Badania mechanizmu przeciwbiegunkowego działania kodeiny

Aby ustalić, czy działanie przeciwbiegunkowe leków na opioidy u ludzi jest spowodowane zwiększonymi szybkościami wchłaniania jelit, jak sugerują ostatnie eksperymenty na zwierzętach, lub jest spowodowane zmienioną motoryką jelitową, jak tradycyjnie sądzono, badaliśmy wpływ terapeutycznych dawek kodeiny na eksperymentalne biegunka i szybkość wchłaniania wody przez jelita i elektrolity u zdrowych ludzi. Nasze wyniki pokazują, że kodeina (30-60 mg im) znacznie zmniejsza objętość stolca podczas eksperymentalnej biegunki wywołanej szybką infuzją dożołądkową zrównoważonego roztworu elektrolitu. Nie było jednak dowodów na to, że kodeina stymulowała szybkość wchłaniania jelitowego w jelicie jako całości lub w dowolnym odcinku przewodu żołądkowo-jelitowego, zarówno w stanie podstawowym, jak i po zmniejszeniu szybkości wchłaniania przez wlew dożylny wazoaktywnego polipeptydu jelitowego. Mierzono również segmentowe czasy przejścia, aby określić, czy i gdzie kodeina opóźnia przejście płynu przez jelita. Kodeina powodowała znaczne spowolnienie ruchu płynu przez jelita czcze, ale nie miała wpływu na ruch płynu przez jelita krętego lub okrężnicę. W innych badaniach stwierdziliśmy, że nalokson antagonisty opiatowego nie wpływał znacząco na szybkość wchłaniania wody lub elektrolitów w jelicie czczym lub jelicie krętym. Wnioskujemy (a), że terapeutyczne dawki kodeiny zwiększają wchłanianie jelitowe netto (i tym samym zmniejszają objętość stolca) przez zwiększanie czasu kontaktu płynu luminalnego z komórkami śluzówki, a nie przez zwiększanie szybkości wchłaniania przez komórki śluzówki; i (b) że endogenne opiaty nie regulują wchłaniania jelitowego u ludzi.
[podobne: hipermagnezemia, rzucawka, zapaść serca ]