Opieka zdrowotna kierowana przez konsumentów: implikacje dla dostawców, płatników i twórców polityki ad

Pieniądze, które nie zostały wydane na ubezpieczenie, mogą zostać wykorzystane przez pracowników na inne wydatki na opiekę zdrowotną – lub mogą stać się częścią medycznego rachunku oszczędnościowego. Krytyczne pytania dotyczące tych propozycji pozostały niezbadane w pierwszej książce Herzlingera i pozostały bez odpowiedzi w tej. Nawet zakładając, że istnieją wiarygodne i powszechnie stosowane metody przeprowadzania kompleksowych ocen ryzyka osobistego (a takich nie ma), jaki rodzaj systemu byłby potrzebny, aby zapewnić sprawiedliwe, aktualne oceny dla rodzin i dla każdego członka rodziny, który się zmienia stan zdrowia. Jak często takie oceny będą przeprowadzane i jakim kosztem. A co z Medicare i Medicaid. Czy rząd powinien zrezygnować z tych programów na rzecz składek (również ze względu na stan zdrowia) na zakup prywatnego ubezpieczenia. Herzlinger przyznaje, że regulacje rządowe wymagają, aby jej proponowany system napędzany przez klienta działał, ale nigdy nie w pełni poradzi sobie z ogromnymi kosztami administracyjnymi i biurokracją, które prawdopodobnie pociągnie za sobą jej system. Duże koszty ogólne nękają nasz obecny system ubezpieczeniowy, a mogą być nawet większe w ramach proponowanego tu systemu.
Najważniejszą reformą w zapewnieniu opieki przewidzianą przez Herzlingera jest to, co nazywa skoncentrowanymi fabrykami . Jak wyjaśniono w jej poprzedniej książce, byłyby one wolnostojącymi wyspecjalizowanymi obiektami i zintegrowanymi grupami lekarzy, które zajmowałyby się konkretnym problemem zdrowotnym. Będą konkurować o klientów w oparciu o cenę i jakość i rzekomo obniżą koszty, jednocześnie poprawiając wydajność i jakość. Herzlinger chce, aby specjalistyczne szpitale zastąpiły usługi świadczone przez szpitale ogólne i grupy lekarzy specjalistów, którzy koncentrują się na kompleksowej opiece nad jedną chorobą, aby zastąpić usługi świadczone przez praktyków. Czy uważa, że skoncentrowane fabryki powinny w dużej mierze zastąpić obecną organizację opieki medycznej. Ona nie mówi, ale jeśli tak, to należy ją ostrzec, że wiele poważnych chorób u tego samego pacjenta jest powszechnych i że nadal potrzebowalibyśmy lekarzy do zarządzania szeroką gamą drobnych dolegliwości i zdiagnozowania tych poważnych.
Herzlinger jest przekonany, że siły rynkowe, pod warunkiem odpowiednio poinformowanych i zmotywowanych konsumentów, będą pod kontrolą niekontrolowanych kosztów, nawet przy poprawie jakości opieki. To dobra teoria, ale opieka medyczna zasadniczo różni się od rodzajów branż usługowych, o których wiedzą eksperci biznesowi, a rzekoma magia rynku nie została jeszcze wykazana w medycynie. Każdy, kto kiedykolwiek był ciężko chory lub poważnie ranny, dowiaduje się, że w tych krytycznych czasach ludzie muszą polegać na swoich lekarzach, aby wybrać i zapewnić najbardziej odpowiednią opiekę. Ceny są drugorzędne, gdy stawką jest zdrowie lub życie. Większość lekarzy popierałaby kampanię Herzlingera przeciwko staromodnemu medycznemu paternalizmowi, ale nie podkreślała, że pacjenci są zasadniczo klientami, których dyskryminujące, wrażliwe na cenę wybory przyniosłyby znacznie lepszy system opieki zdrowotnej.
Arnold S. Relman, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: bupropion, anastrozol, anakinra ]
[więcej w: furaginum teva ulotka, milurit skutki uboczne, zapaść serca ]