Globalne nierówności w pracy: wpływ pracy na zdrowie osób, rodzin i społeczeństw ad

Przełamywanie barier dla inwestycji zagranicznych może zmusić biedne kraje do wyścigu do dna , gdy konkurują o miejsca pracy, przyjmując najniższe wynagrodzenie. Jednocześnie własność zagraniczna niektórych z tych branż oferuje możliwość wprowadzenia lepszych standardów pracy i zdrowia zawodowego niż w kraju przyjmującym. Analiza maquiladoras (fabryk) w północnym Meksyku ilustruje niektóre z tych napięć. Maquiladoras zatrudnia dużą liczbę kobiet, których jedyną inną opcją może być praca w rolnictwie. W wielu przypadkach maquiladoras zapewniają szkolenie w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ale kobiety w tych fabrykach mogą mieć niższe zarobki, wyższe wskaźniki narażenia na toksyczne materiały i więcej problemów mięśniowo-szkieletowych, i mogą nosić niemowlęta z niższą masą urodzeniową niż kobiety, które nie pracują w maquiladoras. Dzięki swoim badaniom z różnych stron świata, autorzy wprowadzają nas także w ważne międzynarodowe wydarzenia. Powolna integracja kobiet z Iranu w miejscu pracy została w dużej mierze wymazana po rewolucji 1979 roku przez politykę rządu, która zniechęciła kobiety do pracy w formalnych warunkach zatrudnienia i ograniczała je do pracy domowej i rolniczej, co jest związane z gorszym stanem zdrowia. Ta tendencja została w pewnym stopniu odwrócona w związku z liberalizacją tych polityk od 1990 r.
Dwa rozdziały końcowe książki przewidują, że ustanowienie systemu jednolitych międzynarodowych standardów pracy będzie miało pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia na wielu poziomach omawianych w książce. Jeśli normy są jednolicie egzekwowane we wszystkich krajach, piszą autorzy, firmy nie będą w stanie uzyskać przewagi konkurencyjnej poprzez inwestowanie w krajach o luźnym standardzie pracy. Taki system może zapobiec wyścigowi do dna . Te proponowane rozwiązania globalnych nierówności w pracy powinny być bardzo interesujące dla międzynarodowych planistów zdrowia i menedżerów firm uprzemysławiających się narodów.
William S. Beckett, MD
University of Rochester, Rochester, NY 14642

[więcej w: alprazolam, flexagen, bupropion ]
[patrz też: furaginum teva ulotka, milurit skutki uboczne, zapaść serca ]