyższego kwartylu dla całkowitej homocysteiny, wynosiły 1,96 (przedział ufności 95%, 0,52 do 3,41), 3,24 (0,97 do 5,52), 4,43 (1,80 do 7,07) i 8,14 (4,20 do 12,08) dla mężczyzn i 9,42 (5,72 do 13,12), 7,01 (4,29 do 9,72), 9,58 (6,42 do 12,74) i 16,57 (11,84 do 21,30) dla kobiet. Mężczyźni i kobiety w najwyższym kwartylu mieli większe ryzyko złamania biodra niż osoby z najniższym kwartylem – ryzyko było prawie czterokrotnie wyższe dla mężczyzn i 1,9 razy wyższe dla kobiet.
Wnioski
Odkrycia te sugerują, że stężenie homocysteiny, które można łatwo modyfikować za pomocą interwencji dietetycznych, jest ważnym czynnikiem ryzyka złamania biodra u osób starszych.
Wprowadzenie
Homocysteina jest pośrednim aminokwasem powstałym podczas metabolizmu metioniny. Homocystynuria, rzadka, autosomalna, recesywna nieprawidłowość biochemiczna, powoduje podwyższone stężenie homocysteiny w osoczu i ciężką okluzyjną chorobę naczyniową.1 Obserwacja ta doprowadziła do badań wskazujących na obecność homocysteiny w osoczu jako czynnika ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.2,3 U pacjentów z homocystynurią zwiększona częstość występowania deformacji szkieletu, w tym osteoporozy, wynoszącej 1,4,5, co jest głównym czynnikiem ryzyka złamania biodra. Tak więc podwyższone stężenia homocysteiny w osoczu mogą być związane z osteoporozą i mogą zwiększać ryzyko złamania bliższego końca kości udowej, co może prowadzić do znacznej niepełnosprawności, 6 wysokich kosztów medycznych, 7 i śmierci.8 Badaliśmy związek między całkowitymi stężeniami homocysteiny w osoczu a ryzykiem złamanie biodra w grupie starszych mężczyzn i kobiet uczestniczących w badaniu Framingham.
Metody
Uczestnicy
Badanie Framingham rozpoczęto w 1948 r. Z głównym celem oceny czynników ryzyka chorób serca. W sumie 5209 mężczyzn i kobiet w wieku od 28 do 62 lat zostało zwerbowanych z próby dwóch trzecich rezydencji w Framingham w stanie Massachusetts i było badane co dwa lata przez ponad 50 lat.9 Uczestnicy niniejszego badania w badaniu wzięło udział 2043 starszych osób, od których pobrano próbki krwi podczas 16. badania dwuletniego (w latach 1979-1982)
[patrz też: suprasorb, wdrożenia magento, citalopram ]
[przypisy: złamanie monteggia, złamanie kompresyjne, rzucawka ]