Gruntowanie za pomocą czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów – związek z wysoką dawką cytarabiny w ostrej białaczce szpikowej

Wykazano, że czynnik stymulujący kolonię granulocytów (G-CSF) podawany równocześnie z chemioterapią poprawia czas przeżycia wolnego od choroby u pacjentów w wieku od 18 do 60 lat z ostrą białaczką szpikową (AML) i został uznany za standardowe ryzyko kategoria prognostyczna.1. To odkrycie wzbudziło pytania o to, czy podobne efekty można by znaleźć w innych podgrupach, a także w schematach leczenia skojarzonego, w tym wysokodawkowej cytarabinie.1
Dlatego prezentujemy dane dotyczące 895 pacjentów w wieku od 16 do 83 lat, którzy mieli AML i którzy weszli w wieloośrodkowe badanie od czerwca 1999 r. Do października 2003 r. Średni czas obserwacji wyniósł 22 miesiące. Przy wejściu pacjenci zostali losowo przydzieleni albo do braku G-CSF, albo do 150 .g G-CSF na metr kwadratowy powierzchni ciała na dzień, rozpoczynając dwa dni przed każdym kursem chemioterapii i kontynuując aż do ostatniego dnia. G-CSF połączono w ten sposób zarówno na kursach wprowadzających, kursach konsolidacyjnych, jak i miesięcznych kursach konserwacyjnych w pierwszym roku. Chemioterapia indukcyjna została losowo przypisana i składała się z tioguaniny standardowej, cytarabiny i daunorubicyny (TAD), a następnie cytarabiny o wysokiej dawce (sześć dawek 3 g na metr kwadratowy u pacjentów w wieku od 16 do 60 lat i g na metr kwadratowy w pacjentów starszych niż 60 lat) i standardowej dawki mitoksantronu (HAM) lub dwóch kursów HAM. Konsolidacja składała się z jednego kursu TAD, a konserwacja składała się z miesięcznych zmniejszonych kursów TAD, jak w poprzednim badaniu.2 Połowa młodszych pacjentów była losowo przydzielana do wysokodawkowej chemioterapii i autologicznego przeszczepiania komórek macierzystych zamiast leczenia podtrzymującego. Każda randomizacja była zrównoważona.
Rycina 1. Skumulowane wskaźniki całkowitego przeżycia i czasu przeżycia wolnego od choroby wśród pacjentów z ostrą białaczką szpikową, według wieku. Uwzględniono wszystkie grupy ryzyka. Wartości P obliczono testem log-rank. G-CSF oznacza czynnik stymulujący kolonię granulocytów. Względne ryzyko, oparte na regresji Coxa, dla G-CSF w porównaniu z brakiem G-CSF było następujące: Panel A, 0,99 (przedział ufności 95%, 0,77 do 1,30); Panel B, 0,96 (przedział ufności 95%, 0,68 do 1,35); Panel C, 1,08 (przedział ufności 95%, 0,84 do 1,38); i Panel D, 1,17 (przedział ufności 95%, 0,83 do 1,65).
Figura pokazuje skumulowane wskaźniki przeżycia całkowitego i przeżycia wolnego od choroby według losowego doboru do G-CSF lub braku G-CSF w dwóch grupach wiekowych. W żadnej z bardziej korzystnych lub mniej korzystnych podgrup, jak określono przez charakterystykę cytogenetyczną, 1,3,4 wyjściowego poziomu dehydrogenazy mleczanowej w surowicy i odsetka komórek blastycznych ze szpiku kostnego w dniu 16 terapii, 2 wystąpiła znacząca różnica między pacjentami do G-CSF i tych, którym nie przypisano G-CSF do całkowitego przeżycia bez choroby. To samo dotyczyło 685 pacjentów ze spontaniczną AML i 204 pacjentów z AML z powodu leczenia cytotoksycznego lub mielodysplazji; pacjentów, którzy otrzymali jeden lub dwa cykle indukcyjne z cytarabiną (3 g lub g na metr kwadratowy); oraz tych, którzy otrzymali leczenie podtrzymujące lub przeszczep autologiczny.
Potrwa to kolejnych dwóch lat obserwacji, aby potwierdzić wyniki obecnej próby Na razie lekarze powinni zachować ostrożność w oczekiwaniu korzyści z zalewania G-CSF pacjentami innymi niż subpopulacja rozważana przez Löwenberga i wsp.1
Thomas Büchner, MD
Wolfgang E. Berdel, MD
University of Münster, 48129 Münster, Niemcy
Wolfgang Hiddemann, MD
University of Munich, 81377 Monachium, Niemcy
4 Referencje1. Lowenberg B, van Putten W, Theobald M, i in. Wpływ primingu z czynnikiem stymulującym kolonie granulocytów na wynik chemioterapii w ostrej białaczce szpikowej. N Engl J Med 2003; 349: 743-752
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Buchner T, Hiddemann W., Berdel WE, i in. 6-tioguanina, cytarabina i daunorubicyna (TAD) oraz wysokodawkowa cytarabina i mitoksantron (HAM) do indukcji, TAD do konsolidacji i albo przedłużona pielęgnacja przez zmniejszenie miesięcznego TAD w porównaniu z TAD-HAM-TAD i jeden przebieg intensywnej konsolidacji sekwencyjnej HAM u dorosłych pacjentów w każdym wieku z ostrą białaczką szpikową de novo (AML): randomizowana próba niemieckiej grupy spółdzielni AML. J Clin Oncol 2003; 21: 4496-4504
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Bloomfield CD, Lawrence D, Byrd JC, i in. Częstotliwość przedłużonego czasu remisji po intensywnym nasileniu cytarabiny w ostrej białaczce szpikowej jest różna w zależności od podtypu cytogenetycznego. Cancer Res 1998; 58: 4173-4179
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Burnett AK, Goldstone AH, Stevens RM, i in. Randomizowane porównanie dodatku autologicznego przeszczepu szpiku kostnego do intensywnej chemioterapii z powodu ostrej białaczki szpikowej w pierwszej remisji: wyniki badania MRC AML 10. Lancet 1998; 351: 700-708
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(20)
[przypisy: chloramfenikol, bupropion, alprazolam ]
[hasła pokrewne: soplówka jeżowata, neospasmina opinie, sonomed opole ]