Homocysteina jako czynnik predykcyjny złamania stawu biodrowego u osób starszych cd

Częstość występowania złamania szyjki kości udowej (liczba przypadków incydentów podzielona przez liczbę osób-lat zagrożonych złamaniem) obliczono dla kwartyli i standaryzowano dla wieku w pięcioletnich grupach wiekowych na podstawie rozkładów wieku według płci uczestnicy badania. W przypadku każdego uczestnika nagromadzenie zagrożonych osób-lat rozpoczęło się od pobrania próbki krwi i kontynuowano do pierwszego wystąpienia złamania kości udowej, śmierci, ostatniego kontaktu z uczestnikiem lub zakończenia obserwacji (30 czerwca 1998 r. , dla wszystkich uczestników badania). Regresja proporcjonalnego hazardu Coxa została wykorzystana do obliczenia współczynników ryzyka i 95-procentowych przedziałów ufności, które zostały użyte do oszacowania względnego wzrostu ryzyka złamania biodra dla każdego z trzech wyższych kwartylów w porównaniu z najniższym kwartylem (referent); był również używany do testowania liniowej tendencji we wskaźnikach zagrożenia we wszystkich kwartylach. Aby oszacować bezwzględne powiązanie między stężeniem homocysteiny a złamaniem biodra, różnice w ryzyku pomiędzy najwyższymi i najniższymi kwartylami obliczono z 95-procentowymi przedziałami ufności. Ryzyko złamania biodra w każdym kwartylu zostało obliczone przy użyciu modelu regresji Coxa jako minus prawdopodobieństwo przeżycia bez złamania biodra do mediany czasu obserwacji. Regresję Coxa zastosowano również do oszacowania współczynnika ryzyka dla złamania biodra dla każdego wzrostu o SD w ciągłych, log-transformowanych całkowitych wartościach homocysteiny. Wszystkie analizy przeprowadzono oddzielnie dla mężczyzn i kobiet. Analizy regresji zastosowane do obliczenia współczynników ryzyka zostały dostosowane do potencjalnych czynników zakłócających poprzez włączenie danych dotyczących wieku, wzrostu, wagi, stanu palenia, spożycia kofeiny, spożycia alkoholu, poziomu wykształcenia oraz obecnego użycia lub niewykorzystania estrogenu wśród kobiet. Aby oszacować ryzyko złamania w obrębie kwartyli w modelach regresji Coxa, potencjalnym czynnikiem zakłócającym przypisano średnie poziomy dla stałych współzmiennych i najbardziej powszechną kategorię dla zmiennych dychotomicznych.
Ludzie z wyższymi stężeniami homocysteiny mogą mieć zwiększone ryzyko choroby sercowo-naczyniowej i zaburzeń funkcji poznawczych, 21 stanów, które ograniczają aktywność i powodują większą kruchość i zwiększone ryzyko złamania biodra. Aby zająć się chorobą sercowo-naczyniową jako potencjalnym czynnikiem zakłócającym, przeprowadziliśmy dodatkowe analizy dostosowane do obecności lub braku choroby sercowo-naczyniowej oraz do pomiarów sprawności fizycznej i stanu poznawczego. Ponieważ wyniki dotyczące statusu poznawczego nie zostały zebrane przed 17 badaniem, analizy z tym współzmiennym rozpoczęły się podczas tego badania. Aby zbadać możliwy wpływ zmian masy, zmieniliśmy model pod względem zmiennej masy w czasie. Aby ustalić, czy podgrupa uczestników z wyjątkowo wysokimi stężeniami homocysteiny, którzy byli w najwyższym kwartylu, może prowadzić do związku pomiędzy homocysteiną a złamaniem biodra, powtórzyliśmy naszą pierwotną analizę, ale wykluczyliśmy podmioty, u których stwierdzono ekstremalne wartości homocysteiny w najwyższym kwartylu. Dla wszystkich analiz statystycznych wykorzystaliśmy oprogramowanie SAS / STAT, wersja 8.1 (SAS Institute).
Wyniki
Tabela 1. Tabela 1
[hasła pokrewne: alprazolam, bifidobacterium, Corsodyl ]
[podobne: hipermagnezemia, szkoła podstawowa w nawojowej, komórki dendrytyczne ]