Globalne nierówności w pracy: wpływ pracy na zdrowie osób, rodzin i społeczeństw

Globalne miejsce pracy szybko ewoluuje. W krajach rozwijających się , ale obecnie wysoko uprzemysłowionych, migracja z obszarów wiejskich do miejskich i zatrudnienie w rozwijających się strefach przemysłowych powoduje rozdrabnianie sieci społecznych. Chociaż ustawienia są bardzo zróżnicowane, większość źródeł stresu jest nam wszystkim znana: utrata rodzin wielopokoleniowych, podwójne obowiązki dla matek, nieodpowiednie opcje opieki nad dziećmi i konflikty między wypełnianiem obowiązków służbowych a opieką nad słabymi rodzicami. Mniej znana jest kwestia pracy dzieci na masową skalę. Wpływ tych czynników jest większy w krajach, w których płace są znacznie niższe, a wybór jest mniejszy niż w społeczeństwach postindustrialnych. Pracownicy w ceglanej fabryce w Kathmandu, Nepal. Dzięki uprzejmości dr David L. Parker.

Przeglądając efekty pracy nad zdrowiem, 27 autorów książki (z pięciu kontynentów) wychodzi poza toksyczne i ergonomiczne zagrożenia, aby zbadać zdrowie niemowląt, odżywianie, rozwój dziecka i opiekę nad starszymi. Na zmiany w miejscu pracy mają wpływ nie tylko miejscowi pracodawcy, ale także polityka rządu zachęcająca do inwestycji zagranicznych – ruch, który zapewnia międzynarodowym firmom znaczną autonomię w kraju-gospodarzu. Mimo że zatrudnienie może przynieść szerokie korzyści zdrowotne dla poszczególnych pracowników i ich rodzin, wykazano, że złe warunki pracy mogą na wiele sposobów zagrażać zarówno zdrowiu, jak i dobrobytowi. Redaktor Jody Heymann podaje przykład Laury, owdowiałej, pracującej matki malucha. Laura pracuje na 15-godzinnych zmianach, siedem dni w tygodniu, w zagranicznej fabryce, a jej tygodniowa płaca nie może pozwolić sobie na opiekę nad dzieckiem. Musi wybrać między poproszeniem swojej 10-letniej siostrzenicy, by porzuciła szkołę, aby opiekowała się swoim maluchem i (tak jak wielu sąsiadów) zostawia je w domu.
W tej książce socjologowie, ekonomiści i eksperci ds. Zdrowia z międzynarodowych organizacji pozarządowych i uniwersytetów dokonują przeglądu obszernej i rosnącej literatury dotyczącej badań empirycznych dotyczących związku między miejscem pracy a zdrowiem. Aby wyjaśnić szerokie wzorce, często korzystają z ekonometrii i epidemiologii. Wykres x-y pokazuje na przykład, jak niewielki wzrost dochodów znacznie poprawia oczekiwaną długość życia pracowników o najniższych dochodach, co osiąga asymptotę przy najwyższych dochodach. Wykres ten w sposób dramatyczny pokazuje, w jaki sposób ustalona liczba dolarów zapewnia większe korzyści zdrowotne dla osób ubogich, niż dla bogatych.
Podobnie, chociaż płace kobiet są zazwyczaj niższe niż mężczyzn, wzrost zarobków pracującej matki przynosi większe korzyści zdrowotne dla jej dzieci, niż taki sam wzrost płac czynnego ojca. Inna analiza pokazuje, że brak urządzeń do wyrażania i przechowywania mleka kobiecego w miejscu pracy prowadzi do wcześniejszego przerwania karmienia piersią. Wiele krajów uwzględnionych w tej analizie to te, w których ze względu na niską jakość wody pitnej korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią są największe.
Autorzy ilustrują te ogólne trendy swoimi własnymi regionalnymi badaniami. W 70 krajach strefy przemysłowe powstały w pobliżu granic państwowych w celu przetwarzania wywozu w celu obniżenia kosztów produkcji
[więcej w: flexagen, diklofenak, Leukocyturia ]
[hasła pokrewne: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]