Porównanie laparoskopowo wspomaganej i otwartej kolektomii na raka okrężnicy

Minimalnie inwazyjną chirurgię wspomaganą laparoskopowo po raz pierwszy rozważono w 1990 r. U pacjentów poddawanych kolektomii z powodu raka. Obawa, że takie podejście naraziłoby na przetrwanie nieosiągnięcie właściwej resekcji onkologicznej lub odpowiedniego stopnia zaawansowania lub zmiany wzorców nawrotu (na podstawie częstych zgłoszeń nawrotów nowotworu w obrębie ran chirurgicznych) spowodowało kontrolowaną ocenę próby. Metody
Przeprowadziliśmy badanie bezinnościowe w 48 placówkach i losowo przydzielono 872 pacjentów z gruczolakorakiem okrężnicy, aby poddać się otwartej lub laparoskopowej kolektomii wykonywanej przez poświadczonych chirurgów. Mediana okresu obserwacji wynosiła 4,4 roku. Pierwszorzędowym punktem końcowym był czas do nawrotu guza.
Wyniki
Po trzech latach częstość nawrotów była podobna w obu grupach – 16 procent wśród pacjentów w grupie, która przeszła operację wspomaganą laparoskopowo i 18 procent wśród pacjentów z grupy otwartej kolektomii (dwustronna P = 0,32, współczynnik ryzyka nawrotu 0,86; przedział ufności 95%, 0,63 do 1,17). Częstość nawrotów w ranach chirurgicznych była mniejsza niż procent w obu grupach (P = 0,50). Całkowity czas przeżycia w ciągu trzech lat był również bardzo podobny w obu grupach (86 procent w grupie laparoskopowo-chirurgicznej i 85 procent w grupie z otwartą kolektomią; P = 0,51; współczynnik ryzyka zgonu w grupie laparoskopowo-chirurgicznej, 0,91 95-procentowy przedział ufności, 0,68 do 1,21), bez istotnych różnic między grupami w czasie do wznowy lub całkowitego przeżycia u pacjentów z dowolnym stadium raka. Odzyskiwanie okołooperacyjne było szybsze w grupie laparoskopowo-operacyjnej niż w grupie otwartej kolektomii, co odzwierciedlało krótszy pobyt w szpitalu (pięć dni w porównaniu z sześcioma dniami, P <0,001) i krótsze stosowanie leków parenteralnych (trzy dni vs. cztery dni, P <0,001) i doustne środki przeciwbólowe (jeden dzień vs. dwa dni, P = 0,02). Wskaźniki powikłań śródoperacyjnych, 30-dniowa śmiertelność pooperacyjna, powikłania przy wypisie i 60 dni, hospitalizacja i reoperacja były bardzo podobne między grupami.
Wnioski
W tym wieloinstytucjonalnym badaniu odsetek nawrotów raka był podobny po kolektomii wspomaganej laparoskopowo i otwartej kolektomii, co sugeruje, że podejście laparoskopowe jest akceptowalną alternatywą dla otwartego zabiegu chirurgicznego raka okrężnicy.
Wprowadzenie
Chirurgia minimalnie inwazyjna zrewolucjonizowała sposób przeprowadzania operacji. Procedury leczenia pęcherzyka żółciowego, które wcześniej wymagały długich nacięć i przedłużonych okresów hospitalizacji, zostały przekształcone dzięki zastosowaniu technik laparoskopowych.1,2 Prawdopodobieństwo, że takie podejście mogłoby przynieść korzyść pacjentom poddawanym zabiegom kolektomii w przypadku raka okrężnicy, zostało po raz pierwszy rozważone w 1990 r.3 Jednak liczba specyficznych nowotworów pojawiły się pytania, w tym: Czy chirurgia minimalnie inwazyjna może uzyskać właściwą resekcję onkologiczną, z takim samym stopniem eksploracji i informacji o stopniowaniu węzłów chłonnych zapewnionym przez standardową otwartą resekcję. Czy wzorce rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych zostały zmienione lub wzmocnione dzięki zastosowaniu technik laparoskopowych. Obawy te wzrosły, gdy odnotowano wysoki odsetek nawrotów nowotworu w miejscach zranienia i trokaru z użyciem laparoskopii.
W 1994 r. W serii laparoskopowo wspomaganych resekcji raka jelita grubego, 3 z 14 pacjentów miało nawrót guza w miejscu ran trokaru. 4 W porównaniu z odsetkiem nawrotów guza mniejszym niż procent w miejscu rany w przypadku operacji otwartej, 5 odsetek procent6 do 21 procent4 odnotowano w przypadku chirurgii wspomaganej laparoskopowo, co stanowiło istotne uzasadnienie dla kontrolowanej oceny.7 W 1994 r. Rozpoczęto prospektywne, randomizowane badanie porównujące operację wspomaganą laparoskopowo i otwartą w leczeniu uleczalnego raka jelita grubego w wielu różnych operacjach chirurgicznych. Practical.8 Zgłaszamy pierwsze wyniki raka z tego badania.
Metody
Pacjenci
Szczegóły dotyczące projektu i metod tej próby badania bezinności zostały podane wcześniej. 8-10 Kryteria włączające były kliniczną diagnozą gruczolakoraka okrężnicy (potwierdzenie histologiczne było wymagane w chirurgii), wiek co najmniej 18 lat i nieobecność zapalnych zrostów jamy brzusznej
[przypisy: bisoprolol, wdrożenia magento, dekstran ]
[więcej w: złamanie monteggia, złamanie kompresyjne, rzucawka ]