Pooperacyjna jednoczasowa radioterapia i chemioterapia wysokozłuszczowego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi ad 6

RTOG 8824, niezandandizowane badanie fazy 2, zasugerowało, że takie podejście może zmniejszyć ryzyko nawrotu lokalnego i regionalnego wśród pacjentów wysokiego ryzyka.5 W czasie, gdy prowadzono nasz proces, Europejska Organizacja Badań i Leczenia Raka (EORTC) przeprowadziła podobny, zakrojony na szeroką skalę proces.18 (Ostateczne wyniki pojawiają się w innym miejscu w tym wydaniu Dziennika 19). Kryteria kwalifikacji były podobne do naszych, z wyjątkiem sytuacji wysokiego ryzyka. W badaniu EORTC wysokie ryzyko było zdefiniowane przez obecność jednej z następujących patologicznych cech: zaangażowane chirurgiczne marginesy, ekstranodalne rozprzestrzenianie się choroby, guz węzłowy na poziomie 4 lub 5 w przypadku jamy ustnej lub jamy ustnej gardła, choroby okołoporodowej, lub zator naczyń nowotworowych. Schematy radioterapii i chemioterapii były identyczne w obu badaniach. Badanie EORTC zostało zaprojektowane w celu wykrycia 15-procentowego wzrostu wskaźnika przeżycia wolnego od choroby (z 40% do 55% w ciągu trzech lat), podczas gdy nasza próba miała na celu wykrycie 15-procentowego wzrostu wskaźnika kontroli lokalnej i regionalnej .
Po medianie czasu obserwacji wynoszącej 34 miesiące, szacowane 3-letnie przeżycie bez choroby w badaniu EORTC wyniosło 41% w grupie stosującej radioterapię i 59% w grupie leczenia skojarzonego (P = 0,009). Wskaźniki ogólnego przeżycia oraz kontroli lokalnej i regionalnej były znacznie wyższe, a czas do progresji był znacznie dłuższy w grupie otrzymującej jednoczesną terapię skojarzoną. Jednak jednoczesne podawanie cisplatyny zwiększało częstość występowania czynnościowych reakcji błony śluzowej stopnia 3 lub 4 (21,3% w porównaniu z 44,5%, P <0,001) i powodowało granulocytopenię i małopłytkowość stopnia 3 lub więcej u 12,8% pacjentów. Autorzy doszli do wniosku, że pooperacyjna jednoczesna terapia skojarzona znacznie poprawia wyniki u wybranych pacjentów wysokiego ryzyka.
Nasze wyniki wskazują również na znaczną poprawę lokalnej i regionalnej kontroli z jednoczesną chemioterapią pooperacyjną i radioterapią (nasz główny punkt końcowy) oraz przeżywalność bez choroby (wtórny punkt końcowy). Jednak, w przeciwieństwie do badania EORTC, całkowite przeżycie w naszym badaniu nie było istotnie dłuższe w grupie z leczeniem skojarzonym niż w grupie z radioterapią (mediana, 31,9 vs 44,9 miesiąca). W związku z tym należy podkreślić, że kryteria kwalifikowalności obu badań różniły się. Dokładna różnica między całkowitą przeżywalnością pomiędzy dwoma badaniami wynika bezpośrednio z rodzaju wybranych pacjentów. Całkowite przeżycie u pacjentów z rakiem głowy i szyi jest złożonym problemem ze względu na powszechne występowanie zgonów z powodu innych chorób związanych z używaniem alkoholu, paleniem tytoniu lub jednym i drugim. W czasie ostatniej analizy tego badania, ogólne krzywe przeżycia rozdzielały się na korzyść leczenia skojarzonego, a jeśli ta tendencja się utrzymuje, może ostatecznie dojść do znaczącej różnicy w przeżyciu między dwiema grupami.
Koszt ludzki zintensyfikowanego leczenia z towarzyszącą chemioterapią pooperacyjną i radioterapią był znacznym wzrostem poważnych działań niepożądanych. Czterech pacjentów (2 procent) przydzielonych do terapii równoległej zmarło w bezpośrednim wyniku leczenia (w porównaniu z żadnym z tych, którzy zostali przydzieleni do radioterapii samodzielnie) Ponadto, 27 procent pacjentów przydzielonych do równoległej terapii miało niekorzystny wpływ klasy 4 lub 5, w porównaniu z 7 procentami osób, które otrzymały samą radioterapię.
Częstość występowania odległych przerzutów w obu grupach była podobna, co sugeruje, że jednocześnie podawany schemat chemioterapii, który ocenialiśmy, nie wywierał głównego, korzystnego skutku, poprzez zapobieganie przerzutom. Przeciwnie, jego dominującym efektem było prawdopodobnie wzmocnienie zarówno korzystnego, jak i niepożądanego działania radioterapii. Szczególnie pożądany byłby schemat radiouczulający, który zwiększyłby korzyści z radioterapii bez zwiększenia jej toksyczności.
Podsumowując, w naszym badaniu ustalono zasadę, że jednoczesne stosowanie chemioterapii i radioterapii jest sposobem na intensyfikację leczenia resekcyjnych guzów głowy i szyi wysokiego ryzyka. Nasze wyniki nie powinny być stosowane u wszystkich pacjentów wymagających napromieniania pooperacyjnego; w szczególności nie można ich stosować u pacjentów, którzy nie zakwalifikowali się do tego badania. Uważamy jednak, że nasze dane, w połączeniu z danymi EORTC, ustanawiają nowy standard opieki nad terapią wspomagającą fizycznie sprawnych pacjentów z rakiem głowy i szyi wysokiego ryzyka.
[przypisy: Leukocyturia, anastrozol, Corsodyl ]
[patrz też: bol lydek, bas med gorlice, mediastinoskopia ]