Determinacja płci, różnicowanie i tożsamość

Przyklaskujemy Reinerowi i Gearhartowi (wydanie z 22 stycznia) za podkreślenie trudności związanych z wyznaczaniem płci, ale chcielibyśmy podkreślić, że ich badania potwierdzają złożoność rozwoju tożsamości seksualnej, a nie jej biologiczną determinację.
Po pierwsze, dane podlegają alternatywnym wyjaśnieniom. Tożsamość seksualna ma charakter wewnętrzny, a zatem jej ocena z raportów rodziców jest problematyczna. Rodzice mogą źle interpretować zachowanie jako odzwierciedlenie tożsamości seksualnej. Prenatalne androgeny ułatwiają grę typową dla mężczyzn, ale gra męska jest zgodna z żeńską tożsamością. 434 Po drugie, decyzja 6 z 14 osób o przeniesieniu się do płci męskiej mogła powstać nie tylko z narażenia na androgeny, ale także w odpowiedzi na złożone warunki społeczne, takie jak niedopasowanie zachowań do oczekiwań rodziców lub stygmatyzacja rówieśników.2,5 Po trzecie, metody obserwacji były niesystematyczne i subiektywne; oczekiwania ankieterów zostały prawdopodobnie przekazane uczestnikom i wprowadzone do oceny. Ten czynnik mógł przyczynić się do zmiany tożsamości między oceną początkową i końcową.
Dane te dodają, ale nie rozwiązują, kontrowersje związane z leczeniem dzieci ze stanami interseksualnymi oraz z dysonansem między ich zróżnicowaniem płciowym a ich wyglądem fizycznym. Leczenie musi być oparte na dokładnym rozważeniu danych.
Sheri A. Berenbaum, Ph.D.
Pennsylvania State University, University Park, PA 16802
[email protected] edu
David E. Sandberg, Ph.D.
University at Buffalo, Buffalo, NY 14222
5 Referencje1. Reiner WG, Gearhart JP. Dysonansowa tożsamość płciowa u niektórych mężczyzn płci męskiej z zarostem kloaki przypisanym płci męskiej w chwili urodzenia. N Engl J Med 2004; 350: 333-341
Google Scholar
2. Zucker KJ. Interseksualizm i zróżnicowanie tożsamości płciowej. Annu Rev Sex Res 1999; 10: 1-69
Google Scholar
3. Berenbaum SA, Bailey JM. Wpływ na tożsamość płciową prenatalnych androgenów i wygląd narządów płciowych: dowody od dziewcząt z wrodzonym przerostem kory nadnerczy. J Clin Endocrinol Metab 2003; 88: 1102-1106
Google Scholar
4. Meyer-Bahlburg HFL. Płeć i seksualność w klasycznej wrodzonej hiperplazji nadnerczy. Endocrinol Metab Clin North Am 2001; 30: 155-171
Google Scholar
5. Meyer-Bahlburg HFL, Gruen RS, New MI, i in. Zmiana płci z rodzaju żeńskiego na męski w klasycznej wrodzonej hiperplazji nadnerczy. Horm Behav 1996; 30: 319-332
Google Scholar
Badanie przeprowadzone przez Reinera i Gearharta oraz artykuł Perspektywa Federmana1 podnoszą ważne pytania dotyczące chirurgicznego przypisania płci noworodkom z niejednoznacznymi narządami płciowymi i stanami interseksualnymi. Należy uznać rolę hormonów prenatalnych w ogólnym rozwoju i w seksualizacji mózgu. Osoby z zespołem niewrażliwości na androgeny (które mają kariotyp XY i tkanki jąder, ale piersi i żeńskie zewnętrzne seksualne narządy płciowe) oraz żeńska tożsamość płciowa zgłaszają zmniejszone poczucie dobrego samopoczucia i utraty energii i libido po usunięciu stomii z zastępowaniem estrogenu. Dodanie androgenów do estrogenu może poprawić ich objawy. Czy istnieje oddzielny receptor androgenowy w mózgu, który zachowuje wrażliwość u tych kobiet. Tę możliwość należy zbadać, aby ułatwić współczującą pomoc lekarzy w wyborze tożsamości płciowej przez osoby z niezwykłymi genitaliami lub kariotypami.
Arlene B Baratz, MD
Androgen Insensitivity Support Group, Duncan, OK 73575
Odniesienie1. Federman DD. Trzy aspekty seksualnego różnicowania. N Engl J Med 2004; 350: 323-324
Google Scholar
Reiner i Gearhart donoszą o tożsamości seksualnej 14 genetycznie męskich pacjentów z exstrophią kloaka. Sześć określiło się jako kobiety, dwie miały niejasną tożsamość, a sześciu zidentyfikowało się jako mężczyźni, po poznaniu ich genetycznej płci. Autorzy doszli do wniosku, że noworodkowe przydzielanie genetycznych samców do płci żeńskiej z powodu poważnej niewydolności fallicznej powinno być ponownie przeanalizowane na podstawie tych danych.
Brakuje niektórych ważnych punktów. Po pierwsze autorzy donoszą, że badani, którzy określili się jako mężczyźni, wymagali chirurgicznej rekonstrukcji prącia. Jednak Reiner i Gearhart i kolega donieśli gdzie indziej, że mężczyźni z wynicowaniem pęcherza mają zaburzenia psychoseksualne dotyczące skonstruowanych narządów płciowych, a także zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju.1 Czas pokaże, czy młodzi uczestnicy obecnego badania są w stanie przezwyciężyć takie przeszkody w dorosłości. Ponadto nie popiera się spekulacji autorów, że prenatalne androgeny wydają się być ważnym biologicznym czynnikiem w rozwoju męskiej tożsamości seksualnej . Inne grupy nie zgłosiły męskiej tożsamości u podobnych dzieci.23. Badania interseksualne również nie potwierdzają ich hipotezy .4,5
Claude J. Migeon, MD
Johns Hopkins School of Medicine, Baltimore, MD 21287
[email protected] edu
Gary D. Berkovitz, MD
University of Miami School of Medicine, Miami, FL 33136
Amy B. Wisniewski, Ph.D.
Johns Hopkins School of Medicine, Baltimore, MD 21287
5 Referencje1. Reiner WG, Gearhart JP, Jeffs R. Zaburzenia psychoseksualne u mężczyzn z anomaliami narządów płciowych: późny wiek dojrzewania, stadia Tannera IV do VI. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry 1999; 38: 865-872
Google Scholar
2. Schober JM, Carmichael PA, Hines M, Ransley PG. Największe wyzwanie związane z exstrophią kloaki. J Urol 2002; 167: 300-304
Google Scholar
3. Baker Towell DM, Towell AD. Wstępne badanie jakości życia, zaburzeń psychicznych i kompetencji społecznych u dzieci z exstrophią kloaka. J Urol 2003; 169: 1850-1853
Google Scholar
4. Wisniewski AB, Migeon CJ, Gearhart JP, i in. Wrodzona mikropenis: długotrwała medyczna, chirurgiczna i psychoseksualna obserwacja osób wychowywanych przez mężczyznę lub kobietę. Horm Res 2001; 56: 3-11
Google Scholar
5. Migeon CJ, Wiśniewski AB, Gearhart JP, i in. Niejednoznaczne narządy płciowe z spodziectwem okołonaczyniowym u 46 chorych na XY: długotrwały wynik medyczny, chirurgiczny i psychoseksualny. Pediatrics 2002; 110: 611-611 streszczenie.
Google Scholar
W obszernym artykule przeglądowym na temat determinacji i różnicowania płci MacLaughlin i Donahoe1 twierdzą, że komórki zarodkowe są nieobecne. . . w testach tylko sertoli niepłodnych mężczyzn, którzy mają delecje w długim ramieniu chromosomu Y w regionach czynnika azoospermii (AZF), które kontrolują spermatogenezę. Jednak najczęstsza z tych delecji, śródmiąższowa delecja AZFc, jest często związane z co najmniej pewnym stopniem spermatogenezy, nawet u osób azoospermicznych; u tych pacjentów haploidalne komórki rozrodcze można zwykle odzyskać za pomocą ekstrakcji nasienia jąder i stosować do wspomagan
[przypisy: chloramfenikol, bupropion, bifidobacterium ]
[hasła pokrewne: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]