Porównanie laparoskopowo wspomaganej i otwartej kolektomii na raka okrężnicy ad 7

Nasza analiza całkowitej populacji badanej potwierdza umiarkowane korzyści z chirurgii laparoskopowej w postaci skrócenia czasu hospitalizacji i zmniejszonego stosowania narkotyków, które opisywaliśmy wcześniej w podgrupie pacjentów ocenianych pod kątem jakości życia [9]. Jednak to odkrycie musi być zrównoważone w stosunku do 21 procent konwersji do otwartej kolektomii, jak również do zwiększonego czasu operacji związanego z procedurą laparoskopową. Ogólnie rzecz biorąc, dane te sugerują, że ponieważ kolektomia wspomagana laparoskopowo nie stanowi dodatkowego ryzyka raka, jest to akceptowalna alternatywa dla otwartej operacji na raka okrężnicy. 21-procentowa konwersja z laparoskopowo wspomaganego do otwartej operacji w tym badaniu jest zgodna z wcześniej zgłoszonymi stawkami10, 19 i z projektem badania.8 Szczegółowy aspekt jakości życia tego badania sugeruje, że większe korzyści pod względem jakości życia i powrotu do zdrowia mogą być możliwe, jeśli zostanie przeprowadzonych mniej procedur9. Ponieważ nie podjęto szczególnych wysiłków w celu zminimalizowania współczynników konwersji, wyniki te mogą niedoszacować wyników uzyskanych w optymalnej praktyce. Jednak wyniki te odzwierciedlają obecne praktyki chirurgiczne. Chirurdzy biorący udział w badaniu odbyli różnorodne szkolenia na praktykach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wszystkie przeszły rygorystyczne standardy protokołu, a żadne dane z badania nie sugerowały wpływu braku doświadczenia lub krzywej uczenia się. Każdy spadek współczynników konwersji musiałby zatem wynikać z udoskonalenia procesu selekcji pacjentów, a nie ze zmiany onkologicznych wskazań do konwersji.
Badanie to nie miało na celu sprawdzenie, czy kolektomia wspomagana laparoskopowo jest lepsza niż otwarta kolektomia na raka. Mniejsze badania kliniczne sugerują, że pacjenci z rakiem mogą odnosić korzyści z resekcji laparoskopowej.21 Na podstawie danych dotyczących czasu do wystąpienia nawrotu i przeżycia, żadna zaleta chirurgii wspomaganej laparoskopowo nie była widoczna w odniesieniu do wszystkich stadiów raka lub podgrup wysokiego ryzyka .
Nasze odkrycia sugerują, że bezpiecznie można przystąpić do laparoskopowej kolektomii u pacjentów z nowotworem. Pacjenci wolą poddać się zabiegom minimalnie inwazyjnym, nawet jeśli korzyści są ograniczone, prawdopodobnie dlatego, że wyniki estetyczne są uważane za lepsze. Brak ryzyka onkologicznego i wynikające z niego marginalne krótkoterminowe korzyści równoważą dłuższy czas operacyjny i zapewniają wsparcie dla planów przeprowadzenia kompleksowych analiz jakości życia, kosztów i opłacalności kolektomii wspomaganej laparoskopowo.
[przypisy: wdrożenia magento, disulfiram, flexagen ]
[patrz też: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]