Badanie przesiewowe nerwiaka zarodkowego w Japonii

Neuroblastoma jest najczęstszą postacią złośliwego guza litego w dzieciństwie. Japonia jest jedynym krajem, w którym masowa selekcja nerwiaka niedojrzałego została przyjęta jako krajowa polityka, a program jest prowadzony od 1984 r. W 2001 r. Próbki moczu od 1.170.662 niemowląt w wieku sześciu miesięcy (90,4 procent kwalifikujących się niemowląt w tym wieku w Japonia) zostały przebadane na obecność kwasu homowanilinowego i kwasu walenianowego (metabolity katecholamin wytwarzanych przez nerwiaka niedojrzałego) za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej i wykryto 180 przypadków nerwiaka niedojrzałego.
Wydanie czasopisma z 4 kwietnia 2002 r. Zawierało sprawozdania z badań przesiewowych w Niemczech1 i Kanadzie.2 W niemieckim badaniu zastosowano wysokosprawną chromatografię cieczową do badania dzieci w wieku jednego roku, a w badaniu kanadyjskim zastosowano chromatografię cienkowarstwową, mniejszą metoda wrażliwa, w celu badania dzieci w wieku trzech tygodni i sześciu miesięcy. Żadne z badań nie wykazało, że badania przesiewowe wiązały się z obniżeniem częstości zgonów z powodu nerwiaka niedojrzałego, 1,2 i oba doprowadziły do znacznego nadrozpoznania przypadków nerwiaka niedojrzałego, które w innym przypadku nie stałyby się klinicznie oczywiste.1,3. próby nie zgadzały się z wynikami badań opisowych i obserwacyjnych w Japonii, które sugerowały zmniejszenie odsetka zgonów z powodu nerwiaka niedojrzałego w związku z badaniem przesiewowym sześciomiesięcznych niemowląt za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej.
Z powodu tych rozbieżności, w dniu 28 maja 2003 r. Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki zorganizowało specjalną komisję, która miała ponownie rozważyć uzasadnienie obecnej polityki, a jeden z nas pełnił funkcję przewodniczącego, a drugi – członka komisja. Po czterech spotkaniach komisja opublikowała raport z 14 sierpnia 2003 r.5. Podsumowując, istniały wystarczające dowody na to, że obecna metoda badań przesiewowych doprowadziła do nadekspresji nerwiaka niedojrzałego oraz że nie było wystarczających dowodów na to, że program zmniejszył wskaźnik zgonu z powodu choroby, Komitet zalecił, aby w raporcie nie było kontynuacji badań przesiewowych. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej postanowiło wstrzymać program do końca roku podatkowego 2003 (marzec 2004 r.). Japońskie doświadczenia z badaniem nerwiaka niedojrzałego podkreślają wagę rygorystycznej oceny potencjalnych korzyści i szkód, zanim program badań przesiewowych zostanie przyjęty jako polityka publiczna.
Yoshitaka Tsubono, MD
Tohoku University Graduate School of Medicine, Miyagi 980-8575, Japonia
[email protected] com
Shigeru Hisamichi, MD
Miyagi Cancer Center, Miyagi 981-1293, Japonia
5 Referencje1. Schilling FH, Spix C, Berthold F i in. Badanie przesiewowe nerwiaka zarodkowego w wieku jednego roku. N Engl J Med 2002; 346: 1047-1053
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Woods WG, Gao RN, Shuster JJ, i in. Badanie przesiewowe dla niemowląt i śmiertelność z powodu nerwiaka niedojrzałego. N Engl J Med 2002; 346: 1041-1046
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Woods WG, Tuchman M, Robinson LL, i in. Badanie populacyjne dotyczące przydatności badań przesiewowych pod kątem nerwiaka niedojrzałego. Lancet 1996; 348: 1682-1687
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4 Nishi M, Miyake H, Takeda T, Hanai J, Kikuchi Y, Takasugi N. Masowe badania przesiewowe pod kątem nerwiaka niedojrzałego i umieralności w kohortach urodzeniowych. Int J Cancer 1997; 71: 552-555
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Sprawozdanie specjalnej komisji ds. Masowego skriningu nerwiaka niedojrzałego. (Po japońsku.) (Dostęp do 16 kwietnia 2004 r., Http://www.mhlw.go.jp/shingi/2003/08/s0814-2.html.)
Google Scholar
(27)
[przypisy: dekstran, Choroba Perthesa, citalopram ]
[podobne: roksytromycyna, animed janów lubelski, epinefryna ]