Glukagon Metabolism in the Rat: WKŁAD NERKI DO METABOLICZNEGO STOPNIA WYSOKOŚCI HORMONU

Przeprowadzono badanie nerek biologicznie czynnego składnika glukagonu (frakcji 3500-molowego wagowo immunoreaktywnego glukagonu [IRG]) i udziału nerki w jej ogólnym metabolizmie obwodowym u szczurów normalnych i mocznicy. Wskaźnik metabolizmu glukagonu wynosił 31,8. 1,2 ml / min na kg u zdrowych zwierząt i zmniejszyło się o około jedną trzecią w każdej z trzech grup szczurów z zaburzoną czynnością nerek: 22,3 . 1,6 ml / min na kg w częściowej (70%) nefrektomii; 22,9 3,3 ml / min na kg w podwiązaniu obustronnie moczowodowym; i 23,2. 1,2 ml / min na kg u zwierząt obustronnie nefrektomizowanych. U normalnych szczurów nerka przyczyniła się do 30% całkowitego klirensu metabolicznego hormonu, a nerkowa ekstrakcja endogennego i egzogennego glukagonu była podobna, średnio 22,9 . 1,6% i była niezależna od poziomów IRG w osoczu w szerokim zakresie stężeń tętniczych. Pozostała nerka częściowo (70%) nefrektomii kontynuowała ekstrakcję znacznych ilości (16,6 . 4,2%) hormonu, ale stanowiła tylko 8% całkowitego peryferyjnego katabolizmu IRG. W dwóch grupach zwierząt z filtrującymi nerkami, pobieranie glukagonu przez nerki było liniowo związane z jego filtrowanym ładunkiem i można je było uwzględnić przez filtrację kłębuszkową i reabsorpcję kanalikową. Jednak nerki zwierząt z obojgiem moczowodowym poddanych ligacji (ekstrakcja nerkowa inuliny = 3,2 . 1,8%), a zatem i wirtualny brak filtracji kłębuszkowej, kontynuowały ekstrakcję 11,5 . 1,9% glukagonu tętnic nerkowych, przyczyniając się w 9% do ogólnego metabolizmu nerkowego. klirens, co wskazuje na to, że wychwyt IRG występuje także w naczyniowych naczyniach włosowatych.
[hasła pokrewne: mediastinoskopia, milurit skutki uboczne, sonomed opole ]